Herrarnas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2008
Rodd Herrarnas lättvikts-dubbelsculler | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 9-17 augusti | ||
Anläggning | Shunyis olympiska rodd- och kanotstadion | ||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 2008 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Herrarnas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes mellan den 9 och 17 augusti 2008.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lättvikts-dubbelsculler[1] | Zac Purchase och Mark Hunter (GBR) | Dimitrios Mougios och Vasileios Polymeros (GRE) | Mads Rasmussen och Rasmus Quist (DEN) |
Resultat
Heat
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Zac Purchase, Mark Hunter | Storbritannien | 6:13,69 | SA/B |
2 | Dimitrios Mougios, Vasileios Polymeros | Grekland | 6:16,10 | SA/B |
3 | Jonathan Koch, Manuel Brehmer | Tyskland | 6:21,99 | R |
4 | Kazushige Ura, Daisaku Takeda | Japan | 6:24,21 | R |
5 | Mohamed Ryad Garidi, Kamel Ait Daoud | Algeriet | 6:43,94 | R |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Marcello Miani, Elia Luini | Italien | 6:16,16 | SA/B |
2 | Zhang Guolin, Sun Jie | Kina | 6:17,62 | SA/B |
3 | Samuel Beltz, Thomas Gibson | Australien | 6:19,15 | R |
4 | Eyder Batista, Yunior Perez | Kuba | 6:19,36 | R |
5 | Devender Kumar Khandwal, Manjeet Singh | Indien | 6:37,13 | R |
Heat 3
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Mads Rasmussen, Rasmus Quist | Danmark | 6:14,84 | SA/B |
2 | Douglas Vandor, Cameron Sylvester | Kanada | 6:17,58 | SA/B |
3 | Zsolt Hirling, Tamás Varga | Ungern | 6:19,60 | R |
4 | Rodolfo Collazo, Angel García | Uruguay | 6:25,86 | R |
5 | Thiago Gomes, Thiago Almeida | Brasilien | 6:30,78 | R |
Heat 4
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Storm Uru, Peter Taylor | Nya Zeeland | 6:16,78 | SA/B |
2 | Maxime Goisset, Frederic Dufour | Frankrike | 6:20,17 | SA/B |
3 | Pedro Fraga, Nuno Mendes | Portugal | 6:24,35 | R |
4 | So Sau Wah, Chow Kwong Wing | Hongkong | 6:34,51 | R |
5 | Jang Kang-Eun, Kim Hong-Kyun | Sydkorea | 6:42,97 | R |
Återkval
Återkval 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Koch, Manuel Brehmer | Tyskland | 6:41,48 | SA/B |
2 | Samuel Beltz, Thomas Gibson | Australien | 6:42,42 | SA/B |
3 | Rodolfo Collazo, Angel García | Uruguay | 6:46,98 | SC/D |
4 | Thiago Gomes, Thiago Almeida | Brasilien | 6:51,99 | SC/D |
5 | So Sau Wah, Chow Kwong Wing | Hongkong | 6:58,71 | SC/D |
6 | Mohamed Ryad Garidi, Kamel Ait Daoud | Algeriet | 7:05,73 | SC/D |
Återkval 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Pedro Fraga, Nuno Mendes | Portugal | 6:39,07 | SA/B |
2 | Eyder Batista, Yunior Perez | Kuba | 6:40,15 | SA/B |
3 | Kazushige Ura, Daisaku Takeda | Japan | 6:43,03 | SC/D |
4 | Zsolt Hirling, Tamás Varga | Ungern | 6:50,48 | SC/D |
5 | Devender Kumar Khandwal, Manjeet Singh | Indien | 7:02,06 | SC/D |
6 | Jang Kang-Eun, Kim Hong-Kyun | Sydkorea | 7:12,17 | SC/D |
Semifinaler C/D
Semifinal C/D 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Zsolt Hirling, Tamás Varga | Ungern | 6:28,84 | FC |
2 | Rodolfo Collazo, Angel García | Uruguay | 6:33,49 | FC |
3 | So Sau Wah, Chow Kwong Wing | Hongkong | 6:33,79 | FC |
4 | Jang Kang-Eun, Kim Hong-Kyun | Sydkorea | 6:47,13 | FD |
Semifinal C/D 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Kazushige Ura, Daisaku Takeda | Japan | 6:29,30 | FC |
2 | Thiago Gomes, Thiago Almeida | Brasilien | 6:39,91 | FC |
3 | Devender Kumar Khandwal, Manjeet Singh | Indien | 6:40,34 | FC |
4 | Mohamed Ryad Garidi, Kamel Ait Daoud | Algeriet | 6:43,80 | FD |
Semifinaler A/B
Semifinal A/B 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Zac Purchase, Mark Hunter | Storbritannien | 6:29,56 | FA |
2 | Marcello Miani, Elia Luini | Italien | 6:31,16 | FA |
3 | Eyder Batista, Yunior Perez | Kuba | 6:33,60 | FA |
4 | Jonathan Koch, Manuel Brehmer | Tyskland | 6:37,07 | FB |
5 | Maxime Goisset, Frederic Dufour | Frankrike | 6:41,18 | FB |
6 | Douglas Vandor, Cameron Sylvester | Kanada | 6:49,28 | FB |
Semifinal A/B 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Dimitrios Mougios, Vasileios Polymeros | Grekland | 6:24,61 | FA |
2 | Mads Rasmussen, Rasmus Quist | Danmark | 6:26,49 | FA |
3 | Zhang Guolin, Sun Jie | Kina | 6:29,29 | FA |
4 | Storm Uru, Peter Taylor | Nya Zeeland | 6:30,53 | FB |
5 | Samuel Beltz, Thomas Gibson | Australien | 6:32,32 | FB |
6 | Pedro Fraga, Nuno Mendes | Portugal | 6:39,23 | FB |
Finaler
Final D
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Mohamed Ryad Garidi, Kamel Ait Daoud | Algeriet | 6:46,46 | |
2 | Jang Kang-Eun, Kim Hong-Kyun | Sydkorea | 6:47,44 |
Final C
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Kazushige Ura, Daisaku Takeda | Japan | 6:23,02 | |
2 | Zsolt Hirling, Tamás Varga | Ungern | 6:25,11 | |
3 | Rodolfo Collazo, Angel García | Uruguay | 6:30,61 | |
4 | So Sau Wah, Chow Kwong Wing | Hongkong | 6:34,48 | |
5 | Thiago Gomes, Thiago Almeida | Brasilien | 6:36,24 | |
6 | Devender Kumar Khandwal, Manjeet Singh | Indien | 6:44,48 |
Final B
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Storm Uru, Peter Taylor | Nya Zeeland | 6:27,14 | |
2 | Pedro Fraga, Nuno Mendes | Portugal | 6:28,47 | |
3 | Jonathan Koch, Manuel Brehmer | Tyskland | 6:28,66 | |
4 | Samuel Beltz, Thomas Gibson | Australien | 6:30,11 | |
5 | Maxime Goisset, Frederic Dufour | Frankrike | 6:32,65 | |
6 | Douglas Vandor, Cameron Sylvester | Kanada | 6:40,80 |
Final A
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
Zac Purchase, Mark Hunter | Storbritannien | 6:10,99 | ||
Dimitrios Mougios, Vasileios Polymeros | Grekland | 6:11,72 | ||
Mads Rasmussen, Rasmus Quist | Danmark | 6:12,45 | ||
4 | Marcello Miani, Elia Luini | Italien | 6:16,15 | |
5 | Zhang Guolin, Sun Jie | Kina | 6:16,69 | |
6 | Eyder Batista, Yunior Perez | Kuba | 6:19,96 |
Referenser
- ^ ”Sports-reference.com”. Arkiverad från originalet den 20 juni 2009. https://web.archive.org/web/20090620002347/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2008/ROW/mens-lightweight-double-sculls.html. Läst 14 januari 2016.
|