Junior sakk-Európa-bajnokság
A junior sakk-Európa-bajnokság a 20 évesnél fiatalabb sakkozók számára 1970 és 2002 között évenként megrendezett verseny. Előzménye az 1962-től Groningenben megrendezett Niemeyer-verseny volt, amely nemhivatalos junior Európa-bajnokságnak tekinthető.
A FIDE 1970-es kongresszusán határozott úgy, hogy hivatalosan létrehozza a junior Európa-bajnokság versenyét, gyakorlatilag adoptálva a Niemeyer-versenyt. A lányok számára 1977/78-tól rendezték meg, eleinte a fiúk versenyétől eltérő helyszíneken, majd 1997-től egy időben és egy helyen zajlottak a versenyek.
A versenyen azok vehettek részt, akik a verseny évének január 1-én még nem töltötték be a 20. életévüket. A versenyt svájci rendszerben, általában 11 fordulóval rendezték.
A magyarok szép eredményeket értek el, a fiúk 4 arany, 3 ezüst és 1 bronzérmet, a lányok 2 arany és 2 ezüstérmet szereztek.
A magyar helyezések:
- A fiúk versenyében
- 1. helyezettek:
- 1969/70 – Adorján András
- 1970/71 – Ribli Zoltán
- 1971/72 – Sax Gyula
- 2000 – Horváth Ádám
- 2. helyezettek:
- 1967/68 – Adorján András (Anatolij Karpov mögött)
- 1973/74 – Pintér József
- 1974/75 – Székely Péter
- 3. helyezettek:
- 1968/69 – Ribli Zoltán
- A lányok versenyében
- 1. helyezettek:
- 1984 – Mádl Ildikó
- 1986 – Mádl Ildikó
- 2. helyezettek:
- 1977 – Kas Rita
- 1979 – Kovács Márta
Bajnokok
Év Helyszín Fiú győztes Helyszín Lány győztes Niemeyer-verseny 1962/1963 Groningen, Hollandia NLD Coenraad Zuidema 1963/1964 Groningen, Hollandia NLD Robert Gijsbertus Hartoch 1964/1965 Groningen, Hollandia GER Robert Hübner 1965/1966 Groningen, Hollandia NLD Hans Ree 1966/1967 Groningen, Hollandia URS Mihail Steinberg 1967/1968 Groningen, Hollandia URS Anatolij Karpov 1968/1969 Groningen, Hollandia GER Karl-Heinz Siegfried Maeder 1969/1970 Groningen, Hollandia HUN Adorján András 1970/1971 Groningen, Hollandia HUN Ribli Zoltán Junior sakk-Európa-bajnokság 1971/1972 Groningen, Hollandia HUN Sax Gyula 1972/1973 Groningen, Hollandia URS Oleg Romanyisin 1973/1974 Groningen, Hollandia URS Szergej Makaricsev 1974/1975 Groningen, Hollandia ENG John Nunn 1975/1976 Groningen, Hollandia URS Alekszander Kocsijev 1976/1977 Groningen, Hollandia CZE Ľubomír Ftáčnik[1] 1977/1978 Groningen, Hollandia ENG Shaun Taulbut Újvidék, Jugoszlávia POL Bożena Sikora 1978/1979 Groningen, Hollandia NLD John van der Wiel Nagykikinda, Jugoszlávia URS Nana Ioszeliani 1979/1980 Groningen, Hollandia URS Alekszandr Csernyin Kula, Törökország URS Nana Ioszeliani 1980/1981 Groningen, Hollandia SWE Ralf Åkesson Zenta, Jugoszlávia POL Agnieszka Brustman 1981/1982 Groningen, Hollandia DEN Curt Hansen Panonia, Jugoszlávia URS Elena Sztupina 1982/1983 Groningen, Hollandia URS Jaan Elveszt 1983/1984 Groningen, Hollandia URS Valerij Szalov 1984/1985 Groningen, Hollandia SWE Ferdinand Hellers Katowice, Lengyelország HUN Mádl Ildikó 1985/1986 Groningen, Hollandia URS Alekszandr Khalifman 1986/1987 Groningen, Hollandia URS Vaszilij Ivancsuk Herkulesfürdő, Romania HUN Mádl Ildikó 1987/1988 Arnhem, Hollandia URS Borisz Gelfand 1988/1989 Arnhem, Hollandia URS Alekszej Drejev nem rendezték meg 1989/1990 Arnhem, Hollandia URS Grigorij Serper Dębica, Lengyelország URS Szvetlana Matvejeva 1990/1991 Arnhem, Hollandia NOR Rune Djurhuus 1991/1992 Aalborg, Hollandia BUL Alekszander Delcsev 1992 Sas van Gent, Hollandia BLR Alekszej Alekszandrov Hradec Králové, Csehszlovákia GEO Nino Khurtsidze 1993 Vejen, Dánia RUS Vladiszlav Borovikov Svitavy, Csehország AZE Ilaha Kadimova 1994 nem rendezték meg Svitavy, Csehország BUL Silvia Alekszijeva 1995 Holon, Izrael BLR Jurij Shulman Zánka, Magyarország BUL Marija Velcseva 1996 Siófok, Magyarország RUS Andrej Sarijazdanov Tapolca, Magyarország GEO Maja Lomineisvili 1997 Tallinn, Észtország ISR Dimitri Tyomkin Tallinn, Észtország GEO Sofiko Tkeshelashvili 1998 Jereván, Örményország ARM Levon Aronján Jereván, Örményország GEO Sofiko Tkeshelashvili 1999 Niforeika, Görögország NLD Dennis de Vreught Niforeika, Görögország SVK Regina Pokorna 2000 Avilés, Spanyolország HUN Horváth Ádám Avilés, Spanyolország ENG Jovanka Houska 2001 Rion, Görögország GEO Zviad Izoria Rion, Görögország POL Iweta Radziewicz 2002 Baku, Azerbajdzsán GEO Zviad Izoria Baku, Azerbajdzsán AZE Zeinab Mamedzsarova
Jegyzetek
- ↑ 1976-ban a versenyt együtt rendezték meg a Junior sakkvilágbajnoksággal. Az eseményt az amerikai Mark Diesen nyerte, Ľubomír Ftáčnik második helyezettként a legjobb európai lett.
Források
- Junior fiúk
- Junior lányok