2021 Dünya Halter Şampiyonası
2021 Dünya Halter Şampiyonası | |||
---|---|---|---|
Ev sahibi şehir | Taşkent, Özbekistan | ||
Tarih | 7-17 Aralık | ||
Katılan ülke sayısı | 72 | ||
Katılan sporcu sayısı | 414 | ||
Ana stadyum | Özbekistan Spor Kompleksi | ||
|
2021 Dünya Halter Şampiyonası, 7-17 Aralık 2021 tarihleri arasında Özbekistan'ın Taşkent şehrinde düzenlendi.[1][2]
COVID-19 pandemisi sonucunda Özbekistan'a seyahat kısıtlamaları nedeniyle birçok ülke yarışmaya katılmayacak..[3][4] Etkinlikte yarışan halterciler Özbekistan'ı ziyaret ederken gerekli karantinadan muaftır.[4][5]
Madalya tablosu
Büyük (Toplam sonuç) madalyalara göre sıralama
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Güney Kore | 4 | 1 | 2 | 7 |
2 | Özbekistan* | 2 | 3 | 0 | 5 |
3 | Tayland | 2 | 2 | 1 | 5 |
4 | Kolombiya | 1 | 4 | 0 | 5 |
5 | Gürcistan | 1 | 1 | 1 | 3 |
İran | 1 | 1 | 1 | 3 | |
7 | ABD | 1 | 1 | 0 | 2 |
Tayvan | 1 | 1 | 0 | 2 | |
9 | Ukrayna | 1 | 0 | 1 | 2 |
Bulgaristan | 1 | 0 | 1 | 2 | |
11 | Tunus | 1 | 0 | 0 | 1 |
Moğolistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kazakistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Endonezya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Mısır | 1 | 0 | 0 | 1 | |
16 | Ermenistan | 0 | 1 | 2 | 3 |
17 | Büyük Britanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
Japonya | 0 | 1 | 1 | 2 | |
19 | Arnavutluk | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nijerya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Katar | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Rusya Halter Federasyonu | 0 | 0 | 3 | 3 |
23 | Norveç | 0 | 0 | 1 | 1 |
Venezuela | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Türkiye | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İsveç | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suudi Arabistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Moldova | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (28 Ülke) | 20 | 20 | 20 | 60 |
Tüm madalyaların sıralaması: Büyük (Toplam sonuç) ve Küçük (Koparma ve Silkme)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Güney Kore | 9 | 5 | 7 | 21 |
2 | Özbekistan* | 6 | 6 | 2 | 14 |
3 | Tayland | 6 | 4 | 2 | 12 |
4 | Ukrayna | 4 | 1 | 1 | 6 |
5 | Rusya Halter Federasyonu | 4 | 0 | 7 | 11 |
6 | Kolombiya | 3 | 7 | 2 | 12 |
7 | Gürcistan | 3 | 4 | 1 | 8 |
8 | Tayvan | 3 | 2 | 1 | 6 |
9 | Bulgaristan | 3 | 1 | 1 | 5 |
10 | İran | 2 | 3 | 3 | 8 |
11 | ABD | 2 | 3 | 1 | 6 |
12 | Mısır | 2 | 1 | 0 | 3 |
13 | Tunus | 2 | 0 | 0 | 2 |
Endonezya | 2 | 0 | 0 | 2 | |
15 | Ermenistan | 1 | 4 | 5 | 10 |
16 | Kazakistan | 1 | 2 | 1 | 4 |
17 | Moğolistan | 1 | 2 | 0 | 3 |
Arnavutluk | 1 | 2 | 0 | 3 | |
19 | Katar | 1 | 1 | 0 | 2 |
20 | Suudi Arabistan | 1 | 0 | 2 | 3 |
21 | Moldova | 1 | 0 | 1 | 2 |
Norveç | 1 | 0 | 1 | 2 | |
23 | Hindistan | 1 | 0 | 0 | 1 |
24 | Japonya | 0 | 3 | 2 | 5 |
Büyük Britanya | 0 | 3 | 2 | 5 | |
26 | Nijerya | 0 | 1 | 3 | 4 |
Türkiye | 0 | 1 | 3 | 4 | |
28 | Brezilya | 0 | 1 | 1 | 2 |
29 | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
Malezya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kırgızistan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
32 | Venezuela | 0 | 0 | 4 | 4 |
33 | Türkmenistan | 0 | 0 | 2 | 2 |
İsveç | 0 | 0 | 2 | 2 | |
35 | Belarus | 0 | 0 | 1 | 1 |
Pakistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Avustralya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (37 Ülke) | 60 | 60 | 60 | 180 |
Madalya özeti
Erkekler
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
55 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Mansour Al-Saleem (KSA) | 118 kg | Arli Chontey (KAZ) | 118 kg | Muammer Şahin (TUR) | 116 kg |
Silkme | Angel Rusev (BUL) | 144 kg | Mohamad Aniq Kasdan (MAS) | 142 kg | Arli Chontey (KAZ) | 142 kg |
Toplam | Arli Chontey (KAZ) | 260 kg | Thada Somboon-uan (THA) | 256 kg | Angel Rusev (BUL) | 254 kg |
61 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Shin Rok (KOR) | 132 kg | Shota Mishvelidze (GEO) | 131 kg | Seýitjan Mirzaýew (TKM) | 128 kg |
Silkme | Shin Rok (KOR) | 156 kg | Shota Mishvelidze (GEO) | 155 kg | Seraj Al-Saleem (KSA) | 155 kg |
Toplam | Shin Rok (KOR) | 288 kg | Shota Mishvelidze (GEO) | 286 kg | Seraj Al-Saleem (KSA) | 282 kg |
67 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Zulfat Garaev Rusya Halter Federasyonu | 146 kg | Doston Yokubov (UZB) | 144 kg | Talha Talib (PAK) | 143 kg |
Silkme | Doston Yokubov (UZB) | 180 kg | Francisco Mosquera (COL) | 179 kg | Adkhamjon Ergashev (UZB) | 174 kg |
Toplam | Doston Yokubov (UZB) | 324 kg | Francisco Mosquera (COL) | 316 kg | Zulfat Garaev Rusya Halter Federasyonu | 315 kg |
73 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Briken Calja (ALB) | 156 kg | Suttipong Jeeram (THA) | 154 kg | Sergei Petrov Rusya Halter Federasyonu | 153 kg |
Silkme | Rahmat Erwin Abdullah (INA) | 192 kg | Briken Calja (ALB) | 186 kg | Jeong Han-sol (KOR) | 181 kg |
Toplam | Rahmat Erwin Abdullah (INA) | 343 kg | Briken Calja (ALB) | 342 kg | Suttipong Jeeram (THA) | 334 kg |
81 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Marin Robu (MDA) | 168 kg | Karlos Nasar (BUL) | 166 kg | Mirmostafa Javadi (IRI) | 163 kg |
Silkme | Karlos Nasar (BUL) | 208 kg DR | Mirmostafa Javadi (IRI) | 204 kg | Kim Woo-jae (KOR) | 196 kg |
Toplam | Karlos Nasar (BUL) | 374 kg | Mirmostafa Javadi (IRI) | 367 kg | Marin Robu (MDA) | 363 kg |
89 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Andranik Karapetyan (ARM) | 175 kg | Revaz Davitadze (GEO) | 171 kg | Yu Dong-ju (KOR) | 167 kg |
Silkme | Artem Okulov Rusya Halter Federasyonu | 205 kg | Sarvarbek Zafarjonov (UZB) | 205 kg | Yu Dong-ju (KOR) | 204 kg |
Toplam | Yu Dong-ju (KOR) | 371 kg | Sarvarbek Zafarjonov (UZB) | 371 kg | Revaz Davitadze (GEO) | 370 kg |
96 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Lesman Paredes (COL) | 187 kg DR | Boady Santavy (CAN) | 178 kg | Keydomar Vallenilla (VEN) | 177 kg |
Silkme | Fares El-Bakh (QAT) | 222 kg | Artyom Antropov (KAZ) | 221 kg | Keydomar Vallenilla (VEN) | 214 kg |
Toplam | Lesman Paredes (COL) | 400 kg | Fares El-Bakh (QAT) | 394 kg | Keydomar Vallenilla (VEN) | 391 kg |
102 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Jin Yun-seong (KOR) | 180 kg | Rasoul Motamedi (IRI) | 177 kg | Samvel Gasparyan (ARM) | 175 kg |
Silkme | Rasoul Motamedi (IRI) | 220 kg | Bekdoolot Rasulbekov (KGZ) | 217 kg | Amir Hoghoughi (IRI) | 216 kg |
Toplam | Rasoul Motamedi (IRI) | 397 kg | Jin Yun-seong (KOR) | 396 kg | Amir Hoghoughi (IRI) | 388 kg |
109 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Akbar Djuraev (UZB) | 195 kg | Simon Martirosyan (ARM) | 188 kg | Ruslan Nurudinov (UZB) | 185 kg |
Silkme | Akbar Djuraev (UZB) | 238 kg | Ruslan Nurudinov (UZB) | 236 kg | Simon Martirosyan (ARM) | 228 kg |
Toplam | Akbar Djuraev (UZB) | 433 kg | Ruslan Nurudinov (UZB) | 421 kg | Simon Martirosyan (ARM) | 416 kg |
+109 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Lasha Talakhadze (GEO) | 225 kg DR | Varazdat Lalayan (ARM) | 211 kg | Eduard Ziaziulin (BLR) | 206 kg |
Silkme | Lasha Talakhadze (GEO) | 267 kg DR | Varazdat Lalayan (ARM) | 246 kg | Gor Minasyan (ARM) | 243 kg |
Toplam | Lasha Talakhadze (GEO) | 492 kg DR | Varazdat Lalayan (ARM) | 457 kg | Gor Minasyan (ARM) | 448 kg |
Kadınlar
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
45 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Thunya Sukcharoen (THA) | 77 kg | Şaziye Erdoğan (TUR) | 76 kg | Manuela Berrío (COL) | 75 kg |
Silkme | Manuela Berrío (COL) | 95 kg | Thunya Sukcharoen (THA) | 95 kg | Şaziye Erdoğan (TUR) | 93 kg |
Toplam | Thunya Sukcharoen (THA) | 172 kg | Manuela Berrío (COL) | 170 kg | Şaziye Erdoğan (TUR) | 169 kg |
49 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Surodchana Khambao (THA) | 86 kg | Rira Suzuki (JPN) | 78 kg | Ýulduz Jumabaýewa (TKM) | 76 kg |
Silkme | Surodchana Khambao (THA) | 105 kg | Ibuki Takahashi (JPN) | 101 kg | Rira Suzuki (JPN) | 101 kg |
Toplam | Surodchana Khambao (THA) | 191 kg | Rira Suzuki (JPN) | 179 kg | Ibuki Takahashi (JPN) | 172 kg |
55 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Ghofrane Belkhir (TUN) | 92 kg | Svitlana Samuliak (UKR) | 91 kg | Adijat Olarinoye (NGR) | 90 kg |
Silkme | Sorokhaibam Bindyarani Devi (IND) | 114 kg | Ham Eun-ji (KOR) | 114 kg | Adijat Olarinoye (NGR) | 113 kg |
Toplam | Ghofrane Belkhir (TUN) | 203 kg | Adijat Olarinoye (NGR) | 203 kg | Svitlana Samuliak (UKR) | 201 kg |
59 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Mariia Hanhur (UKR) | 101 kg | Kuo Hsing-chun (TPE) | 100 kg | Olga Te Rusya Halter Federasyonu | 100 kg |
Silkme | Kuo Hsing-chun (TPE) | 130 kg | Yenny Álvarez (COL) | 127 kg | Rosivé Silgado (COL) | 120 kg |
Toplam | Kuo Hsing-chun (TPE) | 230 kg | Yenny Álvarez (COL) | 226 kg | Olga Te Rusya Halter Federasyonu | 218 kg |
64 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Neama Said (EGY) | 106 kg | Han Ji-an (KOR) | 99 kg | Chen Wen-huei (TPE) | 97 kg |
Silkme | Chen Wen-huei (TPE) | 135 kg | Neama Said (EGY) | 127 kg | Anastasiia Anzorova Rusya Halter Federasyonu | 121 kg |
Toplam | Neama Said (EGY) | 233 kg | Chen Wen-huei (TPE) | 232 kg | Park Min-kyung (KOR) | 217 kg |
71 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Evgeniia Guseva Rusya Halter Federasyonu | 104 kg | Olivia Reeves (USA) | 104 kg | Patricia Strenius (SWE) | 104 kg |
Silkme | Meredith Alwine (USA) | 135 kg | Sarah Davies (GBR) | 132 kg | Joy Ogbonne Eze (NGR) | 130 kg |
Toplam | Meredith Alwine (USA) | 235 kg | Sarah Davies (GBR) | 234 kg | Patricia Strenius (SWE) | 231 kg |
76 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Iana Sotieva Rusya Halter Federasyonu | 112 kg | Laura Amaro (BRA) | 108 kg | Mattie Rogers (USA) | 107 kg |
Silkme | Lee Min-ji (KOR) | 139 kg | Mattie Rogers (USA) | 136 kg | Kim Su-hyeon (KOR) | 134 kg |
Toplam | Lee Min-ji (KOR) | 244 kg | Mattie Rogers (USA) | 243 kg | Iana Sotieva Rusya Halter Federasyonu | 242 kg |
81 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Alina Marushchak (UKR) | 113 kg | Kim I-seul (KOR) | 108 kg | Eileen Cikamatana (AUS) | 108 kg |
Silkme | Alina Marushchak (UKR) | 135 kg | Valeria Rivas (COL) | 134 kg | Dayana Chirinos (VEN) | 134 kg |
Toplam | Alina Marushchak (UKR) | 248 kg | Valeria Rivas (COL) | 239 kg | Kim I-seul (KOR) | 238 kg |
87 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Tursunoy Jabborova (UZB) | 113 kg | Mönkhjantsangiin Ankhtsetseg (MGL) | 109 kg | Amanda Schott (BRA) | 106 kg |
Silkme | Solfrid Koanda (NOR) | 141 kg | Mönkhjantsangiin Ankhtsetseg (MGL) | 141 kg | Daria Akhmerova Rusya Halter Federasyonu | 135 kg |
Toplam | Mönkhjantsangiin Ankhtsetseg (MGL) | 250 kg | Tursunoy Jabborova (UZB) | 244 kg | Solfrid Koanda (NOR) | 244 kg |
+87 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Duangaksorn Chaidee (THA) | 124 kg | Son Young-hee (KOR) | 123 kg | Emily Campbell (GBR) | 121 kg |
Silkme | Son Young-hee (KOR) | 159 kg | Emily Campbell (GBR) | 157 kg | Duangaksorn Chaidee (THA) | 157 kg |
Toplam | Son Young-hee (KOR) | 282 kg | Duangaksorn Chaidee (THA) | 281 kg | Emily Campbell (GBR) | 278 kg |
Takım sıralaması
Erkekler
| Kadınlar
|
Katılımcı ülkeler
74 Ülkeden toplam 432 halterci katıldı.
- Arnavutluk (5)
- Cezayir (2)
- Ermenistan (10)
- Avustralya (8)
- Avusturya (1)
- Bangladeş (3)
- Belarus (4)
- Belçika (2)
- Brezilya (3)
- Bulgaristan (6)
- Kamerun (6)
- Kanada (14)
- Chinese Taipei (10)
- Kolombiya (14)
- Hırvatistan (4)
- Kıbrıs Cumhuriyeti (1)
- Çekya (4)
- Danimarka (5)
- Ekvador (7)
- Mısır (7)
- Estonya (2)
- Finlandiya (3)
- Fransa (2)
- Gürcistan (10)
- Gana (3)
- Cebelitarık (1)
- Büyük Britanya (4)
- Yunanistan (5)
- Guatemala (2)
- Macaristan (1)
- İzlanda (4)
- Hindistan (19)
- Endonezya (14)
- İran (14)
- İrlanda (1)
- Jamaika (4)
- Japonya (5)
- Kazakistan (4)
- Kenya (8)
- Kırgızistan (3)
- Letonya (3)
- Litvanya (6)
- Malezya (3)
- Malta (4)
- Mauritius (3)
- Moldova (5)
- Moğolistan (3)
- Yeni Zelanda (2)
- Nikaragua (1)
- Nijerya (7)
- Norveç (3)
- Pakistan (5)
- Filistin (1)
- Filipinler (10)
- Porto Riko (1)
- Katar (1)
- Rusya Halter Federasyonu (19)
- Suudi Arabistan (4)
- Singapur (1)
- Slovakya (3)
- Güney Kore (15)
- İspanya (9)
- Sri Lanka (19)
- İsveç (3)
- İsviçre (2)
- Tayland (14)
- Tunus (1)
- Türkiye (6)
- Türkmenistan (11)
- Uganda (4)
- Ukrayna (8)
- ABD (10)
- Özbekistan (14)
- Venezuela (5)
Kaynakça
- ^ Iveson, Ali (10 Eylül 2021). "Tashkent to stage IWF World Championships and Electoral Congress in December". InsideTheGames.biz. 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2021.
- ^ Blechman, Phil (10 Eylül 2021). "2021 IWF World Championships And Electoral Congress Set For December In Uzbekistan". BarBend. 10 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2021.
- ^ Oliver, Brian (30 Kasım 2021). "China pulls weightlifting team from World Championships over COVID-19". InsideTheGames.biz. 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2021.
- ^ a b Oliver, Brian (2 Aralık 2021). "World Championships clear to go ahead after Uzbekistan grants exemption for weightlifters". InsideTheGames.biz. 28 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2021.
- ^ Oliver, Brian (4 Aralık 2021). "Mohamed Ehab raring to go after Egypt cleared to compete at Weightlifting World Championships". InsideTheGames.biz. 4 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2021.
Dış bağlantılar
- Uluslararası Halter Federasyonu internet sitesi 29 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.