Dookoła Mazowsza
Szczegóły wyścigu | |
Dyscyplina | Kolarstwo szosowe |
---|---|
Data powstania | 1951 |
Liczba edycji | 67 (in 2024) |
Częstotliwość | co roku (lip) |
Typ | Wyścig wieloetapowy |
Państwo | Polska |
Organizator | Mazovia Team |
Strona internetowa | Oficjalna strona |
Kategorie | Am (1951-1999) 2.5 (2000-2004) 2.1 (2005) 2.2 (2006-) |
Cykl | UCI Europe Tour |
Zwycięzcy | |
Ostatni zwycięzca | Bartłomiej Proć |
Najwięcej zwycięstw | Zenon Czechowski (4 zwycięstwa) |
Dokumentacja |
Wyścig Dookoła Mazowsza (ang. Mazovia Tour) – polski etapowy wyścig kolarski. Rozgrywany jest w województwie mazowieckim pod koniec lipca.
Wyścig jest zaliczany do polskiego cyklu wyścigowego ProLiga i kontynentalnego cyklu wyścigowego UCI Europe Tour. Posiada kategorię UCI 2.2[1].
W wyścigu startują polskie grupy kolarskie oraz grupy zagraniczne z dywizji UCI Continental Teams.
Organizatorem wyścigu jest stowarzyszenie Mazovia Team.
Zwycięzcy
Opracowano na podstawie:[2][1]
Rok | Pierwsze | Drugie | Trzecie |
---|---|---|---|
1951 | Stanisław Zalewski | Andrzej Trochanowski | ? Rychlicki |
1952 | Jan Śpiewak | ||
1953 | Andrzej Selma | ||
1954 | Edmund Figiel | Henryk Cieślak | Wiesław Szadkowski |
1955 | Jan Żelazny | ||
1956 | Roman Sitarski | W. Piotrowski | Zdzisław Burak |
1957 | Wacław Wrzesiński | Zygmunt Kaczmarczyk | Tadeusz Waliszewski |
1958 | Stanisław Królak | Andrzej Trochanowski | Mieczysław Woźniak |
1959 | Adam Gęszka | Jerzy Jankowski | Henryk Kowalski |
1959 (2) | Henryk Kowalski | Jerzy Pancek | Jan Chtiej |
1960 | Kazimierz Bednarczyk | Henryk Świątek | Józef Beker |
1961 | Witold Krawczyński | Andrzej Ostaszewski | Zdzisław Krzyżanowski |
1962 | Józef Jochem | Ryszard Włoczewski | Gheorghe Bădără |
1963 | Franciszek Porwoł | Emil Szpitalny | Zdzisław Kowalczyk |
1964 | Henryk Woźniak | Michał Motawski | Zygfryd Jarema |
1965 | Jan Kudra | Janusz Janiak | Tadeusz Zadrożny |
1966 | Henryk Woźniak | Wojciech Goszczyński | Józef Jochem |
1967 | Henryk Woźniak | Czesław Mikołajczyk | Benedykt Baścik |
1968 | Andrzej Bławdzin | Andrzej Kaczmarek | Krzysztof Stec |
1969 | Zenon Czechowski | Ryszard Szurkowski | Lech Kluj |
1970 | Zenon Czechowski | Zbigniew Krzeszowiec | Marian Kegel |
1971 | Zenon Czechowski | Wojciech Matusiak | Henryk Rasek |
1972 | Zenon Czechowski | Andrzej Pierzyński | Janusz Kowalski |
1973 | Tadeusz Smyrak | Jan Chądzyński | Mieczysław Klimczyk |
1974 | Juliusz Firkowski | Zbigniew Krzeszowiec | Wolfgang Wesemann |
1975 | Mieczysław Klimczyk | Krzysztof Sujka | Juliusz Firkowski |
1976 | Marian Majkowski | Janusz Pożak | Lechosław Michalak |
1977 | Ryszard Szurkowski | Ryszard Wawrzuta | Lech Tomaszewski |
1978 | Ryszard Szurkowski | Tadeusz Mytnik | Krzysztof Sujka |
1979 | Roman Cieślak | Tadeusz Mytnik | Hans-Joachim Hartnick |
1980 | Lechosław Michalak | Ryszard Szurkowski | Tadeusz Mytnik |
1983 | Marek Leśniewski | Jerzy Świnoga | Ryszard Szurkowski |
1984 | Sławomir Krawczyk | Marek Szerszyński | Zbigniew Ludwiniak |
1985 | Jan Leśniewski | Leszek Stępniewski | Andrzej Mierzejewski |
1986 | Sławomir Krawczyk | ||
1987 | Edward Kaczmarczyk | ||
1988 | Zbigniew Piątek | Jarosław Chojnacki | Mieczysław Karłowicz |
1989 | Andrzej Sypytkowski | Zbigniew Piątek | Krystian Zajdel |
1993 | Dariusz Habel | Robert Radosz | Krzysztof Jaroszuk |
1997 | Mariusz Bilewski | Tomasz Kłoczko | Jarosław Chojnacki |
1998 | Tomasz Kłoczko | Cezary Zamana | Zbigniew Piątek |
1999 | Wiktor Ułanowski | Krzysztof Jeżowski | Marek Maciejewski |
2000 | Przemysław Mikołajczyk | Piotr Przydział | Tomasz Lisowicz |
2001 | Kacper Sowiński | Daniel Majewski | Grzegorz Gronkiewicz |
2002 | Jacek Mickiewicz | Marcin Gębka | Tomasz Kłoczko |
2003 | Dariusz Rudnicki | Robert Radosz | Grzegorz Wajs |
2004 | Adam Wadecki | Piotr Zaradny | Krzysztof Jeżowski |
2005 | Piotr Zaradny | Robert Radosz | Peter Mazur |
2006 | Tomasz Kiendyś | Marek Wesoły | Daniel Czajkowski |
2007 | Marek Wesoły | Piotr Zaradny | Dominik Roels |
2008 | Marcin Sapa | Aidis Kruopis | Artur Detko |
2009 | Łukasz Bodnar | Robert Radosz | Tomasz Kiendyś |
2010 | Sebastian Forke | Henning Bommel | Rüdiger Selig |
2011 | Robert Radosz | Rüdiger Selig | Krzysztof Jeżowski |
2012 | Mateusz Taciak | Mateusz Nowak | Nikołaj Michajłow |
2013 | Robert Radosz | Łukasz Owsian | Paweł Bernas |
2014 | Jarosław Marycz | Eryk Latoń | Maurits Lammertink |
2015 | Grzegorz Stępniak | Kersten Thiele | Twan Brusselman |
2016 | Matti Manninen | Adrian Banaszek | Marco Mathis |
2017 | Alois Kaňkovský | Grzegorz Stępniak | Emīls Liepiņš |
2018 | Szymon Sajnok | Alois Kaňkovský | Grzegorz Stępniak |
2019 | Stanisław Aniołkowski | Grzegorz Stępniak | František Sisr |
2020 | Michael Kukrle | Daniel Turek | Paweł Bernas |
2021 | Eirik Lunder | Tobias Nolde | Petr Kelemen |
2022 | Marceli Bogusławski | Jesper Rasch | Alan Banaszek |
2023 | Oded Kogut | Bartosz Rudyk | Lars Rouffaer |
2024 | Bartłomiej Proć | Mads Andersen | Bartosz Rudyk |
Koszulki
Podczas wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje zawodników, najlepszy kolarz w danej kategorii otrzymuje koszulkę jej lidera, w której kontynuuje wyścig na następnym etapie. Te koszulki to:
- żółta koszulka - lider klasyfikacji generalnej wyścigu
- zielona koszulka - lider klasyfikacji sprinterskiej
- biała koszulka - lider klasyfikacji młodzieżowej wyścigu
- błękitna koszulka - lider klasyfikacji najaktywniejszych
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Strona wyścigu
- Strona organizatora wyścigu
- p
- d
- e
Wyścigi wchodzące w skład cyklu ProLiga 2006
- p
- d
- e
Imprezy wchodzące w skład cyklu Pro Liga 2007
Elita i U-25 |
|
---|---|
Juniorzy |
|
- p
- d
- e
|