Curling competition at Tårnby, Denmark
2011 European Mixed Curling Championship |
---|
|
Host city | Tårnby, Denmark |
---|
Arena | Tårnby Curling Club |
---|
Dates | September 30–October 8 |
---|
Winner | Switzerland |
---|
Skip | Thomas Lips |
---|
Third | Manuela Siegrist |
---|
Second | Martin Rios |
---|
Lead | Manuela Netzer-Kormann |
---|
Finalist | Germany (Alexander Baumann) |
---|
|
The 2011 European Mixed Curling Championship was held from September 30 to October 8 at the Tårnby Curling Club in Tårnby, Denmark.[1] In the final, Switzerland, skipped by Thomas Lips, won their first title after a 9–3 defeat of Germany in seven ends. The Czech Republic picked up the bronze medal with a 7–6 win over home team Denmark in nine ends.
Teams
Red Group
Scotland | Austria | Russia | Sweden | Spain |
Skip: David Edwards Third: Kerry Barr Second: Scott MacLeod Lead: Louise Edwards | Skip: Christian Roth Third: Claudia Toth Second: Florian Huber Lead: Andrea Höfler | Skip: Alexander Kirikov Third: Victoria Makarshina Second: Anton Kalalb Lead: Anna Lobova Alternates: Vadim Shkolnikov, Oxana Gertova | Skip: Göran Carlsson Third: Marie Persson Second: Anders Eriksson Lead: Hanna Maleus Larsson | Skip: Antonio de Molinedo Third: Ana Arce Second: José Manuel Sangüesa Lead: Irene Santiago Alternate: Angel Garcia Aguirrezabal |
Netherlands | Norway | Wales | Romania | |
Skip: Mark Neeleman Third: Marianne Neeleman Second: Wim Neeleman Lead: Els Neeleman | Skip: Ole Hauge Third: Hilde Stenseth Second: Thomas Moe Lead: Anna Grethe Bremnes | Skip: Adrian Meikle Third: Lesley Carrol Second: Andrew Tanner Lead: Heather Russel Alternate: Lindsay McKenna | Skip: Allen Coliban Third: Crina Monica Novac Second: Bogdan Colceriu Lead: Raluca Daiana Colceriu Alternates: Bogdan Taut, Diana Butsucea | |
Blue Group
Green Group
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Post Round-Robin Challenge |
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[2]
Red Group
Saturday, October 1
Draw 1 20:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Edwards) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | X | 7 |
Austria (Roth) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Kirikov) | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 2 | 2 | X | 11 |
Sweden (Carlsson) | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Spain (de Molinedo) | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Wales (Meikle) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Norway (Hauge) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sunday, October 2
Draw 3 08:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Coliban) | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Norway (Hauge) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Wales (Meikle) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 2 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Roth) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | X | 6 |
Sweden (Carlsson) | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Kirikov) | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 0 | 4 | X | 11 |
Spain (de Molinedo) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Monday, October 3
Draw 5 16:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Roth) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Spain (de Molinedo) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Sweden (Carlsson) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Norway (Hauge) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Edwards) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Wales (Meikle) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 12 |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
Tuesday, October 4
Draw 6 12:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Kirikov) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Wales (Meikle) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Edwards) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Draw 7 19:30
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Roth) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | X | 7 |
Norway (Hauge) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Carlsson) | 7 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | X | 15 |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Wednesday, October 5
Draw 9 12:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Carlsson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Scotland (Edwards) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (de Molinedo) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 6 |
Wales (Meikle) | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Draw 10 16:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Kirikov) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Coliban) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Austria (Roth) | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | X | X | 10 |
Thursday, October 6
Draw 12 08:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Hauge) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 | X | 9 |
Sweden (Carlsson) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (de Molinedo) | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Edwards) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Russia (Kirikov) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 14 16:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | 1 | 0 | X | 9 |
Romania (Coliban) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (de Molinedo) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Scotland (Edwards) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 6 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Hauge) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Russia (Kirikov) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Austria (Roth) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Friday, October 7
Draw 16 08:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (de Molinedo) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Sweden (Carlsson) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Russia (Kirikov) | 2 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1 | X | X | 12 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 0 |
Austria (Roth) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Hauge) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Scotland (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 18 16:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Roth) | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Russia (Kirikov) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Hauge) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Spain (de Molinedo) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Coliban) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Scotland (Edwards) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Carlsson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Blue Group
Sunday, October 2
Draw 2 08:30
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Lips) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Qvist) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Czech Republic (Chaloupek) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Draw 3 16:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regza) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirillov) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | X | X | 8 |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Monday, October 3
Draw 4 08:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 6 |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regza) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Belarus (Kirillov) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Czech Republic (Chaloupek) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Lips) | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Denmark (Qvist) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Tuesday, October 4
Draw 7 19:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Latvia (Regza) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Czech Republic (Chaloupek) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Lips) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirillov) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Denmark (Qvist) | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 11 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Wednesday, October 5
Draw 8 08:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Qvist) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirillov) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Hungary (Nagy) | 1 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Lips) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | 7 |
Latvia (Regza) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Czech Republic (Chaloupek) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | X | X | 9 |
Draw 10 16:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirillov) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 0 |
Switzerland (Lips) | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Czech Republic (Chaloupek) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Qvist) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Latvia (Regza) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 |
Hungary (Nagy) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Thursday, October 6
Draw 13 12:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 |
Denmark (Qvist) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Latvia (Regza) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Draw 15 19:30
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Belarus (Kirillov) | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Friday, October 7
Draw 16 8:30
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chaloupek) | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | X | X | 9 |
Belarus (Kirillov) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Switzerland (Lips) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | X | 5 |
Draw 18 16:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Turkey (Polat) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Qvist) | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | X | 8 |
Latvia (Regza) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Green Group
Sunday, October 2
Draw 2 08:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
England (McDougall) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kocián) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
France (Roux) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 7 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 5 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 12 |
Ireland (Smith) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Bombassei) | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Serbia (Neskovic) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Monday, October 3
Draw 4 14:30
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Smith) | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | X | X | 9 |
Serbia (Neskovic) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 |
Italy (Bombassei) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Draw 5 16:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (McDougall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 7 |
France (Roux) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | X | 8 |
Slovakia (Kocián) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Tuesday, October 4
Draw 6 12:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 |
France (Roux) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Serbia (Neskovic) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Italy (Bombassei) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Slovakia (Kocián) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (McDougall) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Ireland (Smith) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Wednesday, October 5
Draw 9 12:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kocián) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 9 |
Ireland (Smith) | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Bombassei) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
England (McDougall) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Finland (Uusipaavalniemi) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Serbia (Neskovic) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
France (Roux) | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Draw 11 19:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Bombassei) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Germany (Baumann) | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | 10 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Ireland (Smith) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kocián) | 0 | 6 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | 12 |
Serbia (Neskovic) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 |
England (McDougall) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Thursday, October 6
Draw 12 08:30
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (McDougall) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Slovakia (Kocián) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Serbia (Neskovic) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Finland (Uusipaavalniemi) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Draw 14 16:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | X | 6 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Ireland (Smith) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Italy (Bombassei) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Friday, October 7
Draw 17 12:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Italy (Bombassei) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Smith) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Germany (Baumann) | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Serbia (Neskovic) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
England (McDougall) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | X | 6 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kocián) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Finland (Uusipaavalniemi) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Post-Round Robin Challenge
Following the end of the round robin, the top two teams from each group advanced to the quarterfinals. The last two spots were determined with a Post-Round Robin Challenge, where the third-ranked teams in each group participated. All four team members of each team participated in a Draw Shot Challenge (DSC). The two teams with the closest DSCs, the Czech Republic and Finland, advanced to the quarterfinals.
Nation | Player No. | Draw Shot Challenge1 | Qualified |
Shot 1 | Shot 2 |
Finland | 1 | 185.42 | 131.7 | Yes |
2 | 45.5 | 0 |
3 | 46.1 | 76.6 |
4 | 120.2 | 117.6 |
Total | 723.1 |
Netherlands | 1 | 185.42 | 185.42 | No |
2 | 185.42 | 1.7 |
3 | 28.8 | 65.0 |
4 | 185.42 | 16.2 |
Total | 853.3 |
Czech Republic | 1 | 6.4 | 138.7 | Yes |
2 | 65.2 | 86.6 |
3 | 36.9 | 19.2 |
4 | 127.2 | 152.8 |
Total | 633.0 |
1^ Results measured in centimetres (cm).
2^ Results marked as "185.4 cm" were outside the house.
Playoffs
Quarterfinals
Friday, October 7, 20:30
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Lips) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Scotland (Edwards) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Roth) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Czech Republic (Chaloupek) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | X | 11 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Qvist) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Italy (Bombassei) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Germany (Baumann) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Semifinals
Saturday, October 8, 10:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Qvist) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Switzerland (Lips) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chaloupek) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Germany (Baumann) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | X | 6 |
Bronze medal game
Saturday, October 8, 15:00
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Denmark (Qvist) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 |
Czech Republic (Chaloupek) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Gold medal game
Saturday, October 8, 15:00
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Lips) | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 9 |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
2011 European Mixed Curling Championship |
Switzerland 1st title |
References
External links
- Home Page
- Results Home Page