Canadian women's curling championship
1996 Scott Tournament of Hearts |
---|
Host city | Thunder Bay, Ontario |
---|
Arena | Fort William Gardens |
---|
Dates | February 17–25 |
---|
Attendance | 51,029[1] |
---|
Winner | Ontario |
---|
Curling club | St. Catharines CC, St. Catharines |
---|
Skip | Marilyn Bodogh |
---|
Third | Kim Gellard |
---|
Second | Corie Beveridge |
---|
Lead | Jane Hooper Perroud |
---|
Alternate | Lisa Savage |
---|
Finalist | Alberta (Cheryl Kullman) |
---|
|
The 1996 Scott Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was held from February 17 to 25, 1996 at the Fort William Gardens[2] in Thunder Bay, Ontario.[3] The total attendance for the week was 51,029.[1]
Team Ontario, who was skipped by Marilyn Bodogh won the title on home soil defeating Cheryl Kullman's Alberta rink in the final 7-4.[4] This was Ontario's fourth title overall (five counting Team Canada) and the fifth time that the host province had won the event. Bodogh's victory was her second title as a skip with her other championship coming in 1986. The ten years between title wins by Bodogh set a then-record for the longest period between title wins breaking the mark of eight years set by Janet Arnott, Connie Laliberte, and Joyce McKee.
Bodogh's rink would go onto represent Canada at the 1996 World Women's Curling Championship on home soil in Hamilton, Ontario, which they also won as well. Additionally, they also clinched a berth in the 1997 Canadian Olympic Curling Trials.
Teams
The teams were listed as follows:[5]
Team Canada | Alberta | British Columbia | Manitoba |
Fort Rouge CC, Winnipeg Skip: Connie Laliberte Third: Cathy Overton-Clapham Second: Cathy Gauthier Lead: Janet Arnott Alternate: Debbie Jones-Walker | Calgary WC, Calgary Skip: Cheryl Kullman Third: Karen Russ Second: Barb Sherrington Lead: Judy Pendergast Alternate: Vicki Sjolie | Fort St. John CC, Fort St. John Skip: Jodi Busche Third: Lorelei Garnett Second: Debra London Lead: Bev Wieler Alternate: Anita Pendergast | Brandon CC, Brandon Skip: Maureen Bonar Third: Gerri Cooke Second: Allyson Bell Lead: Lois Fowler Alternate: Patti Wuthrich |
New Brunswick | Newfoundland | Nova Scotia | Ontario |
Carleton CC, Saint John Skip: Barb Hutton Third: Wendy Shephard Second: Shelly Snider[a] Lead: Paula Whipple[a] Alternate: Mona Train[a] | St. John's CC, St. John's Skip: Laura Phillips Third: Cathy Cunningham Second: Kathy Kerr Lead: Heather Martin Alternate: Susan Thomas | Halifax CC, Halifax Skip: Colleen Jones Third: Kay Zinck Second: Kim Kelly Lead: Nancy Delahunt Alternate: Monica Moriarty | St. Catharines CC, St. Catharines Skip: Marilyn Bodogh Third: Kim Gellard Second: Corie Beveridge Lead: Jane Hooper Perroud Alternate: Lisa Savage |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan | Yukon/Northwest Territories |
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Susan McInnis Third: Kathy O'Rourke Second: Tricia MacGregor Lead: Leslie Allan Alternate: Julie Scales | Laviolette CC, Trois-Rivières Skip: Stephanie Marchand Third: Jessica Marchand Second: Brenda Nicholls Lead: Julie Rainville Alternate: Marie Ferland | Granite CC, Saskatoon Skip: Sherry Scheirich Third: Colleen Zielke Second: Sandra Mulroney Lead: Judy Leonard Alternate: Kim Hodson | Whitehorse CC, Whitehorse Skip: Donna Scott[b] Third: Dianne Nohr[b] Second: Peggy Dorosz Lead: Naomi Cey Alternate: Rose Putland |
Round Robin standings
Final Round Robin standings[5]
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
Round Robin results
All draw times are in Eastern Standard Time (UTC-05:00).[5][7]
Draw 1
Saturday, February 17, 2:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kullman) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Scheirich) | 3 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 11 |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Draw 2
Saturday, February 17, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Newfoundland (Phillips) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Alberta (Kullman) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 3
Sunday, February 18, 9:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kullman) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | 8 |
British Columbia (Busche) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Draw 4
Sunday, February 18, 2:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | X | 13 |
Canada (Laliberte) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 4 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 | X | X | X | X | 12 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Busche) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Quebec (Marchand) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Draw 5
Sunday, February 18, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Scheirich) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Draw 6
Monday, February 19, 9:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
New Brunswick (Hutton) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Scheirich) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | 8 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Draw 7
Monday, February 19, 2:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hutton) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Alberta (Kullman) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Draw 8
Monday, February 19, 7:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Saskatchewan (Scheirich) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kullman) | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 9
Tuesday, February 20, 9:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Quebec (Marchand) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Saskatchewan (Scheirich) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Draw 10
Tuesday, February 20, 2:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Nova Scotia (Jones) | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Draw 11
Tuesday, February 20, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Newfoundland (Phillips) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Draw 12
Wednesday, February 21, 9:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | X | 9 |
Alberta (Kullman) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Newfoundland (Phillips) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Laliberte) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Draw 13
Wednesday, February 21, 2:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Scheirich) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Draw 14
Wednesday, February 21, 7:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Busche) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kullman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 9 |
Saskatchewan (Scheirich) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Bonar) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 15
Thursday, February 22, 9:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Kullman) | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Newfoundland (Phillips) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Canada (Laliberte) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
British Columbia (Busche) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Draw 16
Thursday, February 22, 2:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Alberta (Kullman) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Draw 17
Thursday, February 22, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Phillips) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Saskatchewan (Scheirich) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 0 | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | X | X | X | X | 9 |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Busche) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Manitoba (Bonar) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | X | 8 |
Tiebreakers
Round 1
Friday, February 23, 6:30 am
Round 2
Friday, February 23, 10:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Manitoba (Bonar) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | X | X | 9 |
Round 3
Friday, February 23, 2:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Bonar) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Canada (Laliberte) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Playoffs
1 vs. 2
Friday, February 23, 7:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Alberta (Kullman) | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 12 |
3 vs. 4
Friday, February 23, 7:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Scheirich) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Semifinal
Saturday, February 24, 2:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Canada (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Final
Sunday, February 25, 1:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Alberta (Kullman) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Statistics
Top 5 player percentages
Final Round Robin Percentages[5]
Awards
The all-star team and sportsmanship award winners were as follows.[8]
All-Star Team
This was the final tournament in which only one all-star team was selected.
Arline Wilson Award
The Scotties Tournament of Hearts Sportsmanship Award is presented to the curler who best embodies the spirit of curling at the Scotties Tournament of Hearts. The winner was selected in a vote by all players at the tournament.
Prior to 1998, the award was named after a notable individual in the curling community where the tournament was held that year. For this edition, the award was named after Arline Wilson, who was a member of the Northern Ontario team who won the 1991 Canadian Senior Women's Curling Championship team.
Name | Team | Position |
Stephanie Marchand | Quebec | Skip |
Ford Hot Shots
Starting with the 1995 tournament, Ford began a tradition of a skills competition preceding the round robin of the tournament. Each competitor had to perform a series of shots with each shot scoring between 0 and 5 points depending on where the stone came to rest. The winner of this edition of the event would win a two-year lease on a Mercury Mystique.
Notes
- ^ a b c For Draws 6–14 and 17 (seven games), Team New Brunswick alternate Mona Train threw second stones, second Shelly Snider threw lead stones while lead Paula Whipple sat out.
- ^ a b For Draws 10–11 and 13–16 (five games), Team Yukon/Northwest Territories skip Donna Scott threw third stones while third Dianne Nohr threw skip stones.[6]
References
- ^ a b "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 85. Retrieved 17 March 2023.
- ^ Montreal Gazette, 16 Feb 1996, pg C11, "Age brings caution for curling star"
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2012-03-19. Retrieved 2011-03-27.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link) - ^ "Heart Breaker". Calgary Herald. February 26, 1996. p. D1. Retrieved January 29, 2022.
- ^ a b c d "1996 Scott Tournament of Hearts". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 27 March 2023.
- ^ "Yukon rink desperate for a victory at Scotts". Whitehorse Daily Star. Newspapers.com. February 20, 1996. p. 19. Retrieved 27 March 2023.
- ^ "Tournament of Hearts". The Winnipeg Sun. Newspapers.com. Canadian Press. February 16, 1996. p. 45. Retrieved 27 March 2023.
- ^ "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 148. Retrieved 28 February 2023.
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|