Curling competition at Moose Jaw, Saskatchewan
2023 Canadian Wheelchair Curling Championship |
---|
Host city | Moose Jaw, Saskatchewan |
---|
Arena | Moose Jaw Ford Curling Centre |
---|
Dates | March 20–24 |
---|
Winner | Saskatchewan 1 |
---|
Curling club | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
---|
Skip | Gil Dash |
---|
Third | Marie Wright |
---|
Second | Darwin Bender |
---|
Lead | Moose Gibson |
---|
Coach | Lorraine Arguin |
---|
Finalist | Northern Ontario (Dean) |
---|
2024 » |
The 2023 Canadian Wheelchair Curling Championship was held from March 20 to 24 at the Moose Jaw Ford Curling Centre in Moose Jaw, Saskatchewan.[1] This was the first time the championship was held since 2019 as it was cancelled due to the COVID-19 pandemic in 2020, 2021 and 2022.[2][3]
Teams
The teams are listed as follows:[4]
Province / Territory | Skip | Third | Second | Lead | Alternate | Locale |
Alberta 1 | Jack Smart | Martin Purvis | Terry Fowler | Wendy Frazier | Kendra Ohama | Garrison CC, Calgary |
Alberta 2 | Don Kuchelyma | Stephan Vindis | Emma Nagel | Marie Laframboise | | Avonair CC, Edmonton |
British Columbia | Gerry Austgarden | Ina Forrest | Rick Robinson | Glen McDonald | | Kelowna/Vernon/Richmond |
New Brunswick | Michael Fitzgerald | Sarah Benevides | James O'Hara | Elaine Mazerolle | | Thistle-St. Andrews CC, Saint John |
Newfoundland and Labrador | Cecilia Carroll | Felix Green | Katie Hubbard | – | | St. John's CC, St. John's |
Northern Ontario | Douglas Dean | Gino Sonego | Rick Bell | Lola Graham | | Fort William CC, Thunder Bay |
Nova Scotia | Laughie Rutt | Stephan Parfitt | Rose Pearle | Edie Lloyd | Ann White | Lakeshore CC, Lower Sackville |
Ontario 1 | Jon Thurston | Collinda Joseph | Karl Allen | Chrissy Molnar | | King CC, Schomberg |
Ontario 2 | Paul Grose | Tony Reynen | Jim Law | Shannon Wilcox | Jillian Hopkins | Ilderton CC, Ilderton |
Quebec | Benoît Lessard | Carl Marquis | Johanne Mathieu | François Lacourse | | CC Magog, Magog |
Saskatchewan 1 | Gil Dash | Marie Wright | Darwin Bender | Moose Gibson | | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
Saskatchewan 2 | Rodney Pederson | Stewart McKeown | Sheryl Pederson | Russell Whitsitt | | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
Round robin standings
Final Round Robin Standings[5]
Key |
| Teams to Championship Pool |
Round robin results
All draws are listed in Central Time (UTC−05:00).[6]
Draw 1
Monday, March 20, 2:00 pm
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Rutt) | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Ontario 1 (Thurston) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 1 | X | 9 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Lessard) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 2 (Grose) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 7 |
New Brunswick (Fitzgerald) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
British Columbia (Austgarden) | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 18 |
Draw 2
Monday, March 20, 7:00 pm
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 1 (Thurston) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Quebec (Lessard) | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Sheet 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 4 | 4 | 5 | 1 | 3 | 0 | X | X | 17 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Smart) | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Nova Scotia (Rutt) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Draw 3
Tuesday, March 21, 2:00 pm
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Lessard) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Alberta 1 (Smart) | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 1 (Thurston) | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Draw 4
Tuesday, March 21, 7:00 pm
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 0 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Ontario 2 (Grose) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Smart) | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 | 8 |
Sheet 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Rutt) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 3 |
Quebec (Lessard) | 1 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | X | 8 |
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
New Brunswick (Fitzgerald) | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | X | 12 |
Draw 5
Wednesday, March 22, 2:00 pm
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 2 (Grose) | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | X | 13 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Smart) | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Ontario 1 (Thurston) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Seeding pool
Standings
Final Seeding Pool Standings
Results
Draw 6
Wednesday, March 22, 7:00 pm
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6 |
Draw 7
Thursday, March 23, 2:00 pm
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 2 (Grose) | 0 | 3 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Nova Scotia (Rutt) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 8
Thursday, March 23, 7:00 pm
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Rutt) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 2 | 3 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Sheet 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Ontario 2 (Grose) | 2 | 3 | 5 | 0 | 0 | 2 | X | X | 12 |
Championship pool
Standings
Final Championship Pool Standings
Results
Draw 6
Wednesday, March 22, 7:00 pm
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Alberta 1 (Smart) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Austgarden) | 4 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 8 |
Quebec (Lessard) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Draw 7
Thursday, March 23, 2:00 pm
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Quebec (Lessard) | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Northern Ontario (Dean) | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Ontario 1 (Thurston) | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Saskatchewan 1 (Dash) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 9 |
Draw 8
Thursday, March 23, 7:00 pm
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | 8 |
Quebec (Lessard) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Austgarden) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Ontario 1 (Thurston) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 8 |
Playoffs
Semifinal
Friday, March 24, 9:00 am
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | X | 8 |
Alberta 1 (Smart) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Final
Friday, March 24, 1:30 pm
Final standings
References
- ^ "2023 Canadian Wheelchair Curling Championship". Curling Canada. Retrieved March 15, 2023.
- ^ "2022 & 2023 Wheelchair Curling Nationals". Curling Canada. December 22, 2022. Retrieved March 15, 2023.
- ^ "Pandemic forces cancellations". Curling Canada. January 28, 2022. Retrieved March 15, 2023.
- ^ "Teams". Curling Canada. Retrieved March 15, 2023.
- ^ "Standings". Curling Canada. Retrieved March 15, 2023.
- ^ "Draw Schedule" (PDF). Curling Canada. Retrieved March 15, 2023.
External links