Canadian women's curling championship
1998 Scott Tournament of Hearts |
---|
Host city | Regina, Saskatchewan |
---|
Arena | Agridome |
---|
Dates | February 21–March 1 |
---|
Attendance | 154,688[1] |
---|
Winner | Alberta |
---|
Curling club | Ottewell CC, Edmonton |
---|
Skip | Cathy Borst |
---|
Third | Heather Godberson |
---|
Second | Brenda Bohmer |
---|
Lead | Kate Horne |
---|
Alternate | Rona McGregor |
---|
Coach | Darryl Horne |
---|
Finalist | Ontario (Anne Merklinger) |
---|
|
The 1998 Scott Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was held from February 21 to March 1 at the Agridome[2] in Regina, Saskatchewan.[3] This was the last major tournament in which Sandra Schmirler participated in prior to her death in 2000. The total attendance for the week set a record 154,688 which broke the previous mark set in 1993 by exactly 66,666. As of 2023, this remains the attendance record for the event.[1]
Team Alberta, who was skipped by Cathy Borst won the championship as they defeated Ontario in the final 7–6 in an extra end. This was Alberta's fifth title overall and their first since 1981. This was also the only title skipped by Borst as well. Borst's rink would go onto represent Canada at the 1998 Ford World Women's Curling Championship on home soil in Kamloops, British Columbia where they won the bronze medal.
Both the defending champions and the Saskatchewan provincial champions came from the Caledonian Curling Club in Regina, Saskatchewan making the Caledonian the first curling club to have two teams in the same tournament since the introduction of Team Canada in 1986.
Teams
The teams were listed as follows:[4]
Team Canada | Alberta | British Columbia | Manitoba |
Caledonian CC, Regina Skip: Sandra Schmirler Third: Jan Betker Second: Joan McCusker Lead: Marcia Gudereit Alternate: Atina Ford | Ottewell CC, Edmonton Skip: Cathy Borst Third: Heather Godberson Second: Brenda Bohmer Lead: Kate Horne Alternate: Rona McGregor | Kamloops CC, Kamloops Skip: Sue Garvey Third: Jan Wiltzen Second: Allison MacInnes Lead: Val Lahucik Alternate: Lindsay Kosteniuk | Brandon CC, Brandon Skip: Lois Fowler Third: Betty Couling Second: Sharon Fowler Lead: Jocelyn Beever Alternate: Maureen Bonar |
New Brunswick | Newfoundland | Nova Scotia | Ontario |
Thistle St. Andrews CC, Saint John Skip: Kathy Floyd Third: June Campbell Second: Allison Franey Lead: Jane Arseneau Alternate: Mary Harding | St. John's CC, St. John's Skip: Heather Strong Third: Kelli Sharpe Second: Michele Renouf Lead: Karen Thomas Alternate: Peg Goss | Mayflower CC, Halifax Skip: Mary Mattatall Third: Angie Bryant Second: Lisa MacLeod Lead: Heather Hopkins Alternate: Hayley Clarke | Rideau CC, Ottawa Skip: Anne Merklinger Third: Theresa Breen Second: Patti McKnight Lead: Audrey Frey Alternate: Christine McCrady |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan | Northwest Territories/Yukon |
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Tammi Lowther Third: Susan McInnis Second: Shelley Muzika Lead: Julie Scales Alternate: Donna Lank | Riverbend Alma CC, Alma Skip: Marie-Claude Carlos Third: Nathalie Gagnon Second: Julie Blackburn Lead: Sylvie Fortin Alternate: Maude Martel | Caledonian CC, Regina Skip: Cathy Trowell Third: Kristy Lewis Second: Karen Daku Lead: Keri-Lynn Schikowski Alternate: Nancy Inglis | Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Kelly Kaylo Third: Dawn Moses Second: Sharon Cormier[a] Lead: Cheryl Burlington Alternate: Kerry Koe[a] |
Round Robin Standings
Final Round Robin standings[4]
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreaker |
Round Robin Results
All draw times are listed in Central Standard Time (UTC-06:00).[4][5]
Draw 1
Saturday, February 21, 1:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Saskatchewan (Trowell) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Schmirler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
New Brunswick (Floyd) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Draw 2
Saturday, February 21, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Floyd) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Manitoba (Fowler) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Borst) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Mattatall) | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Quebec (Carlos) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Trowell) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Newfoundland (Strong) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Draw 3
Sunday, February 22, 9:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland (Strong) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Nova Scotia (Mattatall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Draw 4
Sunday, February 22, 1:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Carlos) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Alberta (Borst) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
British Columbia (Garvey) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Mattatall) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 5
Sunday, February 22, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
British Columbia (Garvey) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Quebec (Carlos) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Schmirler) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | 8 |
Saskatchewan (Trowell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 6
Monday, February 23, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Borst) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
New Brunswick (Floyd) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Schmirler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
British Columbia (Garvey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Trowell) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Quebec (Carlos) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 7
Monday, February 23, 1:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | X | 10 |
Nova Scotia (Mattatall) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Garvey) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Draw 8
Monday, February 23, 6:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Canada (Schmirler) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Strong) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Alberta (Borst) | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | X | X | X | X | 8 |
Draw 9
Tuesday, February 24, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Trowell) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Mattatall) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
New Brunswick (Floyd) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Carlos) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Canada (Schmirler) | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | 1 | 0 | 0 | X | X | 9 |
Draw 10
Tuesday, February 24, 1:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Schmirler) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Nova Scotia (Mattatall) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Floyd) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Quebec (Carlos) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Alberta (Borst) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 11
Tuesday, February 24, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Borst) | 0 | 4 | 0 | 4 | 1 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Saskatchewan (Trowell) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 8 |
Manitoba (Fowler) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Draw 12
Wednesday, February 25, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Newfoundland (Strong) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Carlos) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Borst) | 0 | 3 | 1 | 1 | 4 | X | X | X | X | X | 9 |
British Columbia (Garvey) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | X | 0 |
Draw 13
Wednesday, February 25, 1:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Schmirler) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Alberta (Borst) | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Floyd) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Draw 14
Wednesday, February 25, 6:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Mattatall) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Saskatchewan (Trowell) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Strong) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Canada (Schmirler) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Draw 15
Thursday, February 26, 9:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Strong) | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Manitoba (Fowler) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Borst) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Nova Scotia (Mattatall) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 16
Thursday, February 26, 1:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Carlos) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Newfoundland (Strong) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Draw 17
Thursday, February 26, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Merklinger) | 3 | 2 | 4 | 0 | X | X | X | X | X | X | 9 |
Quebec (Carlos) | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Canada (Schmirler) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | X | 8 |
Tiebreaker
Friday, February 27, 9:00 am
Playoffs
3 vs. 4
Friday, February 27, 1:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Garvey) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Canada (Schmirler) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | 9 |
1 vs. 2
Friday, February 27, 6:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Borst) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Ontario (Merklinger) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Semifinal
Saturday, February 28, 1:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Schmirler) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Final
Sunday, March 1, 12:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Borst) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Ontario (Merklinger) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Statistics
Top 5 player percentages
Final Round Robin Percentages[4]
Key |
| First All-Star Team |
| Second All-Star Team |
Perfect Games
Awards
The all-star team and award winners were as follows.[6]
All-Star Teams
Team Canada third Jan Betker became the first curler to be selected to the all-star team on four separate occasions as Betker was previously selected in 1987, 1994, and 1997 (first team).
First Team
Second Team
Marj Mitchell Sportsmanship Award
The Marj Mitchell Sportsmanship Award is presented to the curler who best embodies the spirit of curling at the Scotties Tournament of Hearts. The winner was selected in a vote by all players at the tournament. Beginning in 1998, the award was permanently named after Marj Mitchell who skipped her team to a Canadian championship in 1980 before passing away from cancer in 1983.
Most Valuable Player Award
The Most Valuable Player Award is presented to the curler chosen by TSN commentators for their outstanding play during the playoff round.
Ford Hot Shots
The Ford Hot Shots was a skills competition preceding the round robin of the tournament. Each competitor had to perform a series of shots with each shot scoring between 0 and 5 points depending on where the stone came to rest. The winner of this edition of the event would win a two-year lease on a Mercury Mystique LS.
Winner | Runner-Up | Score |
Allison Franey | Kate Horne | 17–15 |
Shot of the Week Award
The Shot of the Week Award was voted on by TSN commentators and presented to the curler who had been determined with the most outstanding shot during the championship.
Notes
- ^ a b Team Northwest Territories/Yukon alternate Kerry Koe threw second stones in Draw 16.
- ^ Quebec conceded the game after the fourth end and therefore Merklinger's perfect game does not count as an official perfect game in the record books since she did not throw at least ten shots.
References
- ^ a b "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 85. Retrieved 17 March 2023.
- ^ Regina Leader-Post, 21 Feb 1998, pg C9
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2012-03-19. Retrieved 2011-03-30.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link) - ^ a b c d "1998 Scott Tournament of Hearts". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 29 March 2023.
- ^ "Scott Tournament of Hearts Canadian Women's Curling Championship". The Regina Leader-Post. Newspapers.com. February 20, 1998. p. C6. Retrieved 29 March 2023.
- ^ "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 148. Retrieved 28 February 2023.
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|