1968 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler serbest 97 kg
1968 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler serbest 97 kg | ||||||||||
Yer | Insurgentes Kapalı Salonu | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 17-20 Ekim 1968 | |||||||||
Ülke sayısı | 16 | |||||||||
Sporcu sayısı | 16 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 1964 | 1972 → |
1968 Yaz Olimpiyatları'nda Güreş | ||
---|---|---|
Serbest | Grekoromen | |
52 kg | 52 kg | |
57 kg | 57 kg | |
63 kg | 63 kg | |
70 kg | 70 kg | |
78 kg | 78 kg | |
87 kg | 87 kg | |
97 kg | 97 kg | |
+97 kg | +97 kg | |
|
Erkekler serbest 97 kg müsabakaları 1968 Yaz Olimpiyatları'nda 17-20 Ekim 1968 tarihlerinde Meksika'nın Meksiko kentindeki Insurgentes Kapalı Salonu'nda düzenlendi.[1]
Format
Müsabakada ceza puanlı bir tür puanlama sistemi kullanıldı ve tuş dışındaki her sonuç için ceza puanı verildi. Toplam 6 eksi puan toplayan güreşçi elenirdi. Sadece iki veya üç güreşçi kaldığında, madalya sırasını belirlemek için özel bir final turu kullanıldı.
- Ceza puanları
- 0 - Tuş veya diskalifiye ile kazandı
- 0.5 - Teknik üstünlükle kazandı
- 1 - Puanlamayla kazandı
- 2 - Beraberlik
- 2.5 - Beraberlik ve pasivite
- 3 - Puanlamayla kaybetti
- 3.5 - Teknik üstünlükle kaybetti
- 4 - Tuş veya diskalifiye ile kaybetti
Sonuçlar
1. Tur
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Jess Lewis (USA) | Hakem kararı | Gerd Bachmann (GDR) | 3 | 3 |
1 | 1 | Shunichi Kawano (JPN) | Hakem kararı | Nicolae Neguț (ROU) | 3 | 3 |
0 | 0 | Ryszard Długosz (POL) | Tuş / 1:33 | Alexis Nihon Jr. (BAH) | 4 | 4 |
3.5 | 3.5 | Edward Millard (CAN) | Teknik üstünlük | Khorloogiin Bayanmönkh (MGL) | 0.5 | 0.5 |
1 | 1 | József Csatári (HUN) | Hakem kararı | Peter Jutzeler (SUI) | 3 | 3 |
3.5 | 3.5 | Heinz Kiehl (FRG) | Teknik üstünlük | Shota Lomidze (URS) | 0.5 | 0.5 |
0.5 | 0.5 | Moslem Eskandar (IRI) | Teknik üstünlük | Victor Vernik (ARG) | 3.5 | 3.5 |
3 | 3 | Said Mustafov (BUL) | Hakem kararı | Ahmet Ayık (TUR) | 1 | 1 |
2. Tur
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
2 | 1 | Jess Lewis (USA) | Hakem kararı | Shunichi Kawano (JPN) | 3 | 4 |
5 | 2 | Gerd Bachmann (GDR) | Beraberlik | Nicolae Neguț (ROU) | 2 | 5 |
3 | 3 | Ryszard Długosz (POL) | Hakem kararı | Edward Millard (CAN) | 1 | 4.5 |
8 | 4 | Alexis Nihon Jr. (BAH) | Tuş / 1:17 | Khorloogiin Bayanmönkh (MGL) | 0 | 0.5 |
4 | 1 | Peter Jutzeler (SUI) | Hakem kararı | Moslem Eskandar (IRI) | 3 | 3.5 |
4 | 3 | József Csatári (HUN) | Hakem kararı | Shota Lomidze (URS) | 1 | 1.5 |
7.5 | 4 | Victor Vernik (ARG) | Tuş / 5:16 | Said Mustafov (BUL) | 0 | 3 |
Ahmet Ayık (TUR) | Rakibi maça çıkmadı | Heinz Kiehl (FRG) |
3. Tur
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 2 | Jess Lewis (USA) | Beraberlik | Ahmet Ayık (TUR) | 2 | 4 |
6 | 1 | Gerd Bachmann (GDR) | Hakem kararı | Shunichi Kawano (JPN) | 3 | 7 |
8 | 3 | Nicolae Neguț (ROU) | Hakem kararı | Ryszard Długosz (POL) | 1 | 4 |
8.5 | 4 | Edward Millard (CAN) | Tuş / 9:02 | József Csatári (HUN) | 0 | 4 |
1.5 | 1 | Khorloogiin Bayanmönkh (MGL) | Hakem kararı | Peter Jutzeler (SUI) | 3 | 7 |
2.5 | 1 | Shota Lomidze (URS) | Hakem kararı | Moslem Eskandar (IRI) | 3 | 6.5 |
Said Mustafov (BUL) | Bay |
4. Tur
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
7 | 3 | Jess Lewis (USA) | Hakem kararı | Said Mustafov (BUL) | 1 | 4 |
7 | 3 | Ryszard Długosz (POL) | Hakem kararı | Ahmet Ayık (TUR) | 1 | 4 |
5 | 1 | Khorloogiin Bayanmönkh (MGL) | Hakem kararı | József Csatári (HUN) | 3 | 4.5 |
Shota Lomidze (URS) | Bay |
5. Tur
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 0 | Ahmet Ayık (TUR) | Tuş / 1:02 | Khorloogiin Bayanmönkh (MGL) | 4 | 8.5 |
5 | 2.5 | Shota Lomidze (URS) | Beraberlik | Said Mustafov (BUL) | 2.5 | 6.5 |
József Csatári (HUN) | Bay |
Final turu
İlk tur müsabakası
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | József Csatári (HUN) | Hakem kararı | Shota Lomidze (URS) | 1 | 1 |
Ahmet Ayık (TUR) | Bay |
İkinci tur müsabakası
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
7 | 4 | József Csatári (HUN) | Tuş / 10:12 | Ahmet Ayık (TUR) | 0 | 0 |
Shota Lomidze (URS) | Bye |
Üçüncü tur müsabakası
TPP | MPP | Sonuç | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | Shota Lomidze (URS) | Beraberlik | Ahmet Ayık (TUR) | 2 | 2 |
Final sıralaması
Sıra | Güreşçi | Ülke |
---|---|---|
Ahmet Ayık | Türkiye | |
Shota Lomidze | Sovyetler Birliği | |
József Csatári | Macaristan | |
4 | Said Mustafov | Bulgaristan |
5 | Khorloogiin Bayanmönkh | Moğolistan |
6 | Ryszard Długosz | Polonya |
Jess Lewis | Amerika Birleşik Devletleri | |
8 | Gerd Bachmann | Doğu Almanya |
9 | Moslem Eskandar-Filabi | İran |
10 | Shunichi Kawano | Japonya |
Peter Jutzeler | İsviçre | |
12 | Nicolae Neguţ | Romanya |
13 | Ed Millard | Kanada |
14 | Daniel Verník | Arjantin |
15 | Alexis Nihon | Bahamalar |
16 | Heinz Kiehl | Batı Almanya |
Kaynakça
- ^ "Light-Heavyweight, Freestyle (≤97 kilograms), Men". 19 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi.