Tir cu arcul la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - Individual feminin
Proba feminină de tir cu arcul de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 23-30 iulie 2021 la Yumenoshima Park din Tokyo, Japonia.[1]
Rezultate
Etapa clasificării
Loc | Sportivă | Țară | 10 | X | Scor |
---|---|---|---|---|---|
1 | An San | Coreea de Sud | 36 | 16 | 680 (RO) |
2 | Jang Min-hee | Coreea de Sud | 32 | 11 | 677 |
3 | Kang Chae-young | Coreea de Sud | 36 | 12 | 675 |
4 | Alejandra Valencia | Mexic | 35 | 10 | 674 |
5 | Mackenzie Brown | Statele Unite ale Americii | 28 | 10 | 668 |
6 | Aída Román | Mexic | 31 | 10 | 665 |
7 | Azusa Yamauchi | Japonia | 30 | 7 | 665 |
8 | Ksenia Perova | COR | 29 | 8 | 664 |
9 | Deepika Kumari | India | 30 | 13 | 663 |
10 | Chiara Rebagliati | Italia | 24 | 5 | 658 |
11 | Michelle Kroppen | Germania | 26 | 6 | 655 |
12 | Denisa Baránková | Slovacia | 25 | 6 | 655 |
13 | Lisa Barbelin | Franța | 32 | 9 | 654 |
14 | Yang Xiaolei | China | 22 | 5 | 654 |
15 | Sarah Bettles | Marea Britanie | 27 | 11 | 653 |
16 | Ren Hayakawa | Japonia | 27 | 11 | 653 |
17 | Casey Kaufhold | Statele Unite ale Americii | 21 | 8 | 653 |
18 | Wu Jiaxin | China | 25 | 9 | 652 |
19 | Yasemin Anagöz | Turcia | 25 | 9 | 652 |
20 | Gabriela Schloesser | Olanda | 23 | 6 | 652 |
21 | Lin Chia-en | Taipeiul Chinez | 28 | 5 | 651 |
22 | Elena Osipova | COR | 27 | 11 | 651 |
23 | Lucilla Boari | Italia | 26 | 9 | 651 |
24 | Jennifer Mucino-Fernandez | Statele Unite ale Americii | 24 | 6 | 649 |
25 | Maja Jager | Danemarca | 20 | 5 | 649 |
26 | Lisa Unruh | Germania | 26 | 11 | 647 |
27 | Tan Ya-ting | Taipeiul Chinez | 22 | 8 | 646 |
28 | Long Xiaoqing | China | 20 | 2 | 646 |
29 | Karyna Dziominskaya | Belarus | 18 | 3 | 642 |
30 | Lei Chien-ying | Taipeiul Chinez | 21 | 10 | 640 |
31 | Miki Nakamura | Japonia | 17 | 7 | 639 |
32 | Ana Vázquez | Mexic | 15 | 9 | 637 |
33 | Ane Marcelle dos Santos | Brazilia | 18 | 5 | 636 |
34 | Marie Horáčková | Cehia | 18 | 2 | 636 |
35 | Veronika Marchenko | Ucraina | 30 | 10 | 635 |
36 | Diya Siddique | Bangladesh | 19 | 6 | 635 |
37 | Mădălina Amăistroaie | România | 23 | 6 | 634 |
38 | Bryony Pitman | Marea Britanie | 21 | 4 | 634 |
39 | Hanna Marusava | Belarus | 14 | 2 | 633 |
40 | Diananda Choirunisa | Indonezia | 23 | 7 | 631 |
41 | Anastasia Pavlova | Ucraina | 16 | 3 | 631 |
42 | Sylwia Zyzańska | Polonia | 24 | 10 | 630 |
43 | Syaqiera Mashayikh | Malaezia | 18 | 3 | 630 |
44 | Evangelia Psarra | Grecia | 16 | 3 | 630 |
45 | Svetlana Gomboeva | COR | 14 | 4 | 630 |
46 | Stephanie Barrett | Canada | 11 | 3 | 630 |
47 | Naomi Folkard | Marea Britanie | 17 | 7 | 629 |
48 | Inés de Velasco | Spania | 18 | 5 | 628 |
49 | Đỗ Thị Ánh Nguyệt | Vietnam | 18 | 3 | 628 |
50 | Valentina Acosta Giraldo | Columbia | 16 | 4 | 627 |
51 | Alexandra Mîrca | Republica Moldova | 15 | 5 | 627 |
52 | Tatiana Andreoli | Italia | 10 | 2 | 627 |
53 | Reena Pärnat | Estonia | 17 | 2 | 626 |
54 | Lidiia Sichenikova | Ucraina | 14 | 1 | 623 |
55 | Christine Bjerendal | Suedia | 21 | 6 | 622 |
56 | Karma | Bhutan | 19 | 7 | 616 |
57 | Alice Ingley | Australia | 13 | 3 | 616 |
58 | Bishindeegiin Urantungalag | Mongolia | 14 | 2 | 614 |
59 | Rihab Elwalid | Tunisia | 12 | 4 | 609 |
60 | Charline Schwarz | Germania | 13 | 2 | 607 |
61 | Karyna Kazlouskaya | Belarus | 10 | 0 | 607 |
62 | Adriana Espinosa de los Monteros | Ecuador | 7 | 2 | 606 |
63 | Amal Adam | Egipt | 7 | 4 | 570 |
64 | Marlyse Hourtou | Ciad | 7 | 5 | 553 |
Etapa eliminatorie
Secțiunea 1
32-imi | 16-imi | Optimi | Sferturi de finală | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | An S (KOR) | 6 | 27 | 27 | 28 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
64 | M Hourtou (CHA) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | An S (KOR) | 7 | 27 | 28 | 30 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | A M dos Santos (BRA) | 1 | 27 | 24 | 27 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | A M dos Santos (BRA) | 6 | 18 | 28 | 28 | 28 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
32 | A Vázquez (MEX) | 4 | 28 | 27 | 25 | 29 | 17 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | An S (KOR) | 6 | 27 | 30 | 29 | 28 | 30 | |||||||||||||||||||||||||||||||
16 | R Hayakawa (JPN) | 4 | 28 | 27 | 27 | 29 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
17 | C Kaufhold (USA) | 7 | 27 | 24 | 23 | 25 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
48 | I de Velasco (ESP) | 3 | 20 | 24 | 24 | 24 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
17 | C Kaufhold (USA) | 2 | 26 | 25 | 29 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | R Hayakawa (JPN) | 6 | 29 | 28 | 28 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | N Đỗ Thị Ánh (VIE) | 57 | 28 | 25 | 26 | 26 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
16 | R Hayakawa (JPN) | 68 | 23 | 28 | 24 | 26 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
1 | An S (KOR) | 6 | 30 | 26 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | D Kumari (IND) | 0 | 27 | 24 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | D Kumari (IND) | 6 | 26 | 26 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Karma (BHU) | 0 | 23 | 23 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | D Kumari (IND) | 6 | 25 | 28 | 27 | 24 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
24 | J Mucino-Fernandez (USA) | 4 | 26 | 25 | 25 | 25 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
41 | A Pavlova (UKR) | 4 | 26 | 25 | 29 | 26 | 23 | |||||||||||||||||||||||||||||||
24 | J Mucino-Fernandez (USA) | 6 | 27 | 26 | 23 | 21 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
9 | D Kumari (IND) | 610 | 28 | 26 | 28 | 26 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
8 | K Perova (COR) | 57 | 25 | 27 | 27 | 26 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
25 | M Jager (DEN) | 6 | 23 | 24 | 26 | 26 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | D Choirunisa (INA) | 2 | 22 | 26 | 22 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | M Jager (DEN) | 3 | 25 | 26 | 30 | 25 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
8 | K Perova (COR) | 7 | 26 | 26 | 24 | 26 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
57 | A Ingley (AUS) | 1 | 23 | 22 | 23 | 23 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | K Perova (COR) | 7 | 30 | 27 | 23 | 26 |
Secțiunea 2
32-imi | 16-imi | Optimi | Sferturi de finală | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | M Brown (USA) | 6 | 24 | 27 | 29 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
60 | C Schwarz (GER) | 2 | 27 | 21 | 24 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | M Brown (USA) | 6 | 27 | 27 | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Long XQ (CHN) | 0 | 22 | 26 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | M Amaistroaie (ROU) | 2 | 25 | 21 | 25 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Long XQ (CHN) | 6 | 25 | 24 | 26 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | M Brown (USA) | 6 | 28 | 28 | 27 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lin C-e (TPE) | 2 | 23 | 28 | 27 | 26 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lin C-e (TPE) | 6 | 24 | 22 | 25 | 24 | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||
44 | E Psarra (GRE) | 4 | 25 | 25 | 24 | 22 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Lin C-e (TPE) | 7 | 24 | 26 | 28 | 26 | 30 | |||||||||||||||||||||||||||||||
53 | R Pärnat (EST) | 3 | 26 | 26 | 26 | 25 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
53 | R Pärnat (EST) | 6 | 21 | 21 | 23 | 21 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||
12 | D Baránková (SVK) | 4 | 26 | 15 | 22 | 27 | 22 | |||||||||||||||||||||||||||||||
5 | M Brown (USA) | 6X | 27 | 27 | 27 | 27 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
4 | A Valencia (MEX) | 510 | 27 | 27 | 30 | 27 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
13 | L Barbelin (FRA) | 6 | 26 | 28 | 27 | 30 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | T Andreoli (ITA) | 2 | 28 | 24 | 25 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | L Barbelin (FRA) | 6 | 24 | 28 | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | G Schloesser (NED) | 0 | 21 | 26 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | S Gomboeva (COR) | 58 | 26 | 27 | 27 | 27 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
20 | G Schloesser (NED) | 69 | 27 | 26 | 27 | 27 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
13 | L Barbelin (FRA) | 0 | 25 | 26 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | A Valencia (MEX) | 6 | 29 | 28 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | K Dziominskaya (BLR) | 610 | 22 | 26 | 25 | 27 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
36 | D Siddique (BAN) | 59 | 23 | 25 | 25 | 25 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
29 | K Dziominskaya (BLR) | 3 | 27 | 27 | 25 | 24 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
4 | A Valencia (MEX) | 7 | 27 | 23 | 27 | 27 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
61 | K Kazlouskaya (BLR) | 0 | 23 | 25 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | A Valencia (MEX) | 6 | 24 | 27 | 29 |
Secțiunea 3
32-imi | 16-imi | Optimi | Sferturi de finală | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kang C-y (KOR) | 6 | 29 | 27 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
62 | A E de los Monteros (ECU) | 0 | 22 | 20 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kang C-y (KOR) | 7 | 27 | 29 | 29 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | V Marchenko (UKR) | 1 | 26 | 28 | 29 | 24 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | V Marchenko (UKR) | 6 | 26 | 29 | 27 | 26 | 30 | |||||||||||||||||||||||||||||||
30 | Lei C-y (TPE) | 4 | 29 | 25 | 29 | 24 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kang C-y (KOR) | 6 | 28 | 30 | 25 | 29 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Y Anagöz (TUR) | 2 | 27 | 27 | 27 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Y Anagöz (TUR) | 6 | 24 | 23 | 29 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | S Barrett (CAN) | 2 | 26 | 18 | 27 | 26 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Y Anagöz (TUR) | 6 | 26 | 27 | 28 | 30 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Yang XL (CHN) | 2 | 28 | 26 | 25 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | A Mîrca (MDA) | 0 | 27 | 25 | 23 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Yang XL (CHN) | 6 | 29 | 30 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kang C-y (KOR) | 1 | 28 | 25 | 26 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | E Osipova (COR) | 7 | 28 | 29 | 27 | 29 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | M Kroppen (GER) | 6 | 27 | 29 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | L Sichenikova (UKR) | 0 | 21 | 25 | 23 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | M Kroppen (GER) | 4 | 27 | 23 | 26 | 26 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||
22 | E Osipova (COR) | 6 | 25 | 27 | 24 | 27 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
43 | S Mashayikh (MAS) | 4 | 26 | 26 | 26 | 25 | 23 | |||||||||||||||||||||||||||||||
22 | E Osipova (COR) | 6 | 25 | 28 | 26 | 25 | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||
22 | E Osipova (COR) | 6 | 28 | 30 | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | B Pitman (GBR) | 0 | 25 | 22 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | Tan Y-t (TPE) | 4 | 27 | 26 | 25 | 27 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
38 | B Pitman (GBR) | 6 | 26 | 25 | 27 | 28 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
38 | B Pitman (GBR) | 6 | 28 | 23 | 25 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | A Román (MEX) | 2 | 27 | 25 | 24 | 21 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
59 | R Elwalid (TUN) | 2 | 29 | 22 | 26 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | A Román (MEX) | 6 | 27 | 23 | 28 | 23 |
Secțiunea 4
32-imi | 16-imi | Optimi | Sferturi de finală | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | A Yamauchi (JPN) | 6 | 23 | 24 | 26 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | U Bishindeegiin (MGL) | 2 | 25 | 23 | 24 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | A Yamauchi (JPN) | 0 | 24 | 22 | 26 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | H Marusava (BLR) | 6 | 26 | 23 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | H Marusava (BLR) | 6 | 26 | 24 | 25 | 24 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
26 | L Unruh (GER) | 4 | 18 | 24 | 20 | 25 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
39 | H Marusava (BLR) | 59 | 27 | 23 | 27 | 28 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||
23 | L Boari (ITA) | 610 | 26 | 27 | 26 | 28 | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||
23 | L Boari (ITA) | 6 | 27 | 26 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | S Zyzańska (POL) | 0 | 26 | 21 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | L Boari (ITA) | 6 | 25 | 25 | 25 | 28 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
10 | C Rebagliati (ITA) | 4 | 26 | 26 | 24 | 26 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
55 | C Bjerendal (SWE) | 2 | 26 | 22 | 25 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | C Rebagliati (ITA) | 6 | 24 | 26 | 28 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | L Boari (ITA) | 6 | 29 | 28 | 27 | 29 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Wu JX (CHN) | 2 | 27 | 25 | 28 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | S Bettles (GBR) | 6 | 30 | 27 | 26 | 26 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||
50 | V A Giraldo (COL) | 4 | 23 | 28 | 22 | 27 | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||
15 | S Bettles (GBR) | 2 | 27 | 29 | 27 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Wu JX (CHN) | 6 | 29 | 27 | 30 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | N Folkard (GBR) | 2 | 20 | 26 | 28 | 26 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Wu JX (CHN) | 6 | 22 | 28 | 27 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Wu JX (CHN) | 7 | 28 | 28 | 28 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | M Nakamura (JPN) | 1 | 25 | 28 | 27 | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | M Nakamura (JPN) | 6 | 26 | 26 | 27 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | M Horáčková (CZE) | 2 | 26 | 26 | 25 | 24 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | M Nakamura (JPN) | 6 | 28 | 26 | 26 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jang M-h (KOR) | 2 | 26 | 25 | 27 | 26 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
63 | A Adam (EGY) | 0 | 26 | 21 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jang M-h (KOR) | 6 | 27 | 30 | 27 |
Finale
Semifinale | Finala | ||||||||||||||||||
1 | An San (KOR) | 610 | 28 | 30 | 30 | 27 | 28 | ||||||||||||
5 | Mackenzie Brown (USA) | 59 | 29 | 28 | 28 | 30 | 28 | ||||||||||||
1 | An San (KOR) | 610 | 28 | 30 | 27 | 27 | 29 | ||||||||||||
22 | Elena Osipova (COR) | 58 | 28 | 29 | 28 | 29 | 27 | ||||||||||||
22 | Elena Osipova (COR) | 6 | 27 | 29 | 27 | ||||||||||||||
23 | Lucilla Boari (ITA) | 0 | 25 | 26 | 26 | Medalia de bronz | |||||||||||||
5 | Mackenzie Brown (USA) | 1 | 28 | 28 | 25 | 26 | |||||||||||||
23 | Lucilla Boari (ITA) | 7 | 28 | 29 | 28 | 27 |
Referințe
- ^ „Tokyo 2020: Schedule”. Tokyo 2020. Accesat în .