Canadian women's curling championship
1978 Macdonald Lassies Championship |
---|
Host city | Sault Ste. Marie, Ontario |
---|
Arena | Sault Memorial Gardens |
---|
Dates | February 26–March 2 |
---|
Winner | Manitoba |
---|
Curling club | Stony Mountain CC, Stony Mountain |
---|
Skip | Cathy Pidzarko |
---|
Third | Chris Pidzarko |
---|
Second | Iris Armstrong |
---|
Lead | Patti Vanderkerckhove |
---|
« 1977 1979 » |
The 1978 Macdonald Lassies Championship, the Canadian women's curling championship was held February 26 to March 2, 1978, at the Sault Memorial Gardens in Sault Ste. Marie, Ontario.[1][2]
Team Manitoba, who was skipped by Cathy Pidzarko won the event by finishing round robin play with a 7–3 record. This was Manitoba's third championship with their last title coming in 1967.
This would be the last women's championship to have a champion determined by round robin and the last one before the creation of the Women's World Curling Championship.
Teams
The teams are listed as follows:[3]
Alberta | British Columbia | Manitoba | New Brunswick |
Edmonton Thistle CC, Edmonton Skip: Betty Cole Third: Liz Gemmell Second: Anne McGarvey Lead: Shirley Fisk | Richmond CC, Richmond Skip: Heather Haywood Third: Bernice McCallan Second: Shirley Snihur Lead: Una Goodyear | Stony Mountain CC, Stony Mountain Skip: Cathy Pidzarko Third: Chris Pidzarko Second: Iris Armstrong Lead: Patti Vanderkerckhove | Bathurst CC, Bathurst Skip: Karen McDermott Third: Gisele Shaw Second: Ilona Schnarr Lead: Lillian Lavigne |
Newfoundland | Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
Carol CC, Labrador City[4] Skip: Sue Anne Bartlett Third: Patricia Dwyer Second: Joyce Butt Lead: Mavis Pike | Dartmouth CC, Dartmouth Skip: Penny LaRocque Third: Brenda Shutt Second: Charmaine Murray Lead: Wendy Conrad | Forest City CC, London Skip: Sheila Seltzer Third: Louise Davison Second: Jane Chalmers Lead: Marlene Linton | Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Gloria Basha Third: Marilyn Sutherland Second: Wilma McLure Lead: Marion Basha |
Quebec | Saskatchewan | Northwest Territories/Yukon |
Montreal Caledonia CC, Westmount Skip: Carole Topp Third: Nicole Labelle Second: Katherine Randall Lead: Ann Delage | Hub City CC, Saskatoon Skip: Charlene Goodwin Third: Holly Webster Second: Nancy Bint Lead: Betty Fairweather | Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Donna Alexander Third: Doris Sekulich Second: Cecille Ward Lead: Dora Delmage |
Round Robin standings
Final round robin standings[3]
Round Robin results
All draw times are listed in Eastern Standard Time (UTC-05:00).[3][5]
Draw 1
Sunday, February 26, 2:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Topp) | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McDermott) | 1 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 10 |
Ontario (Seltzer) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (LaRocque) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Manitoba (Pidzarko) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 2
Sunday, February 26, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Seltzer) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Manitoba (Pidzarko) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 10 |
New Brunswick (McDermott) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Haywood) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Alberta (Cole) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 8 |
Draw 3
Monday, February 27, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 2 | 4 | 3 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Manitoba (Pidzarko) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 2 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Goodwin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Quebec (Topp) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Seltzer) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Nova Scotia (LaRocque) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Draw 4
Monday, February 27, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Nova Scotia (LaRocque) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 | X | 13 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Topp) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Alberta (Cole) | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 12 |
Draw 5
Tuesday, February 28, 9:00 am
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Haywood) | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | 12 |
Quebec (Topp) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Goodwin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Manitoba (Pidzarko) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McDermott) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Alberta (Cole) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 11 |
Ontario (Seltzer) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 2 | 13 |
Draw 6
Tuesday, February 28, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Pidzarko) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Alberta (Cole) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Goodwin) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Nova Scotia (LaRocque) | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | X | X | 12 |
Draw 7
Tuesday, February 28, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (LaRocque) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 10 |
Alberta (Cole) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Goodwin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | X | X | 13 |
Ontario (Seltzer) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Haywood) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Manitoba (Pidzarko) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Draw 8
Wednesday, March 1, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Goodwin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Topp) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | 3 |
New Brunswick (McDermott) | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | X | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Seltzer) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Alberta (Cole) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 6 |
Draw 9
Wednesday, March 1, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Topp) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Manitoba (Pidzarko) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | X | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Haywood) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Ontario (Seltzer) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | X | 12 |
Alberta (Cole) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Draw 10
Thursday, March 2, 2:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Topp) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Nova Scotia (LaRocque) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McDermott) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Manitoba (Pidzarko) | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | 12 |
Draw 11
Tuesday, March 2, 7:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (McDermott) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Nova Scotia (LaRocque) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Goodwin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Alberta (Cole) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Topp) | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Ontario (Seltzer) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
References
- ^ Ron Rauch. (27 February 1978). Godwin splits opening-day The Phoenix, Retrieved 18 November 2022.
- ^ "The Phoenix - Google News Archive Search".
- ^ a b c "1978 Macdonald Lassies". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 24 February 2023.
- ^ "Meet Google Drive – One place for all your files".
- ^ "Lassie Figures". The Sault Star. February 27, 1978. Retrieved 24 February 2023.
External links
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|