Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2019
| |||
Data | 12 października 2019 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Szczyrk | ||
Dyscyplina | skoki narciarskie | ||
Organizator | |||
Mężczyźni | |||
konkurs indywidualny na skoczni HS104 (12.10.2019) | |||
Kobiety | |||
konkurs indywidualny na skoczni HS104 (12.10.2019) | Kinga Rajda | ||
Drużynowo | |||
konkurs druż. na skoczni HS104 (12.10.2019) | AZS Zakopane |
Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2019 – zawody rozegrane 12 października 2019 w Szczyrku na skoczni normalnej Skalite[1].
Konkurs drużynowy wygrał zespół AZS Zakopane, w skład którego weszli Mateusz Gruszka, Krzysztof Leja, Andrzej Stękała i Maciej Kot. Na drugim miejscu ze stratą 23,6 pkt. sklasyfikowana została druga drużyna Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, w której najwyższą notę uzyskał Bartosz Czyż. Skład podium uzupełniła ekipa TS Wisła Zakopane, którą reprezentowali m.in. Klemens Murańka i Dawid Kubacki. W zawodach wystartowało łącznie trzynaście drużyn[2].
Konkurs w kategorii mężczyzn wygrał Piotr Żyła z przewagą 2,5 pkt. nad drugim Kamilem Stochem. Trzecią pozycję wywalczył Stefan Hula, który stracił do wicemistrza 1,2 pkt. W konkursie wzięło udział 83 zawodników, w tym gościnnie 26 skoczków z Norwegii oraz po jednym Islandczyku i Czechu[3]. Zdyskwalifikowanych zostało sześciu skoczków.
Złoto wśród kobiet zdobyła Kinga Rajda. Na drugim miejscu ze stratą 12,5 pkt. sklasyfikowana została Joanna Szwab. Trzecie miejsce zajęła Nicole Konderla, tracąc do Szwab dwa punkty. W konkursie wystartowało dwanaście zawodniczek, w tym trzy reprezentujące Norwegię[4].
Skocznia
Nazwa skoczni | Miejscowość | Punkt K | HS | Rekord skoczni | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Skalite | Szczyrk | K-95 | HS-104 | 110,5 m | Claudio Mörth | 7 lipca 2019 | [5] | |
Maximilian Lienher |
Program mistrzostw
Dzień | Konkurencja | Początek (CET) | Liczba uczestników |
---|---|---|---|
12 października | Seria próbna konkursu drużynowego | 10:30 | — |
Pierwsza seria konkursu drużynowego | 11:00 | 52 | |
Oficjalny trening kobiet i mężczyzn | 17:00 | — | |
Seria próbna kobiet | 17:45 | — | |
Seria próbna mężczyzn | 18:00 | 50 | |
Pierwsza seria konkursu kobiet | 18:45 | 12 | |
Pierwsza seria konkursu mężczyzn | 19:00 | 83 |
Jury
Sędzia | Stanowisko | ||
---|---|---|---|
Konkurs drużynowy | Konkurs kobiet | Konkurs mężczyzn | |
Fabian Malik | A | ||
Marek Pilch | B | ||
Marek Siderek | C | ||
Ryszard Guńka | D | ||
Tadeusz Szostak | E | ||
Jury zawodów | |||
Delegat techniczny | Edward Przybyła | ||
Asystent delegata technicznego | Sylwester Słowiok | ||
Kierownik zawodów | Janusz Malik |
Wyniki
Konkurs drużynowy – 12 października 2019 – HS104
Miejsce | BIB | Klub | Zawodnik | Skok | Nota | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 1–13 | AZS Zakopane I | Mateusz Gruszka | 97,0 m | 123,2 | 499,8 |
2–13 | Krzysztof Leja | 94,5 m | 111,5 | |||
3–13 | Andrzej Stękała | 98,5 m | 135,9 | |||
4–13 | Maciej Kot | 91,5 m | 129,2 | |||
2. | 1–8 | WSS Wisła II | Artur Kukuła | 93,0 m | 105,5 | 476,2 |
2–8 | Bartosz Czyż | 102,0 m | 127,5 | |||
3–8 | Szymon Jojko | 98,5 m | 121,0 | |||
4–8 | Tomasz Pilch | 99,0 m | 115,0 | |||
3. | 1–10 | TS Wisła Zakopane I | Klemens Murańka | 94,5 m | 125,9 | 462,4 |
2–10 | Dawid Jarząbek | 89,0 m | 97,5 | |||
3–10 | Adam Niżnik | 92,5 m | 111,2 | |||
4–10 | Dawid Kubacki | 89,0 m | 127,8 | |||
4. | 1–5 | KS Evenement | Jan Galica | 80,0 m | 76,0 | 445,1 |
2–5 | Szymon Zapotoczny | 87,5 m | 93,5 | |||
3–5 | Stefan Hula | 94,5 m | 129,5 | |||
4–5 | Kamil Stoch | 100,5 m | 146,1 | |||
5. | 1–4 | PKS Olimpijczyk Gilowice | Paweł Twardosz | 94,0 m | 109,0 | 411,0 |
2–4 | Bartłomiej Klimowski | 93,0 m | 108,0 | |||
3–4 | Łukasz Stawowy | 78,0 m | 70,0 | |||
4–4 | Jarosław Krzak | 100,0 m | 124,0 | |||
6. | 1–12 | WSS Wisła I | Kacper Juroszek | 102,5 m | 127,7 | 400,3 |
2–12 | Paweł Wąsek | 104,0 m | 147,4 | |||
3–12 | Aleksander Zniszczoł | DSQ | ||||
4–12 | Piotr Żyła | 90,5 m | 125,2 | |||
7. | 1–11 | LKS Klimczok Bystra | Jakub Harat | 80,5 m | 79,0 | 381,0 |
2–11 | Karol Niemczyk | 90,0 m | 100,0 | |||
3–11 | Piotr Kudzia | 83,5 m | 86,0 | |||
4–11 | Jan Habdas | 97,0 m | 116,0 | |||
8. | 1–9 | SSR LZS Sokół Szczyrk | Wiktor Fickowski | 70,5 m | 53,0 | 368,0 |
2–9 | Wiktor Węgrzynkiewicz | 93,5 m | 108,0 | |||
3–9 | Adam Ruda | 88,5 m | 96,5 | |||
4–9 | Wiktor Pękala | 94,5 m | 110,5 | |||
9. | 1–6 | TS Wisła Zakopane II | Mateusz Jarosz | 90,0 m | 97,5 | 357,0 |
2–6 | Andrzej Szczechowicz | 77,5 m | 68,5 | |||
3–6 | Stanisław Majerczyk | 77,5 m | 72,0 | |||
4–6 | Jan Rzadkosz | 97,5 m | 119,0 | |||
10. | 1–7 | AZS Zakopane II | Wojciech Marusarz | 92,5 m | 104,5 | 338,0 |
2–7 | Marcin Wróbel | DSQ | ||||
3–7 | Stanisław Ciszek | 102,5 m | 127,0 | |||
4–7 | Kacper Stosel | 92,5 m | 106,5 | |||
11. | 1–2 | AZS Zakopane III | Maciej Gąsienica-Ciaptak | 81,5 m | 82,5 | 284,0 |
2–2 | Tomasz Piczura | 83,5 m | 85,0 | |||
3–2 | Jan Bukowski | 78,0 m | 73,0 | |||
4–2 | Tymoteusz Amilkiewicz | 66,0 m | 43,5 | |||
12. | 1–3 | ZKN Sokół Zagórz | Michał Jastrzębski | 77,0 m | 67,5 | 243,5 |
2–3 | Dawid Groszek | 60,0 m | 32,0 | |||
3–3 | Paweł Szyndlar | 74,5 m | 62,5 | |||
4–3 | Adrian Nalepka | 83,0 m | 81,5 | |||
13. | 1–1 | WSS Wisła III | Dominik Niemczyk | 73,0 m | 62,5 | 177,0 |
2–1 | Grzegorz Mitręga | 55,0 m | 20,5 | |||
3–1 | Gabriel Kukuczka | 69,5 m | 52,0 | |||
4–1 | Wojciech Troszok | 65,5 m | 42,0 |
Mężczyźni – 12 października 2019 – HS104
Miejsce | BIB | Zawodnik | Klub/Kraj | I seria | II seria | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
MP | Open | ||||||
1. | 1. | 81 | Żyła, PiotrPiotr Żyła | WSS Wisła | 100,0 m | 111,0 m | 266,4 |
2. | 2. | 83 | Stoch, KamilKamil Stoch | KS Eve-nement Zakopane | 97,5 m | 101,0 m | 263,9 |
3. | 3. | 79 | Hula, StefanStefan Hula | KS Eve-nement Zakopane | 95,5 m | 107,0 m | 262,7 |
4. | 4. | 82 | Kubacki, DawidDawid Kubacki | Wisła Zakopane | 96,5 m | 98,0 m | 251,4 |
5. | 5. | 78 | Kot, MaciejMaciej Kot | AZS Zakopane | 102,0 m | 102,5 m | 250,0 |
6. | 6. | 77 | Stękała, AndrzejAndrzej Stękała | AZS Zakopane | 100,0 m | 95,0 m | 245,7 |
7. | 7. | 76 | Wąsek, PawełPaweł Wąsek | WSS Wisła | 96,5 m | 98,0 m | 237,5 |
8. | 8. | 74 | Murańka, KlemensKlemens Murańka | Wisła Zakopane | 97,5 m | 98,0 m | 237,0 |
9. | 9. | 80 | Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł | WSS Wisła | 94,0 m | 96,0 m | 233,7 |
10. | 10. | 75 | Juroszek, KacperKacper Juroszek | WSS Wisła | 95,0 m | 95,5 m | 226,5 |
72 !– | 11. | 30 | Bjørtomt, Pål-HåkonPål-Håkon Bjørtomt | Norwegia | 96,5 m | 90,5 m | 216,5 |
11. | 12. | 73 | Pilch, TomaszTomasz Pilch | WSS Wisła | 95,5 m | 88,5 m | 211,0 |
73 !– | 13. | 20 | Bjerkeengen, FredrikFredrik Bjerkeengen | Norwegia | 95,5 m | 88,5 m | 210,5 |
12. | 14. | 56 | Habdas, JanJan Habdas | LKS Klimczok Bystra | 90,0 m | 91,0 m | 202,5 |
13. | 15. | 71 | Gruszka, MateuszMateusz Gruszka | AZS Zakopane | 92,0 m | 89,0 m | 200,5 |
74 !– | 16. | 32 | Bratlien, JonasJonas Bratlien | Norwegia | 91,5 m | 88,0 m | 200,0 |
14. | 17. | 69 | Niżnik, AdamAdam Niżnik | Wisła Zakopane | 94,0 m | 83,0 m | 193,0 |
75 !– | 18. | 27 | Ladehaug, AndersAnders Ladehaug | Norwegia | 94,0 m | 82,0 m | 191,5 |
76 !– | 19. | 6 | Strand, Sølve JokerudSølve Jokerud Strand | Norwegia | 92,0 m | 82,5 m | 189,0 |
15. | 20. | 67 | Pękala, WiktorWiktor Pękala | Sokół Szczyrk | 88,0 m | 87,5 m | 188,5 |
16. | 21. | 66 | Krzak, JarosławJarosław Krzak | Olimpijczyk Gilowice | 90,0 m | 83,5 m | 185,0 |
17. | 22. | 64 | Stosel, KacperKacper Stosel | AZS Zakopane | 90,5 m | 80,0 m | 177,5 |
18. | 23. | 72 | Leja, KrzysztofKrzysztof Leja | AZS Zakopane | 84,5 m | 84,5 m | 176,5 |
19. | 24. | 70 | Czyż, BartoszBartosz Czyż | WSS Wisła | 86,0 m | 84,0 m | 175,5 |
77 !– | 25. | 12 | Nordsveen, MariusMarius Nordsveen | Norwegia | 86,0 m | 80,0 m | 168,5 |
78 !– | 26. | 15 | Markeset, SivertSivert Markeset | Norwegia | 88,0 m | 78,5 m | 168,0 |
20. | 27. | 61 | Jojko, SzymonSzymon Jojko | WSS Wisła | 83,0 m | 80,5 m | 164,5 |
21. | 28. | 55 | Martynek, MichałMichał Martynek | Olimpia Goleszów | 87,0 m | 77,0 m | 162,5 |
22. | 29. | 23 | Ruda, AdamAdam Ruda | Sokół Szczyrk | 84,0 m | 78,5 m | 161,5 |
23. | 30. | 54 | Zapotoczny, SzymonSzymon Zapotoczny | KS Eve-nement Zakopane | 83,0 m | 79,0 m | 160,0 |
79 !– | 31. | 28 | Sagbakken, MatsMats Sagbakken | Norwegia | 87,5 m | 75,5 m | 159,0 |
24. | 32. | 60 | Niemczyk, KarolKarol Niemczyk | LKS Klimczok Bystra | 82,5 m | 75,5 m | 151,5 |
80 !– | 33. | 14 | Selbekk-Hansen, RichardRichard Selbekk-Hansen | Norwegia | 87,0 m | 69,5 m | 149,0 |
25. | 34. | 63 | Kieta, KrzysztofKrzysztof Kieta | WKS Zakopane | 77,5 m | 78,5 m | 147,5 |
26. | 35. | 65 | Węgrzynkiewicz, WiktorWiktor Węgrzynkiewicz | Sokół Szczyrk | 85,0 m | 70,5 m | 143,5 |
27. | 36. | 44 | Rzadkosz, JanJan Rzadkosz | Wisła Zakopane | 75,0 m | 75,0 m | 134,0 |
28. | 37. | 50 | Stawowy, ŁukaszŁukasz Stawowy | Olimpijczyk Gilowice | 80,5 m | 70,5 m | 132,0 |
29. | 38. | 3 | Małyjurek, MateuszMateusz Małyjurek | KS Chochołów | 75,0 m | 72,5 m | 128,5 |
30. | 39. | 47 | Zborowski, MaciejMaciej Zborowski | KS Chochołów | 75,5 m | 70,0 m | 121,5 |
31. | 40. | 39 | Galica, JanJan Galica | KS Eve-nement Zakopane | 76,5 m | 62,0 m | 108,0 |
81 !– | 41. | 25 | Loe, JosteinJostein Loe | Norwegia | 83,5 m | NQ | 85,0 |
82 !– | 42. | 7 | Østerhaug, Even WålenEven Wålen Østerhaug | Norwegia | 83,0 m | NQ | 84,5 |
83 !– | 43. | 11 | Bråten, Jostein SaglienJostein Saglien Bråten | Norwegia | 82,5 m | NQ | 83,0 |
83 !– | 43. | 26 | Markeng, Simen AasenSimen Aasen Markeng | Norwegia | 82,5 m | NQ | 83,0 |
85 !– | 45. | 9 | Baarset, Ole KristianOle Kristian Baarset | Norwegia | 82,0 m | NQ | 80,5 |
86 !– | 46. | 13 | Amble, Espen Alexander JohansenEspen Alexander Johansen Amble | Norwegia | 80,5 m | NQ | 77,5 |
87 !– | 47. | 1 | Kolberg, SanderSander Kolberg | Norwegia | 81,0 m | NQ | 77,0 |
88 !– | 48. | 33 | Åsen, SindreSindre Åsen | Norwegia | 80,0 m | NQ | 76,5 |
89 !– | 49. | 16 | Lutnes, HalvorHalvor Lutnes | Norwegia | 75,5 m | NQ | 68,0 |
90 !– | 50. | 17 | Jevne, FredrikFredrik Jevne | Norwegia | 77,0 m | NQ | 67,0 |
32. | 51. | 21 | Joniak, KlemensKlemens Joniak | LKS Poroniec Poronin | 74,5 m | NQ | 65,0 |
32. | 51. | 45 | Majerczyk, StanisławStanisław Majerczyk | Wisła Zakopane | 74,0 m | NQ | 65,0 |
32. | 51. | 68 | Lasota, DamiánDamián Lasota | Sokół Szczyrk[a] | 75,0 m | NQ | 65,0 |
91 !– | 54. | 18 | Skjæret Strømhaug, Per EinarPer Einar Skjæret Strømhaug | Norwegia | 74,0 m | NQ | 64,5 |
35. | 54. | 53 | Bukowski, JanJan Bukowski | AZS Zakopane | 74,0 m | NQ | 64,5 |
36. | 56. | 2 | Gluza, FilipFilip Gluza | Sokół Szczyrk | 74,5 m | NQ | 63,5 |
92 !– | 56. | 4 | Myhre, IverIver Myhre | Norwegia | 73,5 m | NQ | 63,5 |
93 !– | 58. | 29 | Haave, HenrikHenrik Haave | Norwegia | 73,5 m | NQ | 63,0 |
94 !– | 59. | 31 | Haavi, Morten HaugMorten Haug Haavi | Norwegia | 73,5 m | NQ | 62,5 |
37. | 59. | 62 | Ciszek, StanisławStanisław Ciszek | Sokół Szczyrk | 73,5 m | NQ | 62,5 |
38. | 61. | 46 | Harat, JakubJakub Harat | LKS Klimczok Bystra | 72,5 m | NQ | 61,5 |
38. | 61. | 57 | Fickowski, WiktorWiktor Fickowski | Sokół Szczyrk | 72,5 m | NQ | 61,5 |
40. | 63. | 41 | Jastrzębski, MichałMichał Jastrzębski | Sokół Zagórz | 72,5 m | NQ | 59,0 |
40. | 63. | 51 | Nalepka, AdrianAdrian Nalepka | Sokół Zagórz | 71,5 m | NQ | 59,0 |
42. | 65. | 43 | Ryś, RobertRobert Ryś | Olimpia Goleszów | 71,5 m | NQ | 54,5 |
43. | 66. | 59 | Zygmuntowicz, KrystianKrystian Zygmuntowicz | LKS Poroniec Poronin | 70,0 m | NQ | 53,0 |
44. | 67. | 58 | Piczura, TomaszTomasz Piczura | AZS Zakopane | 69,0 m | NQ | 50,5 |
45. | 68. | 38 | Niemczyk, DominikDominik Niemczyk | WSS Wisła | 66,5 m | NQ | 48,0 |
46. | 69. | 37 | Troszok, WojciechWojciech Troszok | WSS Wisła | 66,0 m | NQ | 46,0 |
95 !– | 70. | 24 | Heimdahl, MagnusMagnus Heimdahl | Norwegia | 67,5 m | NQ | 45,0 |
47. | 71. | 49 | Szyndlar, PawełPaweł Szyndlar | Sokół Zagórz | 63,0 m | NQ | 39,5 |
96 !– | 72. | 19 | Løken, JohannesJohannes Løken | Norwegia | 64,0 m | NQ | 38,0 |
48. | 73. | 40 | Kuchta, BartłomiejBartłomiej Kuchta | LKS Poroniec Poronin | 62,0 m | NQ | 35,5 |
97 !– | 74. | 5 | Øyvindsson, AntonAnton Øyvindsson | Islandia[b] | 59,0 m | NQ | 28,0 |
49. | 75. | 8 | Kaszuba, DawidDawid Kaszuba | Sokół Zagórz | 58,5 m | NQ | 27,0 |
98 !– | 76. | 22 | Wøien, OskarOskar Wøien | Norwegia | 53,0 m | NQ | 15,0 |
50. | 77. | 48 | Groszek, DawidDawid Groszek | Sokół Zagórz | 52,0 m | NQ | 13,0 |
51 !– | 99 !– | 10 | Amilkiewicz, TymoteuszTymoteusz Amilkiewicz | AZS Zakopane | DSQ | NQ | 0 !– |
51 !– | 99 !– | 34 | Kukuczka, GabrielGabriel Kukuczka | WSS Wisła | DSQ | NQ | 0 !– |
51 !– | 99 !– | 35 | Jakub Wisełka | WSS Wisła | DSQ | NQ | 0 !– |
51 !– | 99 !– | 36 | Mitręga, GrzegorzGrzegorz Mitręga | WSS Wisła | DSQ | NQ | 0 !– |
51 !– | 99 !– | 42 | Wróbel, MarcinMarcin Wróbel | AZS Zakopane | DSQ | NQ | 0 !– |
51 !– | 99 !– | 52 | Kukuła, ArturArtur Kukuła | WSS Wisła | DSQ | NQ | 0 !– |
Kobiety – 12 października 2019 – HS104
Miejsce | BIB | Zawodniczka | Klub/Kraj | I seria | II seria | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
MP | Open | ||||||
1. | 1. | 212 | Rajda, KingaKinga Rajda | Sokół Szczyrk | 91,0 m | 93,5 m | 211,0 |
2. | 2. | 210 | Szwab, JoannaJoanna Szwab | AZS Zakopane | 88,0 m | 93,0 m | 198,5 |
3. | 3. | 208 | Konderla, NicoleNicole Konderla | WSS Wisła | 88,5 m | 91,5 m | 196,5 |
4. | 4. | 211 | Twardosz, AnnaAnna Twardosz | Olimpijczyk Gilowice | 83,5 m | 86,0 m | 176,0 |
13 !– | 5. | 203 | Bjørseth, Thea MinyanThea Minyan Bjørseth | Norwegia | 80,0 m | 87,0 m | 172,0 |
5. | 6. | 209 | Pałasz, MagdalenaMagdalena Pałasz | AZS Zakopane | 78,5 m | 75,0 m | 142,0 |
6. | 7. | 206 | Przybyła, WiktoriaWiktoria Przybyła | Sokół Szczyrk | 78,5 m | 71,5 m | 129,5 |
14 !– | 8. | 201 | Midtsundstad, NoraNora Midtsundstad | Norwegia | 67,0 m | 73,5 m | 113,5 |
7. | 9. | 205 | Polanowska, WiktoriaWiktoria Polanowska | AZS Zakopane | 60,5 m | 69,0 m | 83,0 |
15 !– | 10. | 202 | Traaserud, Heidi DyhreHeidi Dyhre Traaserud[c] | Norwegia | 64,0 m | 66,0 m | 80,5 |
8. | 11. | 204 | Pawlikowska, RóżaRóża Pawlikowska | AZS Zakopane | 54,0 m | 55,0 m | 37,5 |
9. | 12. | 207 | Bełtowska, MarcelinaMarcelina Bełtowska | AZS Zakopane | 55,5 m | 52,0 m | 33,5 |
Uwagi
- ↑ Choć na arenie międzynarodowej Lasota reprezentuje Czechy to w zawodach tych, jako zawodnik klubu Sokół Szczyrk, traktowany był jako Polak.
- ↑ W oficjalnych wynikach oznaczony jako Norweg – w zawodach międzynarodowych reprezentuje jednak Islandię
- ↑ W oficjalnych wynikach mylnie opisana jako Nora Dyhre Traaserud.
Przypisy
- ↑ Skijumping.pl - Znamy program Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej [online], Skijumping.pl [dostęp 2019-10-21] (pol.).
- ↑ Skijumping.pl - LMP w Szczyrku: AZS Zakopane z drużynowym złotem (listy startowe konkursów indywidualnych; relacja live) [online], Skijumping.pl [dostęp 2019-10-14] (pol.).
- ↑ Skijumping.pl - LMP w Szczyrku: Złoto Żyły, pomimo podpórki (wideo)! [online], Skijumping.pl [dostęp 2019-10-14] (pol.).
- ↑ Skijumping.pl - LMP Pań w Szczyrku: Triumf Rajdy [online], Skijumping.pl [dostęp 2019-10-14] (pol.).
- ↑ Skalite, Szczyrk. skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-10-21]. (pol. • niem. • ang.).
Bibliografia
- Konkurs drużynowy. pzn.pl. [dostęp 2019-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-13)]. (pol.).
- Konkurs mężczyzn. pzn.pl. [dostęp 2019-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-13)]. (pol.).
- Konkurs kobiet. pzn.pl. [dostęp 2019-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-13)]. (pol.).
- p
- d
- e
Puchar Świata | |
---|---|
Puchar Świata kobiet |
|
Letnie Grand Prix | |
Letnie Grand Prix kobiet | |
Imprezy mistrzowskie | |
Cykle pucharowe | |
Mistrzostwa krajowe |
- p
- d
- e
Zimowe |
|
---|---|
Letnie |