2019–20 Premier League Tournament
Dates | 31 January – 27 August 2020 |
---|---|
Administrator(s) | Sri Lanka Cricket |
Cricket format | First-class cricket |
Tournament format(s) | Round-robin then knockout |
Host(s) | Sri Lanka |
Champions | Colombo Cricket Club (7th title) |
Participants | 14 |
Matches | 67 |
Most runs | Lahiru Udara (1,039) |
Most wickets | Duvindu Tillakaratne (61) |
← 2018–19 2022–23 → |
The 2019–20 Premier League Tournament was the 32nd season of first-class cricket in Sri Lanka's Premier Trophy. The tournament started on 31 January 2020 and was originally scheduled to conclude on 12 April 2020.[1] Fourteen teams took part in the competition, split into two groups of seven.[2] Sri Lanka Ports Authority Cricket Club were relegated at the end of the previous tournament,[3] with Lankan Cricket Club replacing them in this tournament after they gained promotion from Tier B.[4] Colombo Cricket Club were the defending champions.[5]
On 16 March 2020, following the conclusion of the group stage fixtures, Sri Lanka Cricket postponed the rest of the tournament due to the COVID-19 pandemic.[6] In July 2020, Sri Lanka Cricket announced that the tournament would resume on 14 July 2020, to allow for the completion of the Plate League and Super Eight rounds.[7][8] However, the resumption was further delayed by the tournament committee, pending approval of the amended tournament rules and structure.[9] After a further delay due to the 2020 Sri Lankan parliamentary elections,[10] the tournament restarted on 10 August 2020.[11]
Moors Sports Club won the Plate League,[12] and Colombo Cricket Club retained their title, with an unassailable lead ahead of the final round of Super Eight matches.[13] In the final round of matches, Dinesh Chandimal scored 354 not out, batting for Sri Lanka Army Sports Club.[14] It was the highest first-class score in a domestic match in Sri Lanka, beating the previous record of 351 runs scored by Kithuruwan Vithanage.[15]
Teams
The following teams competed:
Points table
Group A
Team qualified for the Super Eight Group B
Team qualified for the Super Eight
| Super Eight
Champions Plate League
Relegated to Tier B |
Group stage
Group A
Round 1
31 January–2 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Colombo Cricket Club won the toss and elected to bat.
- MPM Weerasinghe (Colombo Cricket Club) and Sohan de Livera (Sinhalese Sports Club) both made their first-class debuts.
31 January–2 February 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
Sri Lanka Army Sports Club won by an innings and 175 runs Sri Lanka Army Ordnance Corps International Cricket Stadium, Horana Umpires: Ravindra Kottahachchi and Asanga Jayasooriya |
- Burgher Recreation Club won the toss and elected to field.
- Mahesh Kumara, Sanjeew Coomaraswamy, Heshan Hettiarchchi and Hansha Pramodya (Sri Lanka Army Sports Club) all made their first-class debuts.
31 January–2 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Negombo Cricket Club won the toss and elected to field.
- Ramesh Mendis (Moors Sports Club) scored his maiden double century in first-class cricket,[17] and went on to convert it into his maiden triple century in first-class cricket.[18]
Round 2
7–9 February 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
- Sri Lanka Army Sports Club won the toss and elected to bat.
- Nipun Malinga (Colts Cricket Club) made his first-class debut.
7–9 February 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Sinhalese Sports Club Ground, Colombo Umpires: Gamini Dissanayake and Prageeth Rambukwella |
- Sinhalese Sports Club won the toss and elected to field.
7–9 February 2020 Scorecard |
v | ||
Colombo Cricket Club won by 145 runs Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Deepal Gunawardene and Lyndon Hannibal |
- Colombo Cricket Club won the toss and elected to bat.
Round 3
14–16 February 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
Negombo Cricket Club won by 8 wickets Moors Sports Club Ground, Colombo Umpires: Rohitha Kottahachchi and Pradeep Udawatta |
- Sri Lanka Army Sports Club won the toss and elected to bat.
- Pathum Dilshan (Sri Lanka Army Sports Club) made his first-class debut.
14–16 February 2020 Scorecard |
v | ||
Burgher Recreation Club won by 2 wickets Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Gamini Dissanayake and Keerthi Bandara |
- Moors Sports Club won the toss and elected to bat.
14–16 February 2020 Scorecard |
v | ||
Sinhalese Sports Club won by 88 runs Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Ravindra Kottahachchi and Lyndon Hannibal |
- Sinhalese Sports Club won the toss and elected to bat.
- Heshan Dhanushka (Colts Cricket Club) made his first-class debut.
Round 4
21–23 February 2020 Scorecard |
v | ||
Colombo Cricket Club won by 88 runs Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Hemantha Boteju and Keerthi Bandara |
- Colombo Cricket Club won the toss and elected to bat.
- Kavindu Nadeeshan (Colombo Cricket Club) made his first-class debut.
21–23 February 2020 Scorecard |
v | ||
Colts Cricket Club won by 88 runs Moors Sports Club Ground, Colombo Umpires: Rohitha Kottahachchi and Deepal Gunawardene |
- Colts Cricket Club won the toss and elected to bat.
- Dinuka Dilshan (Moors Sports Club) made his first-class debut.
22–24 February 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Sri Lanka Army Ordnance Corps International Cricket Stadium, Horana Umpires: Pradeep Udawatta and Nilan De Silva |
- Sinhalese Sports Club won the toss and elected to bat.
- Kalana Perera (Sinhalese Sports Club) and Malindu Shehan (Burgher Recreation Club) both made their first-class debuts.
Round 5
28 February–1 March 2020 Scorecard |
v | ||
Colts Cricket Club won by 6 wickets Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Hemantha Boteju and Kapila Kottahachchi |
- Colts Cricket Club won the toss and elected to bat.
28 February–1 March 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Army Sports Club | |
- Sri Lanka Army Sports Club won the toss and elected to field.
- Thilan Prashan (Sinhalese Sports Club) and Kavindu Kularathne (Sri Lanka Army Sports Club) both made their first-class debuts.
28 February–1 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Colombo Cricket Club won the toss and elected to bat.
Round 6
6–8 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Burgher Recreation Club won the toss and elected to bat.
- Hashan Sandeepa (Burgher Recreation Club) made his first-class debut.
6–8 March 2020 Scorecard |
v | ||
Colombo Cricket Club won by 3 wickets Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Chamara de Soysa and Deepal Gunawardene |
- Colts Cricket Club won the toss and elected to bat.
6–8 March 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
Sri Lanka Army Sports Club won by 8 wickets Army Ground, Panagoda Umpires: Susantha Dissanayake and Sanjeewa Fernando |
- Moors Sports Club won the toss and elected to field.
- Dhanushka Ranasinghe and Mohammed Shamaaz (Moors Sports Club) both made their first-class debuts.
Round 7
13–15 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Sinhalese Sports Club won the toss and elected to bat.
- Imthiyas Slasa (Moors Sports Club) made his first-class debut.
13–15 March 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
Colombo Cricket Club won by an innings and 8 runs Army Ground, Panagoda Umpires: Ravindra Kottahachchi and Kapila Kottahachchi |
- Sri Lanka Army Sports Club won the toss and elected to bat.
- Gihan Koralage and Iresh Chamara (Sri Lanka Army Sports Club) both made their first-class debuts.
13–15 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Colts Cricket Club won the toss and elected to field.
- Dilshan Madushanka (Colts Cricket Club) made his first-class debut.
Group B
Round 1
31 January–2 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Tamil Union Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
- Kamesh Nirmal and Dhakshitha Fernando (Tamil Union Cricket and Athletic Club) both made their first-class debuts.
1–3 February 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Gamini Dissanayake and Pradeep Udawatta |
- Ragama Cricket Club won the toss and elected to field.
- Chamika Gunasekara and Sachindu Colombage (Nondescripts Cricket Club) both made their first-class debuts.
3–5 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Badureliya Sports Club won the toss and elected to field.
Round 2
7–9 February 2020 Scorecard |
v | ||
Chilaw Marians Cricket Club won by 9 wickets P Sara Oval, Colombo Umpires: Ravindra Kottahachchi and Keerthi Bandara |
- Tamil Union Cricket and Athletic Club won the toss and elected to bat.
- Sumit Ghadigaonkar (Chilaw Marians Cricket Club) made his first-class debut.
7–9 February 2020 Scorecard |
v | ||
147/0 (23 overs) Mahela Udawatte 74* (66) |
Match drawn Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Kapila Kottahachchi and Nilan De Silva |
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to bat.
8–10 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Ragama Cricket Club won the toss and elected to field.
Round 3
14–16 February 2020 Scorecard |
v | ||
Saracens Sports Club won by an innings and 110 runs Surrey Village Ground, Maggona Umpires: Kapila Kottahachchi and Deepal Gunawardene |
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
14–16 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to bat.
16–18 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Tamil Union Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
Round 4
21–23 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
21–23 February 2020 Scorecard |
v | ||
Badureliya Sports Club won by 7 wickets FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Gamini Dissanayake and Kapila Kottahachchi |
- Chilaw Marians Cricket Club won the toss and elected to bat.
21–23 February 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Raveendra Wimalasiri and Prageeth Rambukwella |
- Tamil Union Cricket and Athletic Club won the toss and elected to bat.
Round 5
28 February–1 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
28 February–1 March 2020 Scorecard |
v | ||
Ragama Cricket Club won by 83 runs Moors Sports Club Ground, Colombo Umpires: Krishantha Rodrigo and Asanga Jayasooriya |
- Chilaw Marians Cricket Club won the toss and elected to field.
28 February–1 March 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Ravindra Kottahachchi and Nilan De Silva |
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to bat.
- Harri Aravinthan (Tamil Union Cricket and Athletic Club) made his first-class debut.
Round 6
6–8 March 2020 Scorecard |
v | ||
19/0 (6.4 overs) Yash Kothari 10* (27) |
Chilaw Marians Cricket Club won by 10 wickets Galle International Stadium, Galle Umpires: Hemantha Boteju and Kapila Kottahachchi |
- Saracens Sports Club won the toss and elected to bat.
- Pathum Madusanka (Saracens Sports Club) made his first-class debut.
6–8 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Badureliya Sports Club won the toss and elected to field.
- Kasun Caldera (Nondescripts Cricket Club) made his first-class debut.
- The match was stopped after the umpires declared that the pitch was unsafe, with no further play possible.[19]
6–8 March 2020 Scorecard |
v | ||
16/0 (2.4 overs) Saminda Fernando 9* (12) |
Ragama Cricket Club won by 10 wickets Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Maurice Dela Zilva and Vidura Prasad |
- Lankan Cricket Club won the toss and elected to bat.
Round 7
14–16 March 2020 Scorecard |
v | ||
Nondescripts Cricket Club won by an innings and 84 runs Surrey Village Ground, Maggona Umpires: Saman Mohan de Silva and Pradeep Udawatta |
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
14–16 March 2020 Scorecard |
v | ||
Chilaw Marians Cricket Club won by an innings and 150 runs Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Shantha Fonseka and Deepal Gunawardene |
- Lankan Cricket Club won the toss and elected to bat.
- Nadeera Balasooriya and Umesh Lakshan (Lankan Cricket Club) both made their first-class debuts.
14–16 March 2020 Scorecard |
v | ||
Tamil Union Cricket and Athletic Club won by 7 wickets Rangiri Dambulla International Stadium, Dambulla Umpires: Ravindra Kottahachchi and Niroshana Amarasinghe |
- Badureliya Sports Club won the toss and elected to bat.
Plate League
10–12 August 2020 Scorecard |
v | ||
Negombo Cricket Club won by 5 wickets Tyronne Fernando Stadium, Moratuwa Umpires: Rohitha Kottahachchi and Pradeep Udawatta |
- Negombo Cricket Club won the toss and elected to field.
- Methsith Jayamanna (Lankan Cricket Club) made his first-class debut.
10–12 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Tamil Union Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
10–12 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Badureliya Sports Club won the toss and elected to field.
- Dunith Jayatunga (Badureliya Sports Club) made his first-class debut.
16–18 August 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Ravindra Kottahachchi and Vidura Prasad |
- Badureliya Sports Club won the toss and elected to bat.
16–18 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Lankan Cricket Club won the toss and elected to field.
- Kevin Perera (Lankan Cricket Club) made his first-class debut.
16–18 August 2020 Scorecard |
v | ||
Moors Sports Club won by 44 runs Tyronne Fernando Stadium, Moratuwa Umpires: Hemantha Boteju and Susantha Dissanayake |
- Moors Sports Club won the toss and elected to bat.
22–24 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Negombo Cricket Club won the toss and elected to field.
- Danushka Sandaruwan (Negombo Cricket Club) made his first-class debut.
22–24 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Sinhalese Sports Club won the toss and elected to bat.
- Kosala Ravindu (Badureliya Sports Club) made his first-class debut.
22–24 August 2020 Scorecard |
v | ||
Moors Sports Club won by an innings and 103 runs Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Susantha Dissanayake and Nilan De Silva |
- Moors Sports Club won the toss and elected to bat.
- Arul Prakash (Moors Sports Club) made his first-class debut.
Super Eight
10–12 August 2020 Scorecard |
v | ||
Colombo Cricket Club won by an innings and 125 runs Chilaw Marians Cricket Club Ground, Katunayake Umpires: Deepal Gunawardene and Prageeth Rambukwella |
- Ragama Cricket Club won the toss and elected to field.
10–12 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
10–12 August 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to field.
- Chathuranga Silva (Sri Lanka Army Sports Club) made his first-class debut.
10–12 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Burgher Recreation Club won the toss and elected to field.
15–17 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
15–17 August 2020 Scorecard |
v | ||
Ragama Cricket Club won by 103 runs Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Rohitha Kottahachchi and Asanga Jayasooriya |
- Ragama Cricket Club won the toss and elected to bat.
15–17 August 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Army Sports Club | |
Chilaw Marians Cricket Club won by 45 runs P Sara Oval, Colombo Umpires: Deepal Gunawardene and Nilan De Silva |
- Chilaw Marians Cricket Club won the toss and elected to bat.
15–17 August 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Chilaw Marians Cricket Club Ground, Katunayake Umpires: Keerthi Bandara and Ruchira Palliyaguruge |
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to field.
- Ashian Daniel (Nondescripts Cricket Club) made his first-class debut.
20–22 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to bat.
20–22 August 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Sinhalese Sports Club Ground, Colombo Umpires: Ranmore Martinesz and Raveendra Wimalasiri |
- Chilaw Marians Cricket Club won the toss and elected to field.
20–22 August 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Army Sports Club | |
- Ragama Cricket Club won the toss and elected to bat.
20–22 August 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Chilaw Marians Cricket Club Ground, Katunayake Umpires: Hemantha Boteju and Ruchira Palliyaguruge |
- Saracens Sports Club won the toss and elected to field.
25–27 August 2020 Scorecard |
v | ||
- Colombo Cricket Club won the toss and elected to bat.
25–27 August 2020 Scorecard |
v | ||
Nondescripts won by an innings and 79 runs Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Ravindra Kottahachchi and Ruchira Palliyaguruge |
- Nondescripts Cricket Club won the toss and elected to bat.
- Dilruwan Perera (Colts Cricket Club) took his 800th first-class wicket.[20]
25–27 August 2020 Scorecard |
Sri Lanka Army Sports Club | v | |
Match drawn Chilaw Marians Cricket Club Ground, Katunayake Umpires: Prageeth Rambukwella and Keerthi Bandara |
- Sri Lanka Army Sports Club won the toss and elected to bat.
- Praveen Sandamal (Saracens Sports Club) and Shihan de Silva (Sri Lanka Army Sports Club) both made their first-class debuts.
- Dinesh Chandimal (Sri Lanka Army Sports Club) scored his maiden triple century in first-class cricket.[21]
25–27 August 2020 Scorecard |
v | ||
23/0 (5 overs) Lahiru Thirimanne 12* (17) |
- Ragama Cricket Club won the toss and elected to bat.
See also
References
- ^ "Change of balls in Sri Lanka first-class cricket competition". The Papare. 28 January 2020. Retrieved 28 January 2020.
- ^ "Premier League Tournament Tier A 2020 – Fixtures and Results". ESPN Cricinfo. Retrieved 28 January 2020.
- ^ "BRC win by innings; Nishan takes 14". The Papare. 3 February 2019. Retrieved 10 February 2019.
- ^ "26-team first-class competition to begin on 31st January". The Papare. 30 January 2020. Retrieved 30 January 2020.
- ^ "Consistent CCC emerge SLC Premier League Tier A champions". The Papare. 10 February 2019. Retrieved 10 February 2019.
- ^ "All Cricket island-wide postponed". The Papare. 16 March 2020. Retrieved 16 March 2020.
- ^ "Dates confirmed for Sri Lanka domestic cricket resumption". The Papare. 6 July 2020. Retrieved 6 July 2020.
- ^ "Sri Lankan domestic season could resume in July". ESPN Cricinfo. Retrieved 9 July 2020.
- ^ "Major club league tournament postponed". The Papare. 10 July 2020. Retrieved 19 July 2020.
- ^ "Domestic Cricket returns after Parliamentary Election". The Papare. 28 July 2020. Retrieved 5 August 2020.
- ^ "Angelo Mathews, Kusal Mendis get big scores as domestic cricket in Sri Lanka resumes". ESPN Cricinfo. Retrieved 10 August 2020.
- ^ "Moors SC emerge Plate Champions". Daily News. Retrieved 26 August 2020.
- ^ "CCC retain Super Eight title with a game to spare". Daily News. Retrieved 26 August 2020.
- ^ "Dinesh Chandimal scores highest unbeaten 354 for Sri Lankan Army". Zee News. Retrieved 27 August 2020.
- ^ "Dinesh Chandimal scripts history in Sri Lanka with rare triple century in first-class cricket". DNA India. Retrieved 27 August 2020.
- ^ a b c d "Premier League Tournament Tier A Table – 2020". ESPN Cricinfo. Retrieved 26 August 2020.
- ^ "Ramesh Mendis decorates Premier League opener with a double century". The Papare. 31 January 2020. Retrieved 31 January 2020.
- ^ "Triple for Ramesh Mendis; Double for Lahiru Udara". The Papare. Retrieved 2 January 2020.
- ^ "Roshen Silva, Nishan Madhushka score big; Ragama put on a run". The Papare. 7 March 2020. Retrieved 8 March 2020.
- ^ "Dilruwan takes 800th first class wicket, Lahiru passes 1000 runs". Daily News. Retrieved 26 August 2020.
- ^ "Former Sri Lanka Captain Dinesh Chandimal Scores Unbeaten 354". Cricket Addictor. 27 August 2020. Retrieved 27 August 2020.
External links
- Series home at ESPN Cricinfo
- v
- t
- e
Franchise cricket | |
---|---|
|
Club cricket | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
First-class clubs |
| ||||||
Tournaments |
|
Tournaments |
|
---|
- Bloomfield
- Burgher RCG
- Colombo CCG
- Police Park Ground, Colombo
- Colts Ground
- Asgiriya, Kandy
- Air Force Ground, Katunayake
- Chilaw Marians Cricket Club Ground
- Welagedara, Kurunagela
- Uyanwatte, Matara
- Moors SC Ground
- De Soysa, Moratuwa
- Nondescripts Ground
- Panadura Esplanade
- Surrey Village
- Horana
- Navy Ground, Welisara
- Mallakam
- Polonnaruwa National Cricket Ground
- Teams
- Cricketers
- club
- international
- provincial