Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 - sprint clasic echipe (masculin)
Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 | |||
---|---|---|---|
clasic | masculin | feminin | |
schiatlon | masculin | feminin | |
sprint liber | masculin | feminin | |
sprint clasic echipe | masculin | feminin | |
start în masă | masculin | feminin | |
ștafetă | masculin | feminin |
Proba de schi fond sprint clasic pe echipe masculin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing, China a avut loc pe 16 februarie 2022[1] la Centrul de schi nordic și biatlon din Guyangshu din Zhangjiakou.
Program
Orele sunt orele Chinei (ora României + 6 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
16 februarie | 17:40-18:30 19:30-20:00 | Semifinale Finală |
Rezultate
Semifinale
Loc | Seria | Număr de concurs | Țară | Sportivi | Timp[2] | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 1 | Norvegia | Erik Valnes Johannes Høsflot Klæbo | 20:17,28 | C |
2 | 1 | 3 | Franța | Hugo Lapalus Richard Jouve | 20:17,36 | C |
3 | 1 | 2 | Finlanda | Iivo Niskanen Joni Mäki | 20:17,81 | C |
4 | 1 | 7 | Canada | Antoine Cyr Graham Ritchie | 20:18,71 | C |
5 | 1 | 11 | Estonia | Henri Roos Martin Himma | 20:24,29 | |
6 | 1 | 9 | Belarus | Aliaksandr Voranau Yahor Shpuntau | 20:34,07 | |
7 | 1 | 5 | Cehia | Luděk Šeller Michal Novák | 20:36,70 | |
8 | 1 | 8 | Slovenia | Vili Črv Miha Šimenc | 20:43,03 | |
9 | 1 | 6 | România | Paul Pepene Raul Popa | 21:03,35 | |
10 | 1 | 4 | Marea Britanie | James Clugnet Andrew Young | 21:15,27 | |
11 | 1 | 12 | Australia | Phillip Bellingham Seve de Campo | 21:17,35 | |
12 | 1 | 13 | Lituania | Modestas Vaičiulis Tautvydas Strolia | 22:17,79 | |
13 | 1 | 10 | Coreea de Sud | Kim Min-woo Jeong Jong-won | 22:56,16 | |
1 | 2 | 15 | Italia | Francesco De Fabiani Federico Pellegrino | 20:06,99 | C |
2 | 2 | 16 | Suedia | William Poromaa Oskar Svensson | 20:07,57 | C |
3 | 2 | 17 | Elveția | Jonas Baumann Jovian Hediger | 20:07,67 | C |
4 | 2 | 21 | Austria | Michael Föttinger Benjamin Moser | 20:07,78 | C |
5 | 2 | 14 | COR | Alexander Bolshunov Alexander Terentyev | 20:07,85 | LL |
6 | 2 | 19 | Statele Unite ale Americii | Ben Ogden JC Schoonmaker | 20:11,42 | LL |
7 | 2 | 20 | China | Wang Qiang Shang Jincai | 20:12,40 | |
8 | 2 | 23 | Polonia | Maciej Staręga Kamil Bury | 20:19,87 | |
9 | 2 | 24 | Ucraina | Oleksii Krasovskyi Ruslan Perekhoda | 20:48,40 | |
10 | 2 | 25 | Islanda | Snorri Einarsson Isak Stianson Pedersen | 21:05,66 | |
11 | 2 | 22 | Letonia | Raimo Vīgants Roberts Slotiņš | 21:06,82 | |
12 | 2 | 18 | Germania | Albert Kuchler Janosch Brugger | 21:20,39 |
Finala
Loc | Număr de concurs | Țară | Sportivi | Timp[3] | Diferență |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Norvegia | Erik Valnes Johannes Høsflot Klæbo | 19:22,99 | — |
2 | 2 | Finlanda | Iivo Niskanen Joni Mäki | 19:25,45 | +2,46 |
3 | 14 | COR | Alexander Bolshunov Alexander Terentyev | 19:27,28 | +4,29 |
4 | 16 | Suedia | William Poromaa Oskar Svensson | 19:38,05 | +15,06 |
5 | 7 | Canada | Antoine Cyr Graham Ritchie | 19:45,30 | +22,31 |
6 | 15 | Italia | Francesco De Fabiani Federico Pellegrino | 19:48,42 | +25,43 |
7 | 3 | Franța | Hugo Lapalus Richard Jouve | 19:58,37 | +35,38 |
8 | 17 | Elveția | Jonas Baumann Jovian Hediger | 20:04,35 | +41,36 |
9 | 19 | Statele Unite ale Americii | Ben Ogden JC Schoonmaker | 20:28,07 | +65,08 +1:05,08 |
10 | 21 | Austria | Michael Föttinger Benjamin Moser | 21:15,00 | +112,01 +1:52,01 |
Referințe
Legături externe
- en Men's Team Sprint Classic Final Results - Olympic Cross-Country Skiing Arhivat în , la Wayback Machine.