Viestijuoksun Suomen-mestaruuskilpailut 2023 järjestettiin 9.–10. syyskuuta Turussa Paavo Nurmen stadionilla.[1] Kilpailujen järjestävänä seurana oli Turun Urheiluliitto.
Yleisen sarjan mitalistit
Miehet
| Aika | 1. osuus | 2. osuus | 3. osuus | 4. osuus |
4 × 100 m |
1. | Jyväskylän Kenttäurheilijat | 40,07 | Santeri Kuusiniemi | Elmo Lakka | Konsta Alatupa | Viljami Kaasalainen |
2. | Polvijärven Urheilijat | 40,57 | Joonas Liukkonen | Matias Ahtinen | Rasmus Lehikoinen | Santeri Örn |
3. | Porvoon Akilles | 40,78 | Viktor Thor | William Thor | Jonathan Brace | Elliot Schmidt |
4 × 400 m |
1. | Jyväskylän Kenttäurheilijat | 3.13,17 | Konsta Alatupa | Valtteri Keskinen | Iiro Surkka | Viljami Kaasalainen |
2. | Helsingin Kisa-Veikot | 3.13,80 | Matias Linkoaho | Juho Pirskanen | Simeon Vorselman | Benjamin Lee |
3. | Liedon Parma | 3.14,73 | Markus Hurri | Kalle Kompuinen | Samuli Raikunen | Tuomas Lehtonen |
4 000 m |
1. | Lempäälän Kisa Yleisurheilu | 9.55,53 | Aleksi Kivelä | Joona Sointu | Leevi Keronen | Santtu Heikkinen |
2. | Helsingin Kisa-Veikot | 9.55,94 | Niko Viljola | Elias Jrad | Benjamin Lee | Eero Saleva |
3. | Lahden Ahkera | 10.04,99 | Niko Putkinen | Lassi Kuva | Olli Ahlgren | Ossi Kekki |
3 × 3 000 m kävely |
1. | Espoon Tapiot | 37.05,77 | Jere Niemi | Jaakko Määttänen | Joni Hava | |
2. | Esbo IF | 41.22,17 | Jonathan Ekberg | Mikko Ruokolainen | Pekka Peltola | |
3. | Yläneen Kiri | 41.50,67 | Lauri Joukas | Eetu Salmi | Samuel Marku | |
Naiset
| Aika | 1. osuus | 2. osuus | 3. osuus | 4. osuus |
4 × 100 m |
1. | Helsingfors IFK | 44,79 | Lotta Kemppinen | Viivi Lehikoinen | Nea Mattila | Nora Lindahl |
2. | Jyväskylän Kenttäurheilijat | 44,88 | Sanni Mahonen | Aino Pulkkinen | Anniina Kortetmaa | Heidi Salminen |
3. | Joensuun Kataja | 45,82 | Emilia Kiiski | Milla Pirkkalainen | Riika Tirkkonen | Mette Baas |
4 × 400 m |
1. | Jyväskylän Kenttäurheilijat | 3.40,62 | Siiri Rainio | Anniina Kortetmaa | Heidi Salminen | Aino Pulkkinen |
2. | Helsingfors IFK | 3.41,38 | Iina Holopainen | Nea Mattila | Teresa Perttilä | Viivi Lehikoinen |
3. | Helsingin Kisa-Veikot | 3.47,72 | Laura Kolehmainen | Laura Laukka | Kira Kruuti | Julia Raunio |
4 000 m |
1. | Lahden Ahkera | 11.33,66 | Sini Rajaniemi | Helmi Vuorimaa | Veera Perälä | Nelli Nordlund |
2. | Jyväskylän Kenttäurheilijat | 11.40,81 | Pihla Hokkanen | Aino Pulkkinen | Alisa Virtanen | Siiri Rainio |
3. | Turun Urheiluliitto | 11.42,05 | Janica Rauma | Emmi Valtonen | Amanda Virtanen | Lotta-Maria Maine |
3 × 3 000 m kävely |
1. | Espoon Tapiot | 42.39,46 | Enni Nurmi | Hele Haapaniemi | Ella Rautawaara | |
2. | Laitilan Jyske | 43.46,31 | Maria Antola | Amanda Åström | Venla Laiho | |
3. | Kauhavan Wisa | 48,25,50 | Susanna Kankaanpää | Maija Tauren | Niina Järvinen | |
Sekaviesti (miehet + naiset)
Lähteet
- ↑ TULOKSET: SM-viestit Jyväskylä 9.–10.9.2023 tilastopaja.eu. Viitattu 27.9.2023.