Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 – bieg na 10 000 m mężczyzn
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980.
Złoty medal | Miruts Yifter |
---|---|
Srebrny medal | Kaarlo Maaninka |
Brązowy medal | Mohamed Kedir |
Bieg na 10 000 metrów mężczyzn podczas XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie rozegrano 24 (eliminacje) i 27 lipca (finał) na Stadionie Łużniki. Zwycięzcą został reprezentant Etiopii Miruts Yifter, który na tych igrzyskach zwyciężył również w biegu na 5000 metrów.
Rekordy
Zawodnik | Narodowość | Czas | Data | Miejsce | |
---|---|---|---|---|---|
Rekord świata | Henry Rono | Kenia | 27:22,4 | 1978-06-11 11 czerwca 1978(dts) | Wiedeń[1] |
Rekord olimpijski | Lasse Virén | Finlandia | 27:38,35 | 1972-09-03 3 września 1972(dts) | Monachium[2] |
Wyniki
Poz. - pozycja |
– rekord świata | – rekord krajowy | – rekord życiowy | = – wyrównany rekord życiowy | – najlepszy wynik w sezonie | = – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | – rekord olimpijski |
Fn – falstart | DNF – nie ukończył | DNS – nie wystartował | DSQ – zdyskwalifikowany |
Eliminacje
Rozegrano trzy biegi eliminacyjne. Do finału awansowało po czterech najlepszych zawodników z każdego biegu (Q) oraz trzech z najlepszymi czasami spośród pozostałych (q}.
Bieg 1
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Rezultat | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Kedir, MohamedMohamed Kedir | Etiopia | 28:16,38 | Q |
2 | Maaninka, KaarloKaarlo Maaninka | Finlandia | 28:30,96 | Q |
3 | Schildhauer, WernerWerner Schildhauer | NRD | 28:32,08 | Q |
4 | Virén, LasseLasse Virén | Finlandia | 28:45,72 | Q |
5 | Austin, SteveSteve Austin | Australia | 29:45,2 | |
6 | Hagelsteens, AlexAlex Hagelsteens | Belgia | 29:47,6 | |
7 | Smith, GeoffGeoff Smith | Wielka Brytania | 30:00,1 | |
8 | Mada, Abdel MadjidAbdel Madjid Mada | Algieria | 30:23,4 | |
9 | Hamdan, AkelAkel Hamdan | Syria | 31:21,9 | |
10 | Thabana, MotlalepulaMotlalepula Thabana | Lesotho | 34:01,5 | |
– | Treacy, JohnJohn Treacy | Irlandia | DNF | |
– | Barie, ZakariahZakariah Barie | Tanzania | DNF | |
– | Antipovas, AleksandrasAleksandras Antipovas | ZSRR | DNF | |
– | Manuel, BernardoBernardo Manuel | Angola | DNS |
Bieg 2
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Rezultat | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Yifter, MirutsMiruts Yifter | Etiopia | 28:41,68 | Q |
2 | Peter, JörgJörg Peter | NRD | 28:49,96 | Q |
3 | Foster, BrendanBrendan Foster | Wielka Brytania | 28:55,15 | Q |
4 | Sellik, EnnEnn Sellik | ZSRR | 29:12,1 | Q |
5 | Prieto, AntonioAntonio Prieto | Hiszpania | 29:12,8 | q |
6 | Habchaoui, RachidRachid Habchaoui | Algieria | 29:12,9 | |
7 | Aquino, EnriqueEnrique Aquino | Meksyk | 29:21,3 | |
8 | Gómez, JoséJosé Gómez | Meksyk | 29:53,6 | |
9 | Musonda, DamianoDamiano Musonda | Zambia | 30:29,2 | |
10 | Tembo, KeniasKenias Tembo | Zimbabwe | 30:53,8 | |
11 | Randrianarivelo, JulesJules Randrianarivelo | Madagaskar | 31:18,4 | |
– | Tibaduiza, DomingoDomingo Tibaduiza | Kolumbia | DNF | |
– | Barrett, GerardGerard Barrett | Australia | DNS | |
– | Nyambui, SuleimanSuleiman Nyambui | Tanzania | DNS |
Bieg 3
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Rezultat | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Kotu, TolossaTolossa Kotu | Etiopia | 28:55,26 | Q |
2 | McLeod, MikeMike McLeod | Wielka Brytania | 28:57,27 | Q |
3 | Scott, BillBill Scott | Australia | 28:58,70 | Q |
4 | Vainio, MarttiMartti Vainio | Finlandia | 28:59,81 | Q |
5 | Floroiu, IlieIlie Floroiu | Rumunia | 29:03,1 | q |
6 | Tebroke, GerardGerard Tebroke | Holandia | 29:05,8 | q |
7 | Sýkora, JiříJiří Sýkora | Czechosłowacja | 29:19,8 | |
8 | Gómez, RodolfoRodolfo Gómez | Meksyk | 29:25,7 | |
9 | Szesterow, WładimirWładimir Szesterow | ZSRR | 29:32,4 | |
10 | Chand, HariHari Chand | Indie | 29:45,8 | |
11 | Martin, LeodigardLeodigard Martin | Tanzania | 30:33,4 | |
12 | Mosveu, GolekaneGolekane Mosveu | Botswana | 30:38,8 | |
13 | Dahal, Nara BahadurNara Bahadur Dahal | Nepal | 31:19,8 | |
– | Alface, DiasDias Alface | Mozambik | DNF | |
– | Ryffel, MarkusMarkus Ryffel | Szwajcaria | DNF |
Finał
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Rezultat | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Yifter, MirutsMiruts Yifter | Etiopia | 27:42,69 | |
2 | Maaninka, KaarloKaarlo Maaninka | Finlandia | 27:44,28 | |
3 | Kedir, MohamedMohamed Kedir | Etiopia | 27:44,64 | |
4 | Kotu, TolossaTolossa Kotu | Etiopia | 27:46,47 | |
5 | Virén, LasseLasse Virén | Finlandia | 27:50,46 | |
6 | Peter, JörgJörg Peter | NRD | 28:05,53 | |
7 | Schildhauer, WernerWerner Schildhauer | NRD | 28:10,71 | |
8 | Sellik, EnnEnn Sellik | ZSRR | 28:13,72 | |
9 | Scott, BillBill Scott | Australia | 28:15,08 | |
10 | Floroiu, IlieIlie Floroiu | Rumunia | 28:16,25 | |
11 | Foster, BrendanBrendan Foster | Wielka Brytania | 28:22,54 | |
12 | McLeod, MikeMike McLeod | Wielka Brytania | 28:40,78 | |
13 | Vainio, MarttiMartti Vainio | Finlandia | 28:46,22 | |
14 | Tebroke, GerardGerard Tebroke | Holandia | 28:50,08 | |
– | Prieto, AntonioAntonio Prieto | Hiszpania | DNF |
Przypisy
Bibliografia
- Games of the XXII Olympiad, Moscow, 1980 : official report of the Organizing Committee of the Games of the XXII Olympiad, Moscow, 1980. v. 3 [online], library.la84.org, s. 37 [dostęp 2024-08-06] (ang.).
- Athletics at the 1980 Summer Olympics; 10,000 metres, Men [online], olympedia.org [dostęp 2024-08-06] (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w biegu na 10 000 metrów