Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - 10 km maraton (masculin)
Natație la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
50 m liber | masculin | feminin |
100 m liber | masculin | feminin |
200 m liber | masculin | feminin |
400 m liber | masculin | feminin |
800 m liber | masculin | feminin |
1.500 m liber | masculin | feminin |
100 m spate | masculin | feminin |
200 m spate | masculin | feminin |
100 m bras | masculin | feminin |
200 m bras | masculin | feminin |
100 m fluture | masculin | feminin |
200 m fluture | masculin | feminin |
200 m mixt | masculin | feminin |
400 m mixt | masculin | feminin |
4x100 m liber | masculin | feminin |
4x200 m liber | masculin | feminin |
4x100 m mixt ștafetă | masculin | feminin |
10 km maraton | masculin | feminin |
4x100 m mixt | mixt |
Proba de 10 km maraton masculin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc pe 5 august 2021 la Odaiba Marine Park.[1]
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Joi, 5 august 2021 | 6:30 | Finala |
Rezultate
Loc | Înotător | Țară | Timp[2] | Diferență față de câștigător | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Wellbrock, FlorianFlorian Wellbrock | Germania | 1:48:33,7 | ||
2 | Rasovszky, KristófKristóf Rasovszky | Ungaria | 1:48:59,0 | +0:25,3 +25,3 | |
3 | Paltrinieri, GregorioGregorio Paltrinieri | Italia | 1:49:01,1 | +0:27,4 +27,4 | |
4 | Roditi, MatanMatan Roditi | Israel | 1:49:24,9 | +0:51,2 +51,2 | |
5 | Kynigakis, AthanasiosAthanasios Kynigakis | Grecia | 1:49:29,2 | +0:55,5 +55,5 | |
6 | Olivier, Marc-AntoineMarc-Antoine Olivier | Franța | 1:50:23,0 | +1:49,3 | |
7 | Weertman, FerryFerry Weertman | Olanda | 1:51:30,8 | +2:57,1 | |
8 | McGlynn, MichaelMichael McGlynn | Africa de Sud | 1:51:32,7 | +2:59,0 | |
9 | Fan, Hau-LiHau-Li Fan | Canada | 1:51:37,0 | +3:03,3 | |
10 | Wilimovsky, JordanJordan Wilimovsky | Statele Unite ale Americii | 1:51:40,2 | +3:06,5 | |
11 | Muffels, RobRob Muffels | Germania | 1:53:03,3 | +4:29,6 | |
12 | Edwards, KaiKai Edwards | Australia | 1:53:04,0 | +4:30,3 | |
13 | Minamide, TaishinTaishin Minamide | Japonia | 1:53:07,5 | +4:33,8 | |
14 | Sanzullo, MarioMario Sanzullo | Italia | 1:53:08,6 | +4:34,9 | |
15 | Farinango, DavidDavid Farinango | Ecuador | 1:53:09,8 | +4:36,1 | |
16 | Seidler, PhillipPhillip Seidler | Namibia | 1:53:14,1 | +4:40,4 | |
17 | Delgadillo, DanielDaniel Delgadillo | Mexic | 1:53:14,4 | +4:40,7 | |
18 | Martínez, AlbertoAlberto Martínez | Spania | 1:53:16,4 | +4:42,7 | |
19 | Abrosimov, KirillKirill Abrosimov | COR | 1:54:29,3 | +5:55,6 | |
20 | Mellouli, OussamaOussama Mellouli | Tunisia | 1:56:33,3 | +7:59,6 | |
21 | Khudyakov, VitaliyVitaliy Khudyakov | Kazahstan | 1:57:53,7 | +9:20,0 | |
22 | Thorley, William YanWilliam Yan Thorley | Hong Kong | 1:58:33,4 | +9:59,7 | |
23 | Campos, TiagoTiago Campos | Portugalia | 1:59:42,0 | +11:08,3 | |
24 | Kozubek, MatějMatěj Kozubek | Cehia | 2:01:52,1 | +13:18,4 | |
25 | Pardoe, HectorHector Pardoe | Marea Britanie | Nu a terminat cursa | ||
Aubry, DavidDavid Aubry | Franța |