Curling competition at Tårnby, Denmark
2014 European Mixed Curling Championship |
---|
Host city | Tårnby, Denmark |
---|
Arena | Tårnby Curling Club |
---|
Dates | September 13–20 |
---|
Winner | Sweden |
---|
Curling club | Skellefteå CK, Skellefteå |
---|
Skip | Patric Mabergs |
---|
Third | Isabella Wranå |
---|
Second | Johannes Patz |
---|
Lead | Sofia Mabergs |
---|
Finalist | Norway (Steffen Walstad) |
---|
|
The 2014 European Mixed Curling Championship was held from September 13 to 20 at the Tårnby Curling Club in Tårnby, Denmark.[1]
Sweden, skipped by Patric Mabergs, won their first European Mixed title after defeating Norway, skipped by Steffen Walstad, with a score of 9–2.
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Group A
Group B
Group C
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Draw Shot Challenge (team with best moves to playoffs, other two play in qualification game) |
| Teams to Tiebreaker (winner moves on to Draw Shot Challenge) |
Round robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[3]
Group A
Sunday, September 14
Draw 1 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Norway (Walstad) | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 3 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 10 |
France (Roux) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Slovenia (Tisler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Mabergs) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Austria (Toth) | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Draw 3 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Tisler) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
France (Roux) | 3 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Walstad) | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | X | X | 9 |
Austria (Toth) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Germany (Schöpp) | 7 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | X | X | 15 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Dupont) | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Monday, September 15
Draw 5 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 1 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Denmark (Dupont) | 0 | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sweden (Mabergs) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Tisler) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Norway (Walstad) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Draw 7 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Dupont) | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Sweden (Mabergs) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 |
Slovenia (Tisler) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Walstad) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
France (Roux) | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Netherlands (Voskuilen) | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Tuesday, September 16
Draw 10 12:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Turkey (Polat) | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | X | 9 |
Draw 11 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Mabergs) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Tisler) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Austria (Toth) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Denmark (Dupont) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | X | 8 |
Wednesday, September 17
Draw 14 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Austria (Toth) | 3 | 3 | 0 | 5 | 0 | 0 | X | X | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Norway (Walstad) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Mabergs) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | X | 9 |
Slovenia (Tisler) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 16 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Tisler) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Turkey (Polat) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sweden (Mabergs) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Denmark (Dupont) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 |
Thursday, September 18
Draw 18 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Norway (Walstad) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
France (Roux) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Mabergs) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Slovenia (Tisler) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Draw 20 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Walstad) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 6 |
Netherlands (Voskuilen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Denmark (Dupont) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Roux) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sweden (Mabergs) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | 5 |
Group B
Sunday, September 14
Draw 2 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Scotland (Smith) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Czech Republic (Bareš) | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 2 | 0 | 2 | 4 | 0 | 4 | X | X | 12 |
Poland (Stych) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Misun) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Latvia (Smigla) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Fowler) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Russia (Tselousov) | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Draw 4 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Fowler) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Slovakia (Misun) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Smigla) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Scotland (Smith) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | X | 8 |
Monday, September 15
Draw 6 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Misun) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 2 |
Russia (Tselousov) | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 0 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Stych) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 6 |
Czech Republic (Bareš) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Smith) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Draw 7 16:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Smigla) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
England (Fowler) | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Tuesday, September 16
Draw 9 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Smigla) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Switzerland (Tirinzoni) | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Stych) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
England (Fowler) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Smith) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Slovakia (Misun) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 10 |
Czech Republic (Bareš) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Draw 11 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 |
Poland (Stych) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Slovakia (Misun) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 |
Wednesday, September 17
Draw 13 8:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Bareš) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 5 |
Latvia (Smigla) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Russia (Tselousov) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Slovakia (Misun) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Poland (Stych) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Fowler) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Scotland (Smith) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 6 |
Draw 15 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Bareš) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
England (Fowler) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Smith) | 2 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 11 |
Poland (Stych) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Thursday, September 18
Draw 17 8:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Smigla) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Russia (Tselousov) | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 | 0 | X | X | 9 |
Draw 18 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
England (Fowler) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Draw 19 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Russia (Tselousov) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Scotland (Smith) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Stych) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Latvia (Smigla) | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | X | 7 |
Group C
Sunday, September 14
Draw 2 12:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Draw 3 16:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Gonin) | 3 | 1 | 1 | 3 | 2 | 3 | X | X | 13 |
Romania (Gall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Draw 4 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Spain (Mollinedo) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Finland (Rantamäki) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Monday, September 15
Draw 6 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | X | 7 |
Italy (Gonin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 7 |
Belarus (Pavlyuchik) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 8 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Wales (Meikle) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 3 | 2 | 1 | 2 | 4 | 2 | X | X | 14 |
Romania (Gall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Rantamäki) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Hungary (Nagy) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Mollinedo) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Italy (Gonin) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | 9 |
Tuesday, September 16
Draw 10 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Mollinedo) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Finland (Rantamäki) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Hungary (Nagy) | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Italy (Gonin) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Gall) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Estonia (Lill) | 0 | 3 | 4 | 3 | 1 | 0 | X | X | 11 |
Draw 12 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Gonin) | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 11 |
Estonia (Lill) | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Rantamäki) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 8 |
Spain (Mollinedo) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Gall) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Wales (Meikle) | 0 | 3 | 2 | 3 | 2 | 4 | X | X | 14 |
Wednesday, September 17
Draw 14 12:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Finland (Rantamäki) | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Draw 15 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Hungary (Nagy) | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Gall) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Spain (Mollinedo) | 4 | 1 | 0 | 5 | 1 | 2 | X | X | 13 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Italy (Gonin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Thursday, September 18
Draw 17 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Belarus (Pavlyuchik) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Gonin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Finland (Rantamäki) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Gall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Hungary (Nagy) | 5 | 5 | 1 | 3 | 0 | 1 | X | X | 15 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Mollinedo) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Wales (Meikle) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 19 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Rantamäki) | 2 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Romania (Gall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Mollinedo) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Estonia (Lill) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 8 |
Tiebreaker
Friday, September 19, 10:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Norway (Walstad) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 |
Playoffs
Qualification Game
Friday, September 19, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Gonin) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Norway (Walstad) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Quarterfinals
Friday, September 19, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Dupont) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Smith) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 |
Finland (Rantamäki) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Mabergs) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Russia (Tselousov) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Norway (Walstad) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Semifinals
Saturday, September 20, 10:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Sweden (Mabergs) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Smith) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Norway (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 |
Bronze medal game
Saturday, September 20, 15:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Scotland (Smith) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Gold medal game
Saturday, September 20, 15:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Mabergs) | 1 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Norway (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
2014 European Mixed Curling Championship |
Sweden 1st title |
References
- ^ "World Curling Federation announce hosts for 2014-15 events". World Curling Federation. 4 April 2014. Retrieved 2 August 2014.
- ^ "2014 European Mixed Curling Championship – Teams". emcc2014.com. Archived from the original on 12 August 2014. Retrieved 8 August 2014.
- ^ "Groups and Schedule". emcc2014.com. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 2 August 2014.
External links
- Official website (web archive)