Curling competition at Stavanger, Norway
2013 European Curling Championships Women's tournament |
---|
Host city | Stavanger, Norway |
---|
Arena | Sørmarka Arena |
---|
Dates | November 22–30 |
---|
Winner | Sweden |
---|
Curling club | Skellefteå CK, Skellefteå |
---|
Skip | Margaretha Sigfridsson |
---|
Fourth | Maria Prytz |
---|
Third | Christina Bertrup |
---|
Second | Maria Wennerström |
---|
Alternate | Agnes Knochenhauer |
---|
Finalist | Scotland (Eve Muirhead) |
---|
The women's tournament of the 2013 European Curling Championships will be held from November 22 to 30 at the Sørmarka Arena in Stavanger, Norway. The winners of the Group C tournament in Tårnby, Denmark will move on to the Group B tournament. The top eight women's teams at the 2013 European Curling Championships will represent their respective nations at the 2014 Ford World Women's Curling Championship in Saint John, New Brunswick, Canada.
Group A
Events at the 2013 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
| Teams relegated to 2014 Group B |
Sweden won the draw-to-the-button challenge and were given the third seed. Russia and Denmark will play a tiebreaker game for the fourth seed.
Round-robin results
Draw 1
Saturday, November 23, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6 | 0 | 1 | X | X | 11 |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 1 | 2 | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 12 |
Italy (Zappone) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | X | 10 |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Latvia (Regža) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 2
Sunday, November 24, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Zappone) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Regža) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | X | 7 |
Draw 3
Sunday, November 24, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 9 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Latvia (Regža) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Zappone) | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Czech Republic (Kubešková) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Draw 4
Monday, November 25, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubešková) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 4 | X | X | X | 11 |
Latvia (Regža) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 5 | X | X | 14 |
Italy (Zappone) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Scotland (Muirhead) | 3 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | 12 |
Norway (Rørvik) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Draw 5
Monday, November 25, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | X | X | X | 10 |
Italy (Zappone) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Regža) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Russia (Sidorova) | 4 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 10 |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Germany (Schöpp) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Draw 6
Tuesday, November 26, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Regža) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Zappone) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 5 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | X | X | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | X | 13 |
Norway (Rørvik) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Russia (Sidorova) | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Draw 7
Tuesday, November 26, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Norway (Rørvik) | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Regža) | 2 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 11 |
Italy (Zappone) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Draw 8
Wednesday, November 27, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Switzerland (Ott) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 | X | X | X | 8 |
Latvia (Regža) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 2 | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 7 |
Italy (Zappone) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | 2 |
Draw 9
Thursday, November 28, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 5 |
Denmark (Nielsen) | 1 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Latvia (Regža) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Zappone) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Russia (Sidorova) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | X | X | X | 13 |
World Challenge Games
The winner of the best-of-three series between the eighth placed team in Group A and the winner of Group B goes to the 2014 Ford World Women's Curling Championship.
Challenge 1
Friday, November 29, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Finland (Puustinen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Challenge 2
Saturday, November 30, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 6 |
Finland (Puustinen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Challenge 3
Saturday, November 30, 15:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Finland (Puustinen) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Germany advances to the 2014 Ford World Women's Curling Championship.
Tiebreaker
Thursday, November 28, 15:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Playoffs
1 vs. 2
Friday, November 29, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 4 | 0 | X | X | 10 |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
3 vs. 4
Friday, November 29, 13:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | X | X | 10 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Semifinal
Friday, November 29, 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Bronze-medal game
Saturday, November 30, 10:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Final
Saturday, November 30, 10:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sweden (Sigfridsson) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 10 |
Player percentages
Round Robin only
Group B
Events at the 2013 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
| Countries relegated to 2013 Group C |
Round-robin results
Draw 1
Saturday, November 23, 8:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (García) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Belarus (Pavlyuchik) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 5 | X | 12 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Puustinen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Estonia (Mölder) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Hummelt) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 7 |
Turkey (Kızılkaya) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 5 | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | X | X | X | X | 15 |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 3 |
Draw 2
Saturday, November 23, 19:30
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Austria (Hummelt) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 8 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 2 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 10 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | X | X | 4 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Finland (Puustinen) | 4 | 5 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 12 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (García) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 3
Sunday, November 24, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 3 | 1 | 3 | 0 | 5 | 1 | X | X | X | X | 13 |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (García) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Poland (Ran) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Hummelt) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Finland (Puustinen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 4
Sunday, November 24, 20:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Finland (Puustinen) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Hummelt) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Estonia (Mölder) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Poland (Ran) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Spain (García) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
England (Fowler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Draw 5
Monday, November 25, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 6 |
Estonia (Mölder) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Finland (Puustinen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Austria (Hummelt) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Spain (García) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 6
Monday, November 25, 20:00
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Austria (Hummelt) | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (García) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 5 |
England (Fowler) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Estonia (Mölder) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Puustinen) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Belarus (Pavlyuchik) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Draw 7
Tuesday, November 26, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Austria (Hummelt) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Puustinen) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Spain (García) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 6 |
England (Fowler) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Estonia (Mölder) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 12 |
Slovenia (Jurincic) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 9 |
Draw 8
Tuesday, November 26, 20:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 5 |
Turkey (Kızılkaya) | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 0 | 1 | X | X | X | 14 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
England (Fowler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Hungary (Szekeres) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Finland (Puustinen) | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | X | X | X | 9 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (García) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Austria (Hummelt) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 2 | X | X | 9 |
Draw 9
Wednesday, November 27, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Finland (Puustinen) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 5 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 11 |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 0 | 2 | 1 | X | 9 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Spain (García) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Hummelt) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | 10 |
Turkey (Kızılkaya) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Tiebreakers
Wednesday, November 27, 18:00
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | 7 |
Hungary (Szekeres) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Thursday, November 28, 8:00
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Hummelt) | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Playoffs
1 vs. 2
Thursday, November 28, 14:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Finland (Puustinen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
3 vs. 4
Thursday, November 28, 14:00
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | 12 |
Austria (Hummelt) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Semifinal
Thursday, November 28, 20:00
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
England (Fowler) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Bronze-medal game
Friday, November 29, 12:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Austria (Hummelt) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Final
Friday, November 29, 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Finland (Puustinen) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Estonia (Mölder) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 8 |
Group C
Events at the 2013 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
The four women's teams played a double round robin, and at its conclusion, the top three teams advanced to the playoffs. In the playoffs, the first and second seeds, Slovenia and Belarus played a game to determine the first team to advance to the Group B competitions. The loser of this game, Slovenia, then played a game with the third seed, Slovakia, to determine the second team to advance to the Group B competitions.
Teams
The teams are listed as follows:[3]
Belarus | Croatia | Slovakia | Slovenia |
Skip: Alina Pavlyuchik Third: Natalia Sverzhinskaya Second: Eugene Orlis Lead: Ekaterina Kirillova Alternate: Arina Sverzhinskaya | Skip: Iva Penava Third: Iva Roso Second: Antonia Maricevic Lead: Lucija Fabijanic Alternate: Anita Sajfa | Skip: Monika Kristofcakova Third: Nina Mayerova Second: Dominika Nitkova Lead: Sona Mayerova Alternate: Tereza Hubackova | Skip: Valentina Jurinčič Third: Anja Kresnik Second: Petra Klemenc Lead: Tjaša Jazbec |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreaker |
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+1).[4]
Draw 1
Tuesday, October 8, 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Slovenia (Jurinčič) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Penava) | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Slovakia (Kristofcakova) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 2
Tuesday, October 8, 20:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurinčič) | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 8 |
Slovakia (Kristofcakova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Croatia (Penava) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 8 |
Draw 3
Wednesday, October 9, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Kristofcakova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Belarus (Pavlyuchik) | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Penava) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 5 |
Slovenia (Jurinčič) | 4 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | X | 13 |
Draw 4
Thursday, October 10, 8:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Penava) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Slovakia (Kristofcakova) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 4 | X | X | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Slovenia (Jurinčič) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 |
Draw 5
Thursday, October 10, 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Croatia (Penava) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Slovakia (Kristofcakova) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Slovenia (Jurinčič) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Draw 6
Friday, October 11, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurinčič) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Croatia (Penava) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Kristofcakova) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Belarus (Pavlyuchik) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 8 |
Tiebreaker
Saturday, October 12, 9:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Penava) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Slovakia (Kristofcakova) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Playoffs
First Place Game
Saturday, October 12, 9:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurinčič) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Second Place Game
Saturday, October 12, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Jurinčič) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Slovakia (Kristofcakova) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
References
- General
- Specific
- ^ "Le Gruyère European Curling Championships 2013 – A Group – Women – Teams". World Curling Federation. Retrieved 23 November 2013.
- ^ "Le Gruyère European Curling Championships 2013 – B Group – Women – Teams". World Curling Federation. Retrieved 23 November 2013.
- ^ "2013 European Curling Championships – Group C Women's Teams". eccc-2013.org. Retrieved 13 September 2013.
- ^ "2013 European Curling Championships Group C Draw Schedule" (PDF). World Curling Federation. Retrieved 7 August 2013.
External links