Canadian women's curling championship
1993 Scott Tournament of Hearts |
---|
Host city | Brandon, Manitoba |
---|
Arena | Keystone Centre |
---|
Dates | February 27–March 6 |
---|
Attendance | 88,022[1] |
---|
Winner | Saskatchewan |
---|
Curling club | Caledonian CC, Regina |
---|
Skip | Sandra Peterson |
---|
Third | Jan Betker |
---|
Second | Joan McCusker |
---|
Lead | Marcia Gudereit |
---|
Alternate | Anita Ford |
---|
Finalist | Manitoba (Maureen Bonar) |
---|
|
The 1993 Scott Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was held from February 27 to March 6, 1993 at the Keystone Centre in Brandon, Manitoba.[2] The total attendance for the week was a then-record 88,022, which broke the previous mark set in 1991 by over 15,000.[1]
Team Saskatchewan, who was skipped by Sandra Peterson won the event after defeating the hometown rink Manitoba 7–6 in the final in an extra end after Peterson hit a Manitoba rock biting the rings and rolled into the house.[3] It was Saskatchewan's first title since 1980 and ninth overall and the first of three titles skipped by Peterson (later Schmirler). The Peterson rink would go onto represent Canada in the 1993 World Women's Curling Championship held in Geneva, Switzerland, which they also won.
Teams
The teams were listed as follows:[4]
Team Canada | Alberta | British Columbia | Manitoba |
Fort Rouge CC, Winnipeg Skip: Connie Laliberte Third: Laurie Allen Second: Cathy Gauthier Lead: Janet Arnott Alternate: Corrine Webb | Calgary WC, Calgary Skip: Shannon Kleibrink Third: Sandra Jenkins Second: Sally Shigehiro Lead: Joanne Wright Alternate: Glenys Bakker | Juan de Fuca CC, Victoria Skip: Julie Sutton Third: Jodi Sutton Second: Melissa Soligo[a] Lead: Karri Willms Alternate: Elaine Dagg-Jackson[a] | Brandon CC, Brandon Skip: Maureen Bonar Third: Lois Fowler Second: Allyson Bell Lead: Rhonda Fowler[b] Alternate: Gerri Cooke[b] |
New Brunswick | Newfoundland | Nova Scotia | Ontario |
Beaver CC, Moncton Skip: Nancy McConnery Third: Leanne Perron Second: Sandy Comeau Lead: Denise Cormier Alternate: Lynn MacKenzie | St. John's CC, St. John's Skip: Maria Thomas Third: Cathy Cunningham Second: Kathy Kerr Lead: Kathy Brophy Alternate: Laura Phillips | Halifax CC, Halifax Skip: Colleen Jones Third: Heather Rankin Second: Kay Zinck Lead: Mary-Anne Arsenault Alternate: Helen Radford | Rideau CC, Ottawa Skip: Anne Merklinger Third: Theresa Breen Second: Patti McKnight Lead: Audrey Frey Alternate: Kristin Turcotte |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan | Northwest Territories/Yukon |
Silver Fox CC, Summerside Skip: Angela Roberts Third: Sara Gatchell Second: Janice MacCullum Lead: Nancy Reid Alternate: Leslie Allan | Buckingham CC, Buckingham Skip: Agnes Charette Third: Chantal Osborne Second: France Charette Lead: Sylvie Daniel Alternate: Berenadette Lafrenier | Caledonian CC, Regina Skip: Sandra Peterson Third: Jan Betker Second: Joan McCusker Lead: Marcia Gudereit Alternate: Anita Ford | Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Kelly Kaylo Third: Sharon Cormier Second: Wendy Ondrack Lead: Debbie Moss Alternate: Cheryl Burlington |
Round Robin standings
Final Round Robin standings[4]
Round Robin results
All draw times are in Central Standard Time (UTC-06:00).[4][5]
Draw 1
Saturday, February 27, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Peterson) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
New Brunswick (McConnery) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kleibrink) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
British Columbia (Sutton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 7 |
Draw 2
Saturday, February 27, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 8 |
Newfoundland (Thomas) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 6 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | X | 10 |
New Brunswick (McConnery) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 5 |
Draw 3
Sunday, February 28, 10:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Kleibrink) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Draw 4
Sunday, February 28, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Alberta (Kleibrink) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Saskatchewan (Peterson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 5
Sunday, February 28, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Thomas) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Nova Scotia (Jones) | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Sutton) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Draw 6
Monday, March 1, 10:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Alberta (Kleibrink) | 0 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | X | 8 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 7
Monday, March 1, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McConnery) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Newfoundland (Thomas) | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Draw 8
Monday, March 1, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kleibrink) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
New Brunswick (McConnery) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Peterson) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Draw 9
Tuesday, March 2, 10:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Saskatchewan (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Thomas) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 8 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
New Brunswick (McConnery) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | 9 |
Draw 10
Tuesday, March 2, 2:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | X | 8 |
Newfoundland (Thomas) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Manitoba (Bonar) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Draw 11
Tuesday, March 2, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Quebec (Charette) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McConnery) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Canada (Laliberte) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Draw 12
Wednesday, March 3, 10:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
New Brunswick (McConnery) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Thomas) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Saskatchewan (Peterson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Draw 13
Wednesday, March 3, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Peterson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Alberta (Kleibrink) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | X | X | 8 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Sutton) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Manitoba (Bonar) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Draw 14
Wednesday, March 3, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kleibrink) | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 10 |
Newfoundland (Thomas) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Draw 15
Thursday, March 4, 10:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
British Columbia (Sutton) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McConnery) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kleibrink) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Draw 16
Thursday, March 4, 2:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Manitoba (Bonar) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Quebec (Charette) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Newfoundland (Thomas) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Draw 17
Thursday, March 4, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Peterson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Canada (Laliberte) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Sutton) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Alberta (Kleibrink) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Playoffs
Semifinal
Friday, March 5, 8:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Manitoba (Bonar) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Final
Saturday, March 6, 1:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Peterson) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Statistics
Top 5 player percentages
Final Round Robin Percentages[4]
Awards
The all-star team and sportsmanship award winners were as follows:[6]
All-Star Team
Team Saskatchewan skip Sandra Peterson became the first curler to make the all-star team in two different positions as she previously was selected to the all-star team in 1987 as a third.
Mabel Mitchell Award
The Scotties Tournament of Hearts Sportsmanship Award is presented to the curler who best embodies the spirit of curling at the Scotties Tournament of Hearts. The winner was selected in a vote by all players at the tournament.
Prior to 1998, the award was named after a notable individual in the curling community where the tournament was held that year. For this edition, the award was named after Mabel Mitchell, a Brandon native, who competed in three women's national championships and her team captured the 1983 Canadian Women's Senior Curling championship, the only Manitoba-based team to do so as of 2023.[7]
Name | Team | Position |
Laurie Allen | Canada | Third |
Notes
- ^ a b Team British Columbia alternate Elaine Dagg-Jackson threw second stones in Draw 17.
- ^ a b Team Manitoba alternate Gerri Cooke threw lead stones for the last stone of Draw 15 and all of Draw 16.
References
- ^ a b "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 85. Retrieved 17 March 2023.
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2012-03-19. Retrieved 2011-03-23.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link) - ^ Archived at Ghostarchive and the Wayback Machine: "Sandra Schmirler - 1993 Scott Tournament of Hearts Final Shots". YouTube.
- ^ a b c d "1993 Scott Tournament of Hearts". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 23 March 2023.
- ^ "Curling". Saskatoon Star-Phoenix. Newspapers.com. February 26, 1993. p. B4. Retrieved 24 March 2023.
- ^ "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 148. Retrieved 28 February 2023.
- ^ "Honoured Members Database - 1983 Mabel Mitchell Team". Manitoba Sports Hall of Fame. Retrieved 24 March 2023.
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|