Allround-NM på skøyter 1989
Allround-NM på skøyter 1989 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Arrangør | Norges Skøyteforbund Tekn. arr.: Harstad Skøyteklubb og Sør-Fron Idrettslag | ||
Vertsby | Hundorp, Sør-Fron | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Flatmoen | ||
Dato | 25.–26. februar 1989 | ||
Deltakere | 38 løpere (14 damer og 24 herrer) | ||
Øvelser | Allround Liten firkamp (damer) Allround Stor firkamp (herrer) |
Allround-NM på skøyter 1989 ble avholdt 25. og 26. februar 1989 på Flatmoen i Hundorp, Sør-Fron.
Tekniske arrangører var Harstad Skøyteklubb og Sør-Fron Idrettslag.
Norgesmestere ble Heidi Skjeggestad, IF Fram for damene og Geir Karlstad, Lillestrøm SK for herrene.
Sammenlagt damer
Else Ragni Yttredal, Asker Skøyteklubb representerte Norge i sprint-VM i Heerenveen samme helg, og Mette Siljuberg (Frogner IL) som var uttatt til det første originale allround-NM i Harstad deltok heller ikke. Nye løpere inn var Hege Langli (Asker Skøyteklubb) og Ragnhild Tokstad (Leinstrand Idrettslag).
Damer Senior | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag | 2. dag | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | ||||
Gull | Heidi Skjeggestad | IF Fram | 44,35 | 1 | 4.55,44 | 2 | 2.18,45 | 1 | 8.35,31 | 3 | 191.271 |
Sølv | Anette Tønsberg | Aurskog-Finstadbru SK | 45,14 | 3 | 4.54,43 | 1 | 2.19,24 | 3 | 8.28,02 | 2 | 191.426 |
Bronse | Minna Nystedt | IF Fram | 44,69 | 2 | 5.02,06 f | 3 | 2.19,13 | 2 | 8.25,43 | 1 | 191.952 |
4 | Marie Tollefsen | Ishavsbyen SK | 46,20 | 7 | 5.03,88 | 4 | 2.20,88 | 4 | 8.43,66 | 4 | 196.172 |
5 | Hege Langli | Asker SK | 45,85 | 6 | 5.09,19 | 5 | 2.21,62 | 5 | 8.56,76 | 5 | 198.263 |
6 | Marte-Mari Nordby | Hamar IL | 45,78 | 5 | 5.12,88 | 6 | 2.26,15 | 7 | 9.02,62 | 6 | 200.904 |
7 | Ragnhild Tokstad | Leinstrand IL | 47,06 | 9 | 5.15,06 | 7 | 2.26,12 | 6 | 9.09,34 | 9 | 203.210 |
8 | Jane Iren Nielsen | Spk Ceres | 46,27 | 8 | 5.20,25 | 9 | 2.27,99 | 8 | 9.08,45 | 8 | 203.820 |
9 | Anett Høymyr | Sandefjord SK | 45,44 | 4 | 5.23,73 | 11 | 2.29,11 | 9 | 9.15,62 | 11 | 204.660 |
10 | Hege Karlsen | Ask SK | 48,22 | 11 | 5.23,81 | 12 | 2.30,65 | 11 | 9.07,19 | 7 | 207.123 |
11 | Unni Marsteinstredet | Asker SK | 49,91 | 14 | 5.16,08 | 8 | 2.32,69 | 12 | 9.11,32 | 10 | 208.618 |
12 | Anne Christine Torp | Asker SK | 48,64 | 12 | 5.22,99 | 10 | 2.33,56 | 13 | 9.24,07 | 12 | 210.064 |
NC13 | Elin Tveiten | Ask SK | 47,45 | 10 | 5.29,92 | 13 | 2.30,47 | 10 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | (152.592) 11 | |
NC14 | Lene Håkonsen | IF Fram | 49,36 | 13 | 5.31,60 | 14 | 2.34,42 | 14 | (156.099) 14 |
Sammenlagt herrer
Herrer Senior | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag | 2. dag | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | ||||
Gull | Geir Karlstad | Lillestrøm SK | 40,48 | 9= | 7.15,85 | 1 | 2.03,33 | 2 | 15.15,50 | 1 | 170.950 |
Sølv | Johann Olav Koss | Strømmen IF | 39,83 | 2 | 7.28,58 | 2 | 2.01,44 | 1 | 15.38,72 | 2 | 172.104 |
Bronse | Frode Syvertsen | Spk Ceres | 40,25 | 4 | 7.35,56 | 3 | 2.04,25 | 4 | 15.58,03 | 3 | 175.123 |
4 | Kai Stensli | Skreia SK | 39,67 | 1 | 7.40,51 | 5 | 2.03,81 | 3 | 16.12,51 | 6 | 175.616 |
5 | Øyvind Tveter | IF Fram | 40,15 | 3 | 7.37,47 | 4 | 2.05,07 | 6 | 16.19,95 | 8 | 176.584 |
6 | Nils Einar Aas | Ask SK | 40,32 | 5 | 7.40,73 | 6 | 2.04,48 | 5 | 16.24,36 | 9 | 177.104 |
7 | Øystein Hammeren | Spk Ceres | 40,48 | 9= | 7.44,36 | 10 | 2.06,62 | 10 | 16.03,05 | 4 | 177.274 |
8 | Øyvind Steen | Ask SK | 40,45 | 8 | 7.42,62 | 9 | 2.06,19 | 7 | 16.17,31 | 7 | 177.640 |
9 | Leif Tore Johansen | Brandbu IF | 40,40 | 6 | 7.46,10 | 11 | 2.08,68 | 13 | 16.25,77 | 11 | 179.191 |
10 | Steinar Hansen | Spk Falken | 41,08 | 13 | 7.42,23 | 8 | 2.06,27 | 8 | 16.38,33 | 12 | 179.309 |
11 | Carl Erik Sando | Ask SK | 42,32 | 20 | 7.41,54 | 7 | 2.09,19 | 14 | 16.07,57 | 5 | 179.915 |
12 | Atle Vårvik | Trondhjems SK | 42,40 | 21 | 7.49,39 | 12 | 2.07,32 | 12 | 16.24,98 | 10 | 181.028 |
NC13 | Olav Sundt | Ganddal IL | 40,81 | 11 | 7.51,72 | 13 | 2.06,46 | 9 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | (130.135) 11 | |
NC14 | Geir Dåstøl | Hortens SK | 40,42 | 7 | 7.57,65 | 20 | 2.10,06 | 15 | (131.538) 13 | ||
NC15 | Bjørn Sand | Ask SK | 41,97 | 18 | 7.53,56 | 15 | 2.07,19 | 11 | (131.722) 14 | ||
NC16 | Roger Tvenge | Brandbu IF | 41,35 | 14 | 7.52,64 | 14 | 2.10,48 | 16 | (132.107) 16 | ||
NC17 | Stein Oddvar Sægrov | Stavanger SK | 41,80 | 16 | 7.54,28 | 16 | 2.11,02 | 18 | (132.901) 17 | ||
NC18 | Halvar Hansen | IF Fram | 41,70 | 15 | 7.57,61 | 19 | 2.10,73 | 17 | (133.037) 18 | ||
NC19 | Ivar Dahl | Asker SK | 42,43 | 22 | 7.55,73 | 17 | 2.12,37 | 21 | (134.126) 19 | ||
NC20 | Ole Fredrik Maier | Tønsbergs TF | 41,85 | 17 | 8.09,95 | 23 | 2.11,27 | 19 | (134.601) 20 | ||
NC21 | Thor Sigfred Nyquist | IF Fram | 40,98 | 12 | 8.17,34 | 24 | 2.12,07 | 20 | (134.737) 21 | ||
NC22 | Jon Vegard Nybråten | Kongsvinger IL | 43,29 | 24 | 7.56,70 | 18 | 2.12,61 | 23 | (135.163) 22 | ||
NC23 | Svein-Erik Sveen | Ask SK | 42,93 | 23 | 8.02,58 | 21 | 2.12,44 | 22 | (135.334) 23 | ||
NC24 | Tom Hansen | Ask SK | 42,25 | 19 | 8.04,53 | 22 | 2.15,34 | 24 | (135.816) 24 |
Det avlyste mesterskapet for damer
Allround-NM på skøyter 1989 (Det annullerte mesterskapet) | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Arrangør | Norges Skøyteforbund Tekn. arr.: Harstad Skøyteklubb | ||
Vertsby | Harstad | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Kanebogen stadion | ||
Dato | Damer: 27.–28. januar 1989 Herrer: 28.–29. januar 1989 | ||
Deltakere | 38 løpere (14 damer og 24 herrer) | ||
Øvelser | Allround Liten firkamp (damer) Allround Stor firkamp (herrer) |
Damer Senior | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag | 2. dag | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | ||||
1 | Anette Tønsberg | Aurskog-Finstadbru SK | 48,61 | 4 | 5.24,72 | (1) | Forsøkt flyttet til Tromsø. | (102.730) | |||
2 | Else Ragni Yttredal | Asker SK | 46,10 | 1 | 5.43,66 | (2) | (103.375) | ||||
3 | Heidi Skjeggestad | IF Fram | 46,83 | 2 | 5.52,37 | (4) | (105.558) | ||||
4 | Anett Høymyr | Sandefjord SK | 49,21 | 8 | 6.02,39 | (6) | (109.605) | ||||
5 | Hege Karlsen | Ask SK | 51,88 | 11 | 5.50,72 | (3) | (110.333) | ||||
6 | Lene Håkonsen | IF Fram | 51,79 | 9 | 6.01,38 | (5) | (111.733) | ||||
7 | Minna Nystedt | IF Fram | 47,24 | 3 | Avbrutt p.g.a. storm. | (47.240) | |||||
8 | Marte-Mari Nordby | Hamar IL | 48,70 | 5 | (48.700) | ||||||
9 | Marie Tollefsen | Ishavsbyen SK | 48,97 | 6 | 4. par avbrutt. | (48.970) | |||||
10 | Jane Iren Nielsen | Spk Ceres | 49,17 | 7 | (49.170) | ||||||
11 | Mette Siljuberg | Frogner IL | 51,87 | 10 | Avbrutt p.g.a. storm som økte til orkan. | (51.870) | |||||
12 | Anne Christine Torp | Asker SK | 52,92 | 12 | (52.920) | ||||||
13 | Elin Tveiten | Ask SK | 53,33 | 13 | (53.330) | ||||||
14 | Unni Marsteinstredet | Asker SK | 54,22 | 14 | (54.220) |
Dette mesterskapet ble så bestemt flyttet til Tromsø på datoene 28. og 29. januar 1989, men også her måtte man avlyse. Seksjonsstyret i hurtigløp (SSH) i Norges Skøyteforbund vedtok da å arrangere nytt Allround-NM på Hundorp 25. og 26. februar (se ovenfor). Det ville si samme helg som det ble arrangert Sprint-VM i Heerenveen slik at Else Ragni Yttredal representerte Norge der sammen med Edel Therese Høiseth på spinnesiden og Frode Rønning, Roger Strøm og Ådne Søndrål på sverdsiden.
Kilder
- Teigen, Magne, red. (1989). «Kvinner, Senior – Allround». Komplette resultater Norske Mesterskap på skøyter 1887–1989 (norsk) (2 utg.). Veggli. s. 91. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 1. mars 2013.
- Teigen, Magne, red. (1989). «Menn, Senior – Allround». Komplette resultater Norske Mesterskap på skøyter 1887–1989 (norsk) (2 utg.). Veggli. s. 59. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 1. mars 2013.
- Eng, Trond og Teigen, Magne, red. (2005). «Kvinner, Senior – Allround». Norske Mesterskap på skøyter 1894–2005 (norsk) (3 utg.). Askim / Veggli. s. 82. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 1. mars 2013. CS1-vedlikehold: Flere navn: redaktørliste (link)
- Eng, Trond og Teigen, Magne, red. (2005). «Menn, Senior – Allround». Norske Mesterskap på skøyter 1894–2005 (norsk) (3 utg.). Askim / Veggli. s. 35. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 1. mars 2013. CS1-vedlikehold: Flere navn: redaktørliste (link)
Eksterne lenker
- (en) Allround-NM på skøyter 1989, damer – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Allround-NM på skøyter 1989, herrer – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- v
- d
- r
Uoff. (1887–1893)
Off. (1894 – 1986)
- 1887: Kristiania V
- 1888: Kristiania Fk/Kristiania V
- 1889: Kristiania Fk
- 1890: Kristiania M
- 1891: Kristiania M
- 1892: Kristiania M/Kristiania Fk
- 1893: Kristiania M
- 1894: Hamar Å
- 1895: Trondhjem K
- 1896: Kristiania Fk
- (1897: Trondhjem K)
- 1898: Trondhjem K
- 1899: Kristiania Fk
- 1900: Trondhjem Ø
- 1901: Kristiania GF
- 1902: Hamar M
- 1903: Drammen M
- 1904: Trondhjem Ø
- 1905: Kristiania GF
- 1906: Trondhjem Ø
- 1907: Hamar M
- 1908: Kristiania GF
- 1909: Lillehammer M
- 1910: Trondhjem Ø
- 1911: Kristiania GF
- 1912: Hamar M
- 1913: Horten L
- 1914: Trondhjem Ø
- 1915: Kristiania Fr
- 1916: Drammen M
- 1917: Kristiania Fr
- 1918: Horten L
- 1919: Hamar M
- 1920: Trondhjem Ø
- 1921: Moss Ma
- 1922: Drammen M
- 1923: Kristiania B
- 1924: Kongsberg Ip
- 1925: Moss Ma
- 1926: Tønsberg S
- 1927: Oslo Fr
- 1928: Sandefjord B
- 1929: Lillehammer S
- 1930: Hamar S
- 1931: Horten L
- 1932: Oslo Fr
- 1933: Notodden S
- 1934: Drammen M
- 1935: Brandbu B
- 1936: Oslo Fr
- 1937: Gjøvik S
- 1938: Skien G
- 1939: Oslo Fr
- 1940: Hamar S
- 1941 – 1945 : ikke arrangert
- 1946: Oslo B
- 1947: Trondheim Ø
- 1948: Drammen M
- 1949: Tønsberg S
- 1950: Trondheim Ø
- 1951: Lillehammer S
- 1952: Gjøvik S
- 1953: Skien H
- 1954: Oslo B
- 1955: Bergen K/Voss Ip
- 1956: Hamar S
- 1957: Larvik F
- 1958: Notodden S
- 1959: Trondheim Ø
- 1960: Hønefoss Ip
- 1961: Sandefjord B
- 1962: Harstad S
- 1963: Hamar S
- 1964: Tønsberg S
- 1965: Arendal B
- 1966: Drammen M
- 1967: Trondheim Ø
- 1968: Horten L
- 1969: Lillehammer S
- 1970: Skien H
- 1971: Moss Me
- 1972: Tønsberg S
- 1973: Notodden S
- 1974: Alta B
- 1975: Brandbu R
- 1976: Trondheim Ø
- 1977: Lillehammer St
- 1978: Larvik F
- 1979: Hamar S
- 1980: Drammen M
- 1981: Kongsvinger H
- 1982: Oppdal S
- 1983: Tynset N
- 1984: Kongsberg Ip
- 1985: Trondheim L
- 1986: Jevnaker S
Uoff. (1932)
Off. (1933 – 1986)
- 1932: Oslo F
- 1933: Oslo B
- 1934: Horten L
- 1935: Oslo F
- 1936: Hønefoss Ip
- 1937: Oslo F
- 1938: Tønsberg S
- 1939: Kongsberg Ip
- 1940: Larvik F
- 1941 – 1945 : ikke arrangert
- 1946: Lillehammer S
- 1947: Rjukan S
- 1948: Larvik F
- 1949: Oslo J
- 1950: Gjøvik S
- 1951: Hønefoss Ip
- 1952: Trondheim Ø
- 1953: Horten L
- 1954: Larvik F
- 1955: Skien H
- 1956 – 1957 : avlyst manglende deltakelse
- 1958: Sandefjord B
- 1959: Lillehammer S
- 1960: Hakadal E
- 1961: Rakkestad Ip
- 1962: Hamar S
- 1963: Oslo J
- 1964: Larvik F
- 1965: Horten L
- 1966: Lillehammer S
- 1967: Brandbu R
- 1968: Bergen K/Voss Ip
- 1969: Oslo B
- 1970: Hønefoss Ip
- 1971: Holmestrand H
- 1972: Brandbu R
- 1973: Horten L
- 1974: Gjøvik S
- 1975: Oslo J
- 1976: Dokka S
- 1977: Elverum F
- 1978: Skedsmo S
- 1979: Stange Ip
- 1980: Tynset N
- 1981: Hol S
- 1982: Kolbotn S
- 1983: Hamar S
- 1984: Stavanger Sk
- 1985: Kongsvinger H
- 1986: Tromsø T
arrangement
(1987 – )
- 1987: Hamar S
- 1988: Oslo VH
- 1989: Hundorp F
- 1990: Verdal S
- 1991: Hol S/Gol G
- 1992: Savalen K
- 1993: Trondheim L
- 1994: Larvik F
- 1995: Hønefoss Ip
- 1996: Tromsø T
- 1997: Bergen S
- 1998: Geithus F
- 1999: Alta B
- 2000: Hamar V
- 2001: Geithus F
- 2002: Skien I
- 2003: Bergen S
- 2004: Oslo VH
- 2005: Drammen Mk
- 2006: Arendal K
- 2007: Geithus F
- 2008: Bjugn F
- 2009: Gol G
- 2010: Bergen S
- 2011: Oslo F
- 2012: Tønsberg K
- 2013: Stavanger SA
- 2014: Asker R
- 2015: Arendal K
- 2016: Stavanger SA
- 2017: Trondheim L
- 2018: Jevnaker Jk
- 2019: Arendal K
- 2020: Asker R
- 2021: Hamar V
- 2022: Stavanger SA
- 2023: Stavanger SA
- 2024: Hamar V
- 2025: TBD