Úszás a 2014. évi nyári ifjúsági olimpiai játékokon
Úszás a II. nyári ifjúsági olimpián | ||||||||||||||||
Adatok | ||||||||||||||||
Helyszín | Nankingi Olimpiai Sportközpont | |||||||||||||||
Dátum | augusztus 17–22. | |||||||||||||||
Résztvevők | kb. 400 résztvevő | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Magyar szereplés | ||||||||||||||||
Magyar résztvevők | 8 (4 fiú, 4 lány) fő | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
|
A 2014. évi nyári ifjúsági olimpiai játékokon az úszás versenyeinek a Nankingi Olimpiai Sportközpont adott otthont augusztus 17. és 22. között. A fiúknál és a lányoknál is 17–17 versenyszámot rendeztek, ezenkívül két olyan versenyszám volt, amelyben fiú és lány úszók is szerepeltek. Összesen 36 ifjúsági olimpiai bajnokot avattak.
Naptár
A naptárat az olimpia szervezőbizottsága bocsátotta ki.[1]
- Az időpontok helyi idő szerint (UTC+8) értendők.
E | Előfutam | ½ | Elődöntő | D | Döntő |
Dátum → | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Versenyszám ↓ | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. |
Fiú 50 m gyors | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 100 m gyors | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 200 m gyors | E | D | ||||||||||
Fiú 400 m gyors | E | D | ||||||||||
Fiú 800 m gyors | E1 | E2 | ||||||||||
Fiú 50 m hát | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 100 m hát | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 200 m hát | E | D | ||||||||||
Fiú 50 m mell | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 100 m mell | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 200 m mell | E | D | ||||||||||
Fiú 50 m pillangó | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 100 m pillangó | E | ½ | D | |||||||||
Fiú 200 m pillangó | E | D | ||||||||||
Fiú 200 m vegyes | E | D | ||||||||||
Fiú 4×100 m gyors váltó | E | D | ||||||||||
Fiú 4×100 m vegyes váltó | E | D | ||||||||||
Dátum → | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | ||||||
Versenyszám ↓ | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. | De. | Du. |
Lány 50 m gyors | E | ½ | D | |||||||||
Lány 100 m gyors | E | ½ | D | |||||||||
Lány 200 m gyors | E | D | ||||||||||
Lány 400 m gyors | E | D | ||||||||||
Lány 800 m gyors | E1 | E2 | ||||||||||
Lány 50 m hát | E | ½ | D | |||||||||
Lány 100 m hát | E | ½ | D | |||||||||
Lány 200 m hát | E | D | ||||||||||
Lány 50 m mell | E | ½ | D | |||||||||
Lány 100 m mell | E | ½ | D | |||||||||
Lány 200 m mell | E | D | ||||||||||
Lány 50 m pillangó | E | ½ | D | |||||||||
Lány 100 m pillangó | E | ½ | D | |||||||||
Lány 200 m pillangó | E | D | ||||||||||
Lány 200 m vegyes | E | D | ||||||||||
Lány 4×100 m gyors váltó | E | D | ||||||||||
Lány 4×100 m medley váltó | E | D | ||||||||||
Vegyes 4×100 m gyors váltó | E | D | ||||||||||
Vegyes 4×100 m vegyes váltó | E | D |
Éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező ország eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vastagítással kiemelve.)
A 2014. évi nyári ifjúsági olimpiai játékok éremtáblázata úszásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Kína (CHN) | 10 | 5 | 2 | 17 |
2. | Oroszország (RUS) | 6 | 4 | 3 | 13 |
3. | Magyarország (HUN) | 4 | 1 | 3 | 8 |
4. | Olaszország (ITA) | 4 | 1 | 2 | 7 |
5. | Egyesült Államok (USA) | 3 | 0 | 1 | 4 |
6. | Ukrajna (UKR) | 2 | 1 | 1 | 4 |
7. | Litvánia (LTU) | 2 | 1 | 0 | 3 |
8. | Nagy-Britannia (GBR) | 1 | 3 | 1 | 5 |
9. | Brazília (BRA) | 1 | 2 | 0 | 3 |
10. | Hollandia (NED) | 1 | 1 | 1 | 3 |
11. | Egyiptom (EGY) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Horvátország (CRO) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Japán (JPN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Vietnám (VIE) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15. | Németország (GER) | 0 | 3 | 4 | 7 |
16. | Venezuela (VEN) | 0 | 2 | 1 | 3 |
17. | Hongkong (HKG) | 0 | 2 | 0 | 2 |
18. | Ausztrália (AUS) | 0 | 1 | 9 | 10 |
19. | Spanyolország (ESP) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Trinidad és Tobago (TRI) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
21. | Dél-Korea (KOR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Görögország (GRE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Salvador (ESA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Svájc (SUI) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Thaiföld (THA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
26. | Norvégia (NOR) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Új-Zéland (NZL) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
28. | Bahama-szigetek (BAH) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Szlovénia (SLO) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 38 | 34 | 36 | 108 |
Érmesek
Fiú
A 2014. évi nyári ifjúsági olimpiai játékok érmesei fiú úszásban | ||||||
Versenyszám | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyors | Yu Hexin Kína (CHN) | 22,00 WJR | Matheus Santana Brazília (BRA) | 22,43 | Dylan Carter Trinidad és Tobago (TRI) | 22,53 |
100 m gyors | Matheus Santana Brazília (BRA) | 48,25 WJR | Yu Hexin Kína (CHN) | 49,06 | Damian Wierling Németország (GER) | 49,07 |
200 m gyors | Nicolangelo di Fabio Olaszország (ITA) | 1:48,45 | Kyle Stolk Hollandia (NED) | 1:48,59 | Damian Wierling Németország (GER) | 1:48,91 |
400 m gyors | Mihajlo Romancsuk Ukrajna (UKR) | 3:49,76 | Marcelo Alberto Acosta Salvador (ESA) | 3:51,32 | Henrik Christiansen Norvégia (NOR) | 3:51,55 |
800 m gyors | Akram Ahmed Egyiptom (EGY) | 7:54,29 | Mihajlo Romancsuk Ukrajna (UKR) | 7:56,34 | Henrik Christiansen Norvégia (NOR) | 7:57,07 |
50 m hát | Jevgenyij Rilov Oroszország (RUS) | 25,09 | Aposztolosz Hrisztu Görögország (GRE) | 25,44 | Simone Sabbioni Olaszország (ITA) | 25,47 |
100 m hát | Jevgenyij Rilov Oroszország (RUS) Simone Sabbioni Olaszország (ITA) | 54,24 | nem adták ki | Li Guangyuan Kína (CHN) | 54,56 | |
200 m hát | Li Guangyuan Kína (CHN) | 1:56,94 WJR | Jevgenyij Rilov Oroszország (RUS) | 1:57,08 | Luke Greenbank Nagy-Britannia (GBR) | 1:59,03 |
50 m mell | Nikola Obrovac Horvátország (CRO) | 27,83 | Carlos Claverie Venezuela (VEN) | 27,94 | Anton Chupkov Oroszország (RUS) | 28,43 |
100 m mell | Anton Chupkov Oroszország (RUS) | 1:01,29 | Maximilian Pilger Németország (GER) | 1:01,51 | Carlos Claverie Venezuela (VEN) | 1:01,56 |
200 m mell | Vatanabe Ippei Japán (JPN) | 2:11,31 | Carlos Claverie Venezuela (VEN) | 2:11,74 | Anton Chupkov Oroszország (RUS) | 2:11,87 |
50 m pillangó | Yu Hexin Kína (CHN) | 23,69 | Dylan Carter Trinidad és Tobago (TTO) | 23,81 | Mathys Goosen Hollandia (NED) | 24,13 |
100 m pillangó | Li Zhuhao Kína (CHN) | 52,94 | Aleksandr Sadovnikov Oroszország (RUS) | 52,97 | Nicholas Brown Ausztrália (AUS) | 53,18 |
200 m pillangó | Kenderesi Tamás Magyarország (HUN) | 1:55,95 WJR | Grátz Benjámin Magyarország (HUN) | 1:57,71 | Giacomo Carini Olaszország (ITA) | 1:58,14 |
200 m vegyes | Grátz Benjámin Magyarország (HUN) | 2:01,08 | Povilas Strazdas Litvánia (LTU) | 2:02,32 | Szabó Norbert Magyarország (HUN) | 2:02,47 |
4×100 m gyorsúszás váltó | Nagy-Britannia (GBR) Duncan Scott Martyn Walton Luke Greenbank Miles Munro | 3:21,19 | Olaszország (ITA) Alessandro Bori Nicolangelo Di Fabio Giacomo Carini Simone Sabbioni | 3:22,29 | Németország (GER) Marek Ulrich Damian Wierling Alexander Kunert Maximilian Pilger | 3:22,93 |
4×100 m vegyesúszás váltó | Oroszország (RUS) Jevgenyij Rilov Aleksandr Sadovnikov Anton Chupkov Filipp Shopin | 3:38,02 | Németország (GER) Maximilian Pilger Damian Wierling Alexander Kunert Marek Ulrich | 3:39,30 | Ausztrália (AUS) Grayson Bell Kyle Chalmers Nicholas Brown Nic Groenewald | 3:40,68 |
Lány
A 2014. évi nyári ifjúsági olimpiai játékok érmesei lány úszásban | ||||||
Versenyszám | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyors | Rozaliya Nasretdinova Oroszország (RUS) | 24,88 WJR | Ami Matsuo Ausztrália (AUS) | 25,27 | Daria Ustinova Oroszország (RUS) | 25,56 |
100 m gyors | Shen Duo Kína (CHN) | 53,84 | Siobhan Bernadette Haughey Hongkong (HKG) | 54,61 | Qiu Yuhan Kína (CHN) | 54,66 |
200 m gyors | Shen Duo Kína (CHN) | 1:56,12 | Qiu Yuhan Kína (CHN) | 1:56,82 | Brianna Throssell Ausztrália (AUS) | 1:58,57 |
400 m gyors | Hannah Moore Egyesült Államok (USA) | 4:11,05 | Sarisa Suwannachet Thaiföld (THA) | 4:11,23 | Kathrin Demler Németország (GER) | 4:11,25 |
800 m gyors | Simona Quadarella Olaszország (ITA) | 8:35,39 | Jimena Perez Blanco Spanyolország (ESP) | 8:36,95 | Joanna Evans Bahama-szigetek (BAH) | 8:39,75 |
50 m hát | Maaike de Waard Hollandia (NED) | 28,36 | Jessica Fullalove Nagy-Britannia (GBR) | 28,66 | Gabrielle Fa'amausili Új-Zéland (NZL) | 28,69 |
100 m hát | Clara Smiddy Egyesült Államok (USA) | 1:01,22 | Jessica Fullalove Nagy-Britannia (GBR) | 1:01,23 | Bobbi Gichard Új-Zéland (NZL) | 1:01,25 |
200 m hát | Ambra Esposito Olaszország (ITA) Hannah Moore Egyesült Államok (USA) | 2:10.42 | nem adták ki | Africa Zamorano Sanz Spanyolország (ESP) | 2:11.94 | |
50 m mell | Rūta Meilutytė Litvánia (LTU) | 30,14 | Julia Willers Németország (GER) | 31,78 | Sztankovics Anna Magyarország (HUN) | 31,84 |
100 m mell | Rūta Meilutytė Litvánia (LTU) | 1:05,39 | He Yun Kína (CHN) | 1:07,49 | Anastasiya Malyavina Ukrajna (UKR) | 1:08,16 |
200 m mell | Anastasiya Malyavina Ukrajna (UKR) | 2:26,43 | Yang Jiwon Dél-Korea (KOR) | 2:27,31 | Sztankovics Anna Magyarország (HUN) | 2:27,66 |
50 m pillangó | Rozaliya Nasretdinova Oroszország (RUS) | 26,26 | Svenja Stoffel Svájc (SUI) | 26,62 | Nastja Govejsek Szlovénia (SLO) | 26,70 |
100 m pillangó | Szilágyi Liliána Magyarország (HUN) | 57,67 | Zhang Yufei Kína (CHN) | 57,95 | Brianna Throssell Ausztrália (AUS) | 59,12 |
200 m pillangó | Szilágyi Liliána Magyarország (HUN) | 2:06,59 | Zhang Yufei Kína (CHN) | 2:08,22 | Brianna Throssell Ausztrália (AUS) | 2:09,65 |
200 m vegyes | Nguyen Thi Anh Vien Vietnám (VIE) | 2:12,66 | Siobhan Bernadette Haughey Hongkong (HKG) | 2:13,21 | Meghan Small Egyesült Államok (USA) | 2:14,01 |
4×100 m gyorsúszás váltó | Kína (CHN) Qiu Yuhan (54,93) He Yun (58,58) Zhang Yufei (54,09) Shen Duo (53,59) | 3:41,19 | Oroszország (RUS) Rozaliya Nasretdinova (55,65) Daria Ustinova (54,85) Irina Prikhodko (56,52) Daria Mullakaeva (55,37) | 3:42,39 | Ausztrália (AUS) Brianna Throssell (55,78) Ella Bond (57,31) Amy Forrester (57,42) Ami Matsuo (53,93) | 3:44,44 |
4×100 m vegyesúszás váltó | Kína (CHN) Qiu Yuhan (1:02,26) He Yun (1:08,73) Zhang Yufei (58,56) Shen Duo (54,03) | 4:03,58 WJR | Nagy-Britannia (GBR) Jessica Fullalove (1:01,74) Georgina Evans (1:08,96) Charlotte Atkinson (1:00,13) Amelia Maughan (54,92) | 4:05,75 | Ausztrália (AUS) Amy Forrester (1:02,83) Ella Bond (1:10,16) Brianna Throssell (59,22) Ami Matsuo (54,17) | 4:06,38 |
Vegyes
Versenyszám | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m gyorsúszás váltó | Kína (CHN) Li Guangyuan (50,94) Qiu Yuhan (54,04) Yu Hexin (48,61) Shen Duo (53,43) | 3:27,02 WJR | Brazília (BRA) Luiz Altamir (50,90) Natalia de Luccas (57,07) Matheus Santana (47,73) Giovanna Diamante (55,85) | 3:31,55 | Ausztrália (AUS) Kyle Chalmers (50,35) Ami Matsuo (54,35) Brianna Throssel (55,60) Nicholas Brown (51,46) | 3:31,76 |
4×100 m vegyesúszás váltó | Kína (CHN) Li Guangyuan (54,81) He Yun (1:07,54) Zhang Yufei (58,28) Yu Hexin (48,70) | 3:49,33 | Oroszország (RUS) Irina Prikhodko (1:02,39) Anton Chupkov (1:00,86) Aleksandr Sadovnikov (52,69) Daria Ustinova (54,92) | 3:50,86 | Ausztrália (AUS) Amy Forrester (1:02,11) Grayson Bell (1:02,52) Nicholas Brown (53,32) Ami Matsuo (54,50) | 3:52,45 |
Jegyzetek
- ↑ „Sport Explanatory Brochure: Swimming”, Nanjing Youth Olympic Games Organizing Committee, 2014. március 4. (Hozzáférés: 2014. augusztus 18.)
Források
- Sports - Swimming, Nanking 2014. nanjing2014.org. [2014. augusztus 19-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. augusztus 22.)
- Sports - Swimming. nanjing2014.org. (Hozzáférés: 2014. augusztus 22.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap