Campionat d'Europa de natació de 1970
Tipus | Campionat d'Europa de natació |
---|---|
Esport | natació, waterpolo i salts |
Organitzador | Lliga Europea de Natació |
Localització i Dates | |
Localització | Piscines Bernat Picornell (Barcelona) 41° 21′ 56″ N, 2° 09′ 01″ E / 41.3656°N,2.1502°E / 41.3656; 2.1502 |
Estat | Espanya |
Interval de temps | 5 setembre 1970 – 13 setembre 1970 |
Número d'edició | 12 (1970) |
← 1966 1974 → |
El Campionat d'Europa de natació de 1970 va ser la dotzena edició del Campionat d'Europa de natació. La competició es va disputar entre el 5 i el 13 de setembre de 1970 a les Piscines Bernat Picornell de Barcelona. El programa de natació fou ampliat notòriament respecte l'edició anterior. Hi van prendre part 26 nacions i més de 600 esportistes.[1]
Medaller
País amfitrió
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | RDA | 16 | 9 | 9 | 34 |
2 | Unió Soviètica | 6 | 4 | 8 | 18 |
3 | RFA | 4 | 6 | 4 | 14 |
4 | Suècia | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Hongria | 2 | 3 | 0 | 5 |
6 | Itàlia | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | França | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Txecoslovàquia | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Iugoslàvia | 0 | 3 | 1 | 4 |
10 | Espanya | 0 | 2 | 2 | 4 |
11 | Països Baixos | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Regne Unit | 0 | 0 | 4 | 4 |
Total | 34 | 34 | 34 | 102 |
Resultats
Salts
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Trampolí de 3 metres | Franco Cagnotto (ITA) | 555.21 | Klaus Dibiasi (ITA) | 534.72 | Vladimir Vasin (URS) | 529.80 |
Palanca | Lothar Matthes (GDR) | 454.74 | Klaus Dibiasi (ITA) | 444.18 | Franco Cagnotto (ITA) | 435.36 |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Trampolí de 3 metres | Heidi Becker (GDR) | 420.63 | Marina Janicke (GDR) | 407.22 | Tamara Safonova (URS) | 405.60 |
Palanca | Milena Duchková (TCH) | 336.33 | Marina Janicke (GDR) | 329.85 | Sylvia Fiedler (GDR) | 322.26 |
Natació
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres lliures | Michel Rousseau (FRA) | 52.9 | Roland Matthes (GDR) | 53.5 | Georgiy Kulikov (URS) | 53.7 |
200 metres lliures | Hans Fassnacht (FRG) | 1:55.2 | Gunnar Larsson (SWE) | 1:55.7 | Georgiy Kulikov (URS) | 1:56.6 |
400 metres lliures | Gunnar Larsson (SWE) | 4:02.6 | Hans Fassnacht (FRG) | 4:03.0 | Santiago Esteva (ESP) | 4:08.3 |
1.500 metres lliures | Hans Fassnacht (FRG) | 16:19.9 | Werner Lampe (FRG) | 16:25.6 | Santiago Esteva (ESP) | 16:35.7 |
100 metres esquena | Roland Matthes (GDR) | 58.9 | Santiago Esteva (ESP) | 59.9 | Bob Schoutsen (NED) | 1:00.4 |
200 metres esquena | Roland Matthes (GDR) | 2:08.8 | Santiago Esteva (ESP) | 2:09.7 | Volker Werner (GDR) | 2:11.5 |
100 metres braça | Nikolay Pankin (URS) | 1:06.8 | Roger-Philippe Menu (FRA) | 1:07.8 | Rolf Klees (FRG) | 1:08.1 |
100 metres braça | Klaus Katzur (GDR) | 2:26.0 | Nikolay Pankin (URS) | 2:26.1 | Walter Kusch (FRG) | 2:28.2 |
100 metres papallona | Hans Lampe (FRG) | 57.5 | Udo Poser (GDR) | 57.9 | Vladimir Nemshilov (URS) | 58.0 |
200 metres papallona | Udo Poser (GDR) | 2:08.0 | Folkert Meeuw (FRG) | 2:08.2 | Hartmut Flöckner (GDR) | 2:09.6 |
200 metres estils | Gunnar Larsson (SWE) | 2:09.3 | Matthias Pechmann (GDR) | 2:13.6 | Hans Ljungberg (SWE) | 2:14.3 |
400 metres estils | Gunnar Larsson (SWE) | 4:36.2 | Hans Fassnacht (FRG) | 4:36.9 | Matthias Pechmann (GDR) | 4:40.6 |
relleus 4×100 metres lliures | Unió Soviètica Vladimir Bure Viktor Mazanov Georgiy Kulikov Leonid Ilyichev | 3:32.3 | RFA Gerhard Schiller Rainer Jacob Folkert Meeuw Hans Fassnacht | 3:34.1 | RDA Roland Matthes Lutz Unger Frank Seebald Udo Poser | 3:34.6 |
relleus 4×200 metres lliures | RFA Werner Lampe Olaf von Schilling Folkert Meeuw Hans Fassnacht | 7:49.5 | Unió Soviètica Georgiy Kulikov Ahmed Anarbayev Aleksandr Samsonov Vladimir Bure | 7:52.8 | RDA Lutz Unger Wilfried Hartung Roland Matthes Udo Poser | 7:54.5 |
relleus 4×100 metres estils | RDA Roland Matthes Klaus Katzur Udo Poser Lutz Unger | 3:54.4 | França Jean-Paul Berjeau Roger-Philippe Menu Alain Mosconi Michel Rousseau | 3:57.6 | Unió Soviètica Viktor Krasko Nikolay Pankin Vladimir Nemshilov Leonid Ilyichev | 3:58.0 |
- Proves femenines
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres lliures | Gabriele Wetzko (GDR) | 59.6 | Mirjana Šegrt (YUG) | 1:00.8 | Alexandra Jackson (GBR) | 1:00.8 |
200 metres lliures | Gabriele Wetzko (GDR) | 2:08.2 | Mirjana Šegrt (YUG) | 2:11.9 | Yvonne Nieber (GDR) | 2:12.8 |
400 metres lliures | Elke Sehmisch (GDR) | 4:32.9 | Gunilla Jonsson (SWE) | 4:36.8 | Karin Tülling (GDR) | 4:38.0 |
800 metres lliures | Karin Neugebauer (GDR) | 9:29.1 | Linda de Boer (NED) | 9:35.7 | Novella Calligaris (ITA) | 9:38.8 |
100 metres esquena | Tinatin Lekveishvili (URS) | 1:07.8 | Andrea Gyarmati (HUN) | 1:07.9 | Cobie Buter (NED) | 1:08.5 |
200 metres esquena | Andrea Gyarmati (HUN) | 2:25.5 | Barbara Hofmeister (GDR) | 2:26.6 | Tinatin Lekveishvili (URS) | 2:27.1 |
100 metres braça | Galina Stepanova-Prozumenshchikova (URS) | 1:15.6 | Uta Frommater (FRG) | 1:16.9 | Alla Grebennikova (URS) | 1:16.9 |
200 metres braça | Galina Stepanova-Prozumenshchikova (URS) | 2:40.7 | Alla Grebennikova (URS) | 2:43.5 | Dorothy Harrison (GBR) | 2:45.6 |
100 metres papallona | Andrea Gyarmati (HUN) | 1:05.0 | Helga Lindner (GDR) | 1:05.6 | Edeltraut Koch (FRG) | 1:05.8 |
200 metres papallona | Helga Lindner (GDR) | 2:20.2 | Mirjana Šegrt (YUG) | 2:24.5 | Evelyn Stolze (GDR) | 2:25.6 |
200 metres estils | Martina Grunert (GDR) | 2:26.6 | Evelyn Stolze (GDR) | 2:29.3 | Shelagh Ratcliffe (GBR) | 2:29.6 |
400 metres estils | Evelyn Stolze (GDR) | 5:07.0 | Brigitte Schuchardt (GDR) | 5:18.3 | Shelagh Ratcliffe (GBR) | 5:19.6 |
relleus 4×100 metres lliures | RDA Gabriele Wetzko Iris Komar Elke Sehmisch Sabine Schulze | 4:00.8 | Hungary Andrea Gyarmati Judit Turóczy Edit Kovács Magdolna Patoh | 4:02.7 | Suècia Elisabeth Berglund Eva Andersson Anita Zarnowiecki Gunilla Jonsson | 4:07.4 |
relleus 4×100 metres estils | RDA Barbara Hofmeister Brigitte Schuchardt Helga Lindner Gabriele Wetzko | 4:30.1 | Unió Soviètica Tinatin Lekveishvili Galina Stepanova-Prozumenshchikova Valentina Tutayeva Tatyana Zolotnitskaya | 4:31.3 | RFA Angelika Kraus Uta Frommater Heike Nagel Heidemarie Reineck | 4:33.4 |
Waterpolo
Prova | Or | Plata | Bronze |
Waterpolo masculí | Unió Soviètica | Hongria | Iugoslàvia |
Referències
- ↑ «Edición del dissabte 5 setembre 1970, Página 3 - Hemeroteca - MundoDeportivo.com». [Consulta: 2 octubre 2020].
- «European Swimming Championships (Men)». GBRSPORTS.COM.
- «European Swimming Championships (Women)». GBRSPORTS.COM.