Curling competition at Sochi, Russia
2015 World Senior Curling Championships Men's tournament |
---|
Host city | Sochi, Russia |
---|
Arena | Iceberg Skating Palace |
---|
Dates | April 18–25 |
---|
Winner | United States |
---|
Curling club | Granite CC, Seattle, Washington |
---|
Skip | Lyle Sieg |
---|
Third | Tom Violette |
---|
Second | Ken Trask |
---|
Lead | Steve Lundeen |
---|
Alternate | Duane Rutan |
---|
Finalist | Canada (Alan O'Leary) |
---|
The men's tournament of the 2015 World Senior Curling Championships was held from April 18 to 25 at the Iceberg Skating Palace in Sochi, Russia.
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Group A
Canada | Czech Republic | Ireland | Italy |
Skip: Alan O'Leary Third: Andrew Dauphinee Second: Danny Christianson Lead: Harold McCarthy | Skip: Matěj Neznal Third: Richard Hobzik Second: Roman Hasenöhrl Lead: Vladimír Zelenka Alternate: Karel Kubeska | Skip: Bill Gray Third: Neil Fyfe Second: David Whyte Lead: David Hume | Fourth: Mario Bologna Skip: Danilo Capriolo Second: Guido Barco Lead: Paolo Prochet Alternate: Silvio Dellaia |
Japan | Kazakhstan | Latvia | Scotland |
Skip: Masayasu Sato Third: Shunichi Fujita Second: Takahiro Hashimoto Lead: Shozo Itoh | Skip: Viktor Kim Third: Almaz Saidvakassov Second: Roman Kazimirchik Lead: Nikolay Zhorov Alternate: Iskander Farizov | Skip: Ansis Regža Third: Pēteris Šveisbergs Second: Aivars Purmalis Lead: Aivars Gulbis Alternate: Ivars Černajs | Skip: Gordon Muirhead Third: Norman Brown Second: David Hay Lead: Hugh Aitken Alternate: Michael Hay |
Group B
Denmark | England | Hungary | New Zealand |
Fourth: Poul-Erik Nielsen Third: Keld Henriksen Skip: Ole de Neergaard Lead: Anders Reck-Magnussen | Skip: John Summers Third: Charles Jackson Second: David Sillito Lead: Andrew Taylor | Skip: Andras Rokusfalvy Third: Zoltán Palancsa Second: Janos Miklai Lead: Gyorgy Kalmar Alternate: Mihaly Veraszro | Skip: Hans Frauenlob Third: Dan Mustapic Second: Lorne De Pape Lead: Iain Craig Alternate: Dave Watt |
Norway | Russia | Sweden | Turkey |
Fourth: Kjell Berk Third: Stig Arne Gunnestad Second: Morten Tveit Skip: Halvard Kverne | Skip: Sergey Narudinov Third: Oleg Badilin Second: Mikhail Rivkind Lead: Yurly Erdukov Alternate: Aleksander Kolesnikov | Skip: Anders Westerberg Third: Rickard Bergqvist Second: Claes Gunnarson Lead: Lars Ahlberg Alternate: Anders Kraupp | Skip: Ahmet Şırınkan Third: Rıfat Nazım Saraçoǧlu Second: Öner Gülbahçe Lead: Ahmet Uǧur Nalcioǧlu |
Group C
Australia | Finland | France | Germany |
Skip: Hugh Millikin Third: Wyatt Buck Second: Tim McMahon Lead: Rob Gagnon Alternate: John Anderson | Skip: Kari Meranen Third: Jaakko Lemettinen Second: Ari Pitko Lead: Matti Virtaala Alternate: Kari Kuskelin | Skip: Pascal Adam Third: Thierry Donard Second: Christophe Walter Lead: Guy Unverzagt Alternate: Gerard Mergy | Skip: Wolfgang Burba Third: Joachim Burba Second: Christoph Möckel Lead: Matthias Steiner |
Poland | Slovakia | Switzerland | United States |
Fourth: Henryk Skowronski Skip: Andrzej Janowski Second: Jaroslaw Czepielinski Lead: Piotr Sulak Alternate: Witold Rek | Fourth: Juraj Kurth Skip: Ondrej Marček Second: Peter Mocek Lead: Pavol Trstaň | Skip: Stefan Signer Third: Jurg Denecke Second: Gerhard Kurt Lead: Daniel Grunenfelder Alternate: Hans Wirz | Skip: Lyle Sieg Third: Tom Violette Second: Ken Trask Lead: Steve Lundeen Alternate: Duane Rutan |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreaker |
Round-robin results
Group A
Saturday, April 18
Draw 1 8:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (O'Leary) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 5 |
Latvia (Regža) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Capriolo) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Japan (Sato) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Ireland (Gray) | 4 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Draw 3 17:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Capriolo) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Czech Republic (Neznal) | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 1 | 2 | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sunday, April 19
Draw 5 8:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Canada (O'Leary) | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 | X | X | 12 |
Draw 6 12:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Gray) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Latvia (Regža) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Draw 7 16:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 5 | 0 | 4 | 3 | X | X | 14 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Neznal) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Canada (O'Leary) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 8 20:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Capriolo) | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Latvia (Regža) | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Gray) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Japan (Sato) | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Monday, April 20
Draw 11 16:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Neznal) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Ireland (Gray) | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 11 |
Draw 12 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (O'Leary) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Japan (Sato) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Italy (Capriolo) | 1 | 1 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Latvia (Regža) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Tuesday, April 21
Draw 15 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regža) | 1 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Kazakhstan (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Ireland (Gray) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Canada (O'Leary) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | 6 |
Czech Republic (Neznal) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Muirhead) | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Italy (Capriolo) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 3 |
Wednesday, April 22
Draw 17 8:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Canada (O'Leary) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 6 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 20 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Capriolo) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Ireland (Gray) | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regža) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Japan (Sato) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Thursday, April 23
Draw 22 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Ireland (Gray) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Sato) | 4 | 4 | 1 | 1 | 4 | 4 | X | X | 18 |
Kazakhstan (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Latvia (Regža) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Czech Republic (Neznal) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Draw 24 20:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (O'Leary) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Italy (Capriolo) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Group B
Saturday, April 18
Draw 2 13:15
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Neergaard) | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Kverne) | 4 | 0 | 4 | 3 | 5 | 4 | X | X | 20 |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Draw 3 17:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Sweden (Westerberg) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Hungary (Palancsa) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Summers) | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 10 |
Russia (Narudinov) | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | 5 |
Sunday, April 19
Draw 5 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 1 | 2 | 5 | 0 | 0 | 4 | X | X | 12 |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Neergaard) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | X | X | 9 |
Norway (Kverne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Russia (Narudinov) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Westerberg) | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
England (Summers) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Monday, April 20
Draw 10 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Neergaard) | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Russia (Narudinov) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
New Zealand (Frauenlob) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Kverne) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 6 |
England (Summers) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 11 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Westerberg) | 5 | 2 | 3 | 1 | 1 | 3 | X | X | 15 |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Tuesday, April 21
Draw 13 8:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 3 |
Russia (Narudinov) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Kverne) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Westerberg) | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 8 |
Denmark (Neergaard) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 9 |
Draw 14 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Summers) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
New Zealand (Frauenlob) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 8 |
Wednesday, April 22
Draw 18 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Kverne) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sweden (Westerberg) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Narudinov) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
New Zealand (Frauenlob) | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Summers) | 3 | 2 | 4 | 2 | 1 | 0 | X | X | 12 |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Neergaard) | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Draw 20 20:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Narudinov) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 4 |
Sweden (Westerberg) | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Norway (Kverne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Thursday, April 23
Draw 22 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Denmark (Neergaard) | 3 | 3 | 1 | 0 | 4 | 3 | X | X | 14 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
England (Summers) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 6 |
Draw 24 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Russia (Narudinov) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Norway (Kverne) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
England (Summers) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Denmark (Neergaard) | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Sweden (Westerberg) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şırınkan) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | 8 |
Group C
Saturday, April 18
Draw 4 20:45
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Marček) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Finland (Meranen) | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Switzerland (Signer) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Burba) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Poland (Janowski) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Adam) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
United States (Sieg) | 1 | 1 | 0 | 5 | 0 | 0 | 3 | X | 10 |
Sunday, April 19
Draw 6 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Signer) | 2 | 1 | 3 | 2 | 3 | 1 | X | X | 12 |
Poland (Janowski) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Burba) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
United States (Sieg) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Marček) | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 6 |
France (Adam) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Finland (Meranen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Monday, April 20
Draw 9 8:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Meranen) | 0 | 1 | 0 | 6 | 3 | 2 | 2 | X | 14 |
Poland (Janowski) | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 10 12:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Adam) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Australia (Millikin) | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 | 4 | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Marček) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Germany (Burba) | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 12 20:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Marček) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Switzerland (Signer) | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Adam) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Poland (Janowski) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Tuesday, April 21
Draw 13 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Germany (Burba) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 14 12:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Meranen) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
United States (Sieg) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Draw 15 16:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Burba) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Switzerland (Signer) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 16 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Adam) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Finland (Meranen) | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 4 | X | X | 14 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 3 | 0 | 4 | 0 | 3 | 3 | X | X | 13 |
Slovakia (Marček) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Janowski) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
United States (Sieg) | 4 | 3 | 2 | 1 | 1 | 3 | X | X | 14 |
Wednesday, April 22
Draw 19 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Marček) | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Poland (Janowski) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Meranen) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Germany (Burba) | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Signer) | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
France (Adam) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Thursday, April 23
Draw 21 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Burba) | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
France (Adam) | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Signer) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | X | 10 |
Finland (Meranen) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Janowski) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Australia (Millikin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Tiebreaker
Friday, April 24, 9:00
Playoffs
Qualification Game
Friday, April 24, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Gray) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 7 |
Australia (Millikin) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Quarterfinals
Friday, April 24, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Sieg) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Ireland (Gray) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Switzerland (Signer) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (O'Leary) | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Sweden (Westerberg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Muirhead) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Denmark (Neergaard) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Semifinals
Saturday, April 25, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Canada (O'Leary) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Bronze medal game
Saturday, April 25, 13:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Frauenlob) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 6 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Gold medal game
Saturday, April 25, 13:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (O'Leary) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 4 |
United States (Sieg) | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
References
- ^ "2015 World Senior Curling Championships – Teams". World Curling Federation. Archived from the original on 2015-04-12. Retrieved 16 April 2015.
External links